6 důvodů, proč pít vodu s citronem

20.06.2021

Už nějaký ten pátek se o teplé vodě s citronem mluví jako o zázraku pro náš organismus, zdraví i krásu. Proč je ale tak skvělým nápojem?

Jestli jste zvyklá kopnout do sebe ráno na lačný žaludek kávu, navíc se spoustou mléka, nemůžete se divit, že vaše zažívání stávkuje a vám nejenže není dobře od žaludku, ale ani po psychické stránce. Vy naopak potřebujete, aby se hned po ránu metabolismus rozproudil a trávení začalo fungovat na plné obrátky. Činnost střev totiž ovlivňuje to, jak se během dne cítíte, jakou máte náladu, ale i to, jak krásnou máte pleť nebo jak se vám daří hubnout.

Ranní elixír

Teplá voda s citronem by měla být prvním nápojem, který do sebe ráno dostanete. Důležité je, aby voda byla teplá, nikoli horká nebo studená, a to proto, aby žaludek neutrpěl teplotní šok. Navíc teplá voda nezničí vitaminy z citronu, ale naopak je krásně dostane přímo do trávicího ústrojí. Pro někoho může být pomyšlení, že pije na lačno kyselou vodu, nepředstavitelné, a proto na to jděte pomalu. Zpočátku začněte malou skleničkou, a až si zvyknete, navyšujte objem až na 300 ml vody s polovinou citronu. A aby váš ranní rituál nebyl tak jednotvárný, ochuťte si občas nápoj lístky máty, bazalkou nebo medem. Změna je přece život.

Co všechno voda s citronem umí

1. Posiluje imunitu: Citron obsahuje vitamin C, který zajišťuje správnou funkci imunitního systému, ale i krevní konzistenci. Je tak skvělou prevencí proti vzniku krevních sraženin a trombózy například po úrazu. Navíc obsahuje prospěšné antioxidanty, které z těla vyhánějí toxiny.

2. Omlazuje: Všechny si plníme koupelnové skříňky omlazujícími přípravky, které slibují účinky, jaké by nesvedl ani plastický chirurg. A přitom recept na mládí je mnohem jednodušší a levnější. Vitamin C dokáže uzamknout vláhu v pokožce a na první pohled ji rozjasnit a zkrášlit.

3. Urychluje hubnutí: Díky tomu, že ráno vypijete vlažnou vodu s citronem, dokážete ošálit žaludek. Citron je totiž bohatý na pektinová vlákna, která snižují pocit hladu, a dokáže organismus pročistit a detoxikovat.

4. Bojuje proti stresu: Je to tak. Tenhle ranní rituál se sklenkou teplé vody s citronovou šťávou dokáže vyvolat pocit jistoty, zklidnit mysl a tak zmírnit důsledky každodenního stresu, který se na nás ze všech stran valí.

5. Vyrovnává pH v organismu: Přestože je citron kyselý, dokáže vyrovnat příliš velké okyselení organismu. K tomu dochází nadměrným pití kávy nebo alkoholu a také konzumací červeného masa. Tyto a další potraviny způsobují pálení žáhy, zácpu nebo žaludeční nevolnosti, které mohou pěkně znepříjemnit život.

6. Zlepšuje trávení: Vlažná voda sama o sobě dokáže stimulovat činnost trávicího ústrojí. Když k tomu přidáte citronovou šťávu, která napomáhá snížení toxických látek v trávicím ústrojí, budou vaše střeva jako závodník formule 1.

Text: Michaela Čentešová

foto: Melissa Walker, Unsplash

Zdroj: Časopis ESTETIKA