8 tipů, jak využít australský vše léčivý poklad Tea Tree

18.08.2021

Je unikátní svými účinky, způsobem, jakým se z něj získává olej, i místem, kde ho můžete nalézt. Řeč je o čajovníku australském, ze kterého se získává olej Tea Tree. Mánie okolo něj odstartovala ve světě ve 20. letech minulého století, olej Tea Tree, který najdete i v kosmetice značky Australian Bodycare, se nyní opět vrací na výsluní a my vám přinášíme minimálně osm velmi dobrých důvodů, proč byste jeho kouzlu měli propadnout i vy.

1. Akcelerátor hojení

Olej z australského čajovníku můžete použít na drobná poranění či řezné rány. Narušená pokožka se totiž zhojí mnohem rychleji, jak ukázalo hned několik studií. V časopisu Journal of Nanoscience and Nanotechnology byl v roce 2015 publikován výzkum1, který prokázal, že olej Tea Tree na jedné straně snižuje zánět a na té druhé dokáže aktivovat bílé krvinky, jež jsou základem procesu hojení.

2. Přírodní repelent

Přípravky s olejem Tea Tree jsou skvělými pomocníky v boji s hmyzem. Krémy nebo spreje s olejem z čajovníku australského fungují jako přírodní repelent, jak potvrdili výzkumníci z brazilské univerzity Estado de Santa Catarina2. Jejich studie zjistila, že 24 hodin po ošetření olejem Tea Tree napadalo krávy o 61 % méně much než ty, které tímto olejem ošetřeny nebyly. Další studie3 navíc odhalila, že olej z čajovníku australského má větší schopnost odpuzovat komáry než DEET, nejběžnější účinná látka v komerčních repelentech proti hmyzu. Až tedy příště vyrazíte do přírody, olej Tea Tree vás ochrání jak proti komárům, tak i klíšťatům. Oceníte ho ale i v případě, že na jeho aplikaci před výletem zapomenete a vrátíte se domů se štípanci. Tea Tree totiž nejen zklidňuje a chrání postiženou pokožku, snižuje ale také svědění, a tak na ranky a otoky do chvíle zapomenete.

3. Účinný deodorant

Antibakteriální vlastnosti oleje Tea Tree mohou pomoci s nepříjemným zápachem, způsobeným pocením. Jak je známo, samotný pot cítit není, když se ale sekrety z potních žláz spojí s bakteriemi na kůži, vzniká středně silný až silný odér. Díky tomu, že je antibakteriální, je olej Tea Tree skvělou alternativou ke komerčním deodorantům.

4. Bojovník s akné, vyrážkami i ucpanými póry

Pupínky a akné nejen na obličeji, ale třeba také na zádech trápí většinou v průběhu dospívání. U někoho ale ucpané póry a hnisající vřídky přetrvávají i v dospělosti například vlivem stresu, nevhodné stravy a ženy s nimi bojují před menstruačním cyklem. Vřídky vznikají kvůli množení bakterií v ucpaných mazových žlázkách a pomoc může opět poskytnout olej Tea Tree.

5. Ochrana proti plísním nohou i nehtů

Plíseň na nohou je poměrně častým kožním onemocněním, a když se rozšíří i na nehty, jde o velmi úpornou záležitost, které se člověk jen tak nezbaví. Hned několik vědeckých týmů dokázalo, že olej Tea Tree funguje na plísně na nohou velmi podobně jako antimykotika, dostupná v lékárnách4. Domácí medicína je přitom obdobná jako u ošetření poranění pokožky - stačí pár kapek australského oleje spolu s kokosovým olejem.

6. Úleva při kontaktní dermatitidě i lupénce

Všichni, kdo mají rádi doma uklizeno, a tak často berou do rukou hadr s všemožnými chemikáliemi, kontaktní dermatitidu důvěrně znají. Ekzém vzniká ve chvíli, kdy je kůže v častém kontaktu s dráždivou látkou či alergenem. To může na pokožce vyvolat zarudnutí, svědění a občas i bolest. Úlevu poskytne olej Tea Tree nejen na kontaktní dermatitidu, ale i v případě lupénky.

7. Ochrana proti lupům i vším

Lupy sice nejsou život ohrožující onemocnění, nepříjemné projevy ale mohou potrápit jak ve společnosti, tak i samotného postiženého v případě, kdy se bílé vločky promění ve stroupky a boláčky. Mnoho studií ohledně vlivu oleje Tea Tree na lupy zatím nebylo realizováno, jedna5 z roku 2004, která vznikla v rámci nemocnice Royal Prince Albert v Sydney, ale ukázala, že šampony s přidáním oleje z australského čajovníku zlepšují stav o 40 %. Účastníci výzkumu dále prozradili, že díky těmto přípravkům se výrazně snížila svědivost, mastnota pokožky hlavy, a hlavně množství lupů. Olej Tea Tree funguje také v boji proti vším.

8. Král prevence i domácnosti

Zdá se vám seznam onemocnění, kde olej Tea Tree pomáhá, už dostatečně dlouhý? Trumfů v rukávu má ve skutečnosti ještě mnohem víc. Využijete ho totiž i v případě, že vás trápí tzv. atletická pata, genitální opar, afty či záněty dásní. Inhalace roztoku s přidáním tohoto oleje zlepšuje kašel i další infekce dýchacího ústrojí, pomáhá také s ušními infekcemi či pásovým oparem. A co taková prevence zápachu z úst, odstranění zubního plaku a předcházení kazům? Ano, i k tomu se olej z čajovníku australského hodí! Jednoduše smíchejte kapku oleje se sklenicí teplé vody a přírodní směs poté použijte stejně jako ústní vodu. Díky svým dezinfekčním vlastnostem je také skvělým pomocníkem v domácnosti, kdy dokáže povrchy zbavit bakterií a virů. Vodu s pár kapkami Tea Tree můžete použít i jako dezinfekční rozprašovač na ruce. A když vodou s pár kapkami oleje omyjete čerstvé ovoce a zeleninu, zpomalíte tím proces plesnivění.