5 tipů na zútulnění terasy

23.06.2024

Máte na terase gril i nábytek, ale pořád chybí něco k dokonalosti? Zkuste několik tipů, které vaší terase či pergole dodají šmrnc. Vyzkoušejte je a uvidíte, že večerní grilování pod pergolou najednou bude chutnat mnohem lépe. Pomohou screenové rolety, houpačky nebo rostliny.

Zajistěte si klid a soukromí

Jestliže se při posezení s vašimi nejbližšími chcete opravdu uvolnit, neměli byste se cítit jako ve výkladní skříni. Ať už je na pergolu vidět z ulice nebo mají sousedi okno v patře, soukromé posezení si zajistíte například bočním nebo střešním stíněním. Na pergoly se nejlépe hodí látkové neboli screenové rolety. Skvěle stíní od ostrého slunce a vytvoří soukromí, ale zároveň nejsou úplně zatemňující.

Pohodlné posezení

Při výběru posezení se nemusíte omezovat na klasické židle a stoly. Houpací křeslo, síť nebo přímo houpačka vypadají dobře designově a návštěvám během vteřiny naznačí, že jsou u vás vítány. Houpací křeslo můžete pověsit přímo z konstrukce pergoly nebo pořídit stojan a jako doplněk postačí i malý stoleček nebo stolička

Přírodní materiály jednoduše zkombinujete

Pergola je venku, proto se nábytek a doplňky nejjednodušeji kombinují s přírodními materiály. Večeře z grilu na dřevěném stole zkrátka chutná lépe než na plastovém.

Při vybavování pergoly dejte přednost dřevěným materiálům, nebo kombinaci dřeva s kovovými doplňky. Alternativou může být také ratanový nábytek nebo jiná imitace přírodního materiálu. Vždy však vybírejte podle toho, co je vám pohodlné.

Rostliny navodí pocit klidu

Jen máloco dokáže jakýkoliv prostor zútulnit tak jako rostliny. Popínavé rostliny jako Psí víno nebo Břečťan, jsou klasika. Kromě toho, že terasu pěkně zazelenají, vytváří příjemný stín a soukromí. Sáhnout můžete i po květináčích s bylinkami, muškáty a dalšími květinami.

Světlo udělá atmosféru

Dejte si záležet při výběru osvětlení. Ať už máte menší světla v rozích pergoly nebo jedno centrální světlo, na výběr máte spoustu variant – lucerny, industriální lampy nebo boho slaměná stínidla. Večerní atmosféru dotvoříte světelnými řetězy, které jednoduše natáhnete mezi konstrukci pergoly.

Nezapomeňte ale, že pergolu děláte především pro sebe, a tak ji vybavte tak, abyste se tam sami cítili dobře a aby odrážela vás.