5 tipů pro výběr ideálního bazénu na poslední chvíli

26.06.2023

Je tady léto a spolu s ním touha po koupání v bazénu. Ještě ho nemáte? Na poslední chvíli vám trn z paty vytrhnou zejména nadzemní bazény.

1. Sezónně, nebo na celý rok

První a zásadní otázkou při výběru bazénu je, zda chcete mít bazén na zahradě celý rok, anebo jej budete instalovat pouze na léto. Sezónně užívané bazény se musí na zimu vypustit, vyčistit, složit a uklidit. Celoroční bazény stačí pomocí speciálních dezinfekčních přípravků zazimovat a voda v nich vydrží do další koupací sezóny. K bazénům stojícím venku napříč ročními obdobími patří Orlando. Pro sezonní provoz jsou určeny bazény Tampa a Florida.

2. Prostor na zahradě

Byť je stavba nadzemního bazénu velmi snadná a není nutné výrazně zasahovat do terénu, místo je potřeba tak jako tak. Zaměřte se proto na prostorové možnosti zahrady. Přesněji na to, kolik místa jste ochotni bazénu vyčlenit. Musíte u toho myslet také na pohodlí. Tedy prostranství, na které umístíte schůdky, lehátka a slunečník. Průměry bazénů se pohybují od 2 až do 7 metrů.

3. Kdo se bude koupat

Důležitým atributem je hloubka vody. Děti si vystačí s mělkým nafukovacím bazénkem. Dospělý se pak příjemně osvěží už v hloubce 80 až 90 centimetrů.

4. Vhodná filtrace

Rozhodování vás pak čeká i při výběru bazénové filtrace. Její funkce spočívá v tom, že nasává nečistoty porézním prostředím filtru a zachycuje je v něm. Výsledkem je pak bezpečná a křišťálově čistá voda. Pro bazény do 5 000 litrů je dostačující kartušová filtrace, pro výkonnější a účinnější čištění je vhodná písková filtrace.

5. Křišťálově čistá voda

Na pultech obchodů najdete nepřeberné množství dóz bazénové chemie. Které ale skutečně využijete? Velmi důležité je udržovat pH vody v rozmezí 6,8 až 7,2, na to budete potřebovat produkty pH+ a pH-. Zároveň je nutné bazénovou vodu zachlorovat, to se provádí produkty obsahujícími chlor. Určení správných hodnot se provádí pomocí testerů a testovacích pásků. Vodu kontrolujte alespoň jednou týdně.