7 tipů pro dokonalou bronzovou pleť

10.06.2022

Kdo by nechtěl v sezoně "nachytat" dostatek bronzu, který mu pak navíc nějakou dobu vydrží. Opálení vypadá dobře a díky slunečnímu svitu v těle vzniká také vitamin D. Bohužel ke slunění ale patří i možné problémy - spálení a poškození či stárnutí pokožky. Jak na to, abyste byli při opalování dobře chránění, s jeho výsledkem spokojení a vaše kůže netrpěla?

Na začátku si řekněme, co vlastně naši bronzovou barvu způsobuje. Díky vystavení pokožky slunečnímu svitu dochází k tvorbě melaninu, tzv. opalovacího pigmentu. Ten zbarvuje naši pokožku a zajišťuje tak její opálení. Tady jsou naše tipy, kterých byste se při opalování měli držet:

1. Začínejte zvolna

Nechtějte všechno hned a na začátku raději vystavujte tělo slunci jen na krátkou dobu, třeba půl hodiny. Ani poté není vhodné na sluníčku trávit celé dny, protože by to mohlo přinést víc potíží než užitku.

2. Chraňte se opalovacími krémy

Použití opalovacího krému vám zajistí možnost pobývat na slunci delší dobu než bez něj. Ochranný faktor (SPF) udává, jak dlouhá ta doba může být. Například SPF 10 znamená, že než vám začne pokožka rudnout, můžete být na slunci 10x déle než bez jeho použití. Myslete také na to, abyste krém aplikovali v dostatečném množství a v předstihu, nikoli až těsně před samotným opalováním.

3. Dejte pozor na citlivé partie

Některá místa našeho těla jsou ke spálení velmi náchylná a vyplatí se tedy chránit je ještě více. Platí to například o obličeji, uších nebo nártech. Na tato místa můžete použít opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem nebo je při opalování zakrýt.

4. Nepobývejte na slunci přes poledne

Kolem poledne bývá slunce nejostřejší a spíše vám uškodí. V době zhruba od 11 do 14 byste se proto měli přes sluncem spíše schovat než se mu vystavovat. Jinak si spíš než o bronzovou barvu koledujete o spálení a poškození vaší pokožky.

5. Pijte a hydratujte i svou pleť

Pitný režim je důležitý a v letních slunečných dnech je třeba doplňovat ještě více tekutin než obvykle. Možná se to nezdá, ale pitný režim má vliv i na vaši pokožku. Té pomůže také pravidelná hydratace v podobě krémů, které je vhodné aplikovat po opalování, ráno po probuzení i večer před spaním.

6. Dopřejte si peeling

Pokud se o svou pleť postaráte tím, že ji zbavíte odumřelých buněk, bude se opalovat lépe a opálení vám také déle vydrží. Stačí tedy při sprchování myslet na peeling a pokožku budete mít připravenou.

7. Užívejte beta-karoten

Beta-karoten je provitaminem vitaminu A, který pečuje o pokožku a pomáhá jí získat a udržet krásnou barvu po pobytu na slunci. Proto je doporučovaný ke konzumaci v době před, během i po opalování. Vhodné je začít klidně až dva měsíce před sluněním a stejně dlouhou dobu pokračovat i poté. Ideálním doplňkem stravy je komplexní přípravek s více účinnými látkami pro péči o vaši pokožku.

Využít můžete třeba Vitar Super beta-karoten, který kromě doporučované dávky 6mg beta-karotenu obsahuje i dalších 6 prospěšných látek:

• Měsíček lékařský - zdroj přírodních karotenoidů (luteinu a zeaxantinu); má příznivé účinky na pleť a pokožku.

• Sedmikráska obecná - pozitivní vliv na stav pokožky, vlasů i nehtů.

• Biotin - příznivě ovlivňuje kvalitu pokožky a je nezbytný také pro celkovou vitalitu organizmu.

• Vitamin E - významný antioxidant přispívající k ochraně buněk před oxidativním stresem.

• Vitamin C - příznivě ovlivňuje stav pokožky a podporuje imunitní systém.

Komplexní doplněk stravy Vitar Super beta-karoten se 7 účinnými látkami je k dostání v baleních se 60 tabletami (40+20 zdarma) a 120 tabletami (80+40 zdarma), například na nasevitaminy.cz.

Vyrábí VITAR, s.r.o.