6 tipů na bezpečný detox

25.07.2021

Střevo je branou do těla. Prochází jím vše, co zkonzumujeme, a většina z toho se zde také vstřebává. Jakékoliv poškození či disbalance střevní mikroflóry se může ošklivě podepsat na našem zdraví a potažmo psychice. Před dovolenou je ideální čas na očistu těla a dobití energie. Držte se těchto jednoduchých šesti tipů, a detox pro vás bude radostí.

Vláknina

Doporučená denní dávka vlákniny je pro dospělého člověka 30-35 g, běžně jí ale zkonzumujeme jen 10 g. Deficit vlákniny přitom znamená zvýšené riziko obezity a civilizačních chorob. Během detoxikace tak dbejte na její dostatečný přísun. Vláknina vám "vydrhne" střevo a pomůže se vstřebáváním dalších složek potravy. Velké množství vlákniny najdeme v luštěninách, otrubách a překvapivě i v ořechách.

Luštěniny

Dejte si masný půst. Ulevíte tak svému zažívacímu traktu. A jak do sebe i přes absenci masa dostat dostatek bílkovin? Zapojte do jídelníčku luštěniny. Jsou zdrojem kvalitních bílkovin a zajistí, že vaše snaha opravdu k něčemu bude. A že jsou nudné a vy nechcete stále jíst jen čočkovku a hrachovku? To už dávno neplatí. Existuje nespočet receptů. Luštěniny použijte do polévek, rozmixujte v pomazánky, ale můžete je použít i na samotný hlavní chod. Inspirujte se v zahraničí a uvařte si čočkový dhál nebo vsaďte na mexickou kuchyni a připravte si fazole na tisíc způsobů.

Kvašené potraviny

Přirozenou cestou, jak v našich podmínkách dostat do těla vitaminy, jsou kvašené potraviny, které čistí střeva, podporují zdravou imunitu a pomáhají tělu bojovat s nemocemi. Díky kvašeným potravinám se do našeho těla dostávají přátelské bakterie a pravidelná konzumace například kvašeného zelí či jiné zeleniny funguje jako přirozené probiotikum. Zajímavé jsou také fermentované luštěniny, a to hlavně pokud máte problém s nadýmáním. Fermentací se nadýmavá schopnost luštěnin snižuje.

Bylinky

Pokud o účincích bylin nemáte ponětí, zajděte do specializované prodejny, kde vám s výběrem poradí. Nebojte se bylinky přidávat jak do jídla, tak ze směsí bylin vařit lahodné čaje, které můžete popíjet během celého dne. Odměnou vám bude klidnější mysl a lehčí trávení.


Pohyb

Součástí detoxikace je také pohyb. Díky němu se vaše tělo probudí a začne pracovat o něco intenzivněji. Do krve se vám začne vyplavovat endorfin, antistresový hormon nebo také jinak hormon štěstí. Ten zažene depresi a vy budete mít víc energie a hravě tak zvládnete všechny povinnosti, které vám den přinese.

Mysl

Nezapomínejte v rámci detoxikace těla na očistu mysli. Jakou formu zvolíte, je jen na vás. Můžete si přečíst knihu, zajít na masáž nebo udělat pořádek v šatně. Každý jsme jiný a uklidnit nás dokážou rozmanité činnosti. Pokud si nevíte rady, zkuste meditaci: zavřete se do tiché místnosti, pohodlně se usaďte, zapalte si svíčku a očima sledujte plamen. Na nic nemyslete, jen se oddejte té chvíli klidu.

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopis Estetika