Aktivní ve stáří i po totální endoprotéze kolene? Rehabilitujte s motodlahou

06.04.2021

Klouby za celá život dostávají pořádně zabrat. Jestli se právě vy v pokročilejším věku chystáte na totální endoprotézu kolene, zpozorněte. Právě vám se bude náš článek hodit. Dozvíte se v něm, jak na bezpečnou a efektivní rehabilitaci, díky níž se do formy vrátíte rychleji.

Rehabilitace v nemocnici po totální endoprotéze kolene

S rehabilitací začne pacient již prakticky druhý den po operaci, kdy je nutné nejprve nemocného vertikalizovat, poté začne pozvolna protahovat končetiny a za dozoru zkušeného specialisty se bude snažit za pomocí francouzských holí postavit. Celkový pobyt v nemocnici se u každého pacienta mírně odlišuje. Ošetřující lékař určí vždy dle stavu pacienta, zda je pacient způsobilý k propuštění do domácí péče či nikoli. Nemocný po operaci stráví v nemocnici přibližně dva týdny. Za tuto dobu pečlivě a poctivě rehabilituje a dodržuje rehabilitační plán, který mu stanovili lékaři. Více informací o rehabilitaci v nemocnici po totální endoprotéze se dozvíte v článku Vše o totální endoprotéze kolene.

Rehabilitace s motodlahou v domácím ošetření

Po propuštění do domácího ošetření musí pacient pokračovat v řádné rehabilitaci. Aby byl výsledek rehabilitace co nejlepší, je vhodné si vypůjčit motorovou dlahu, která zajistí efektivní pasivní cvičení. Na motorové dlaze můžete cvičit 3x až 4x denně. Na každé cvičení si můžete vyhradit třicet minut až hodinu. Celkově byste za jeden den na přístroji měli rehabilitovat tři až čtyři hodiny. Velkou výhodou motodlahy je princip fungování a použití. Používání je velmi snadné, přístroj se ovládá dálkovým ovládáním. Princip rehabilitace je bezpečný, díky motodlaze se zmírňují komplikace spojené s dlouhodobým znehybněním, stejně jako se pacienti mohou vrátit díky pravidelnému cvičení do formy rychleji.

Jak rehabilitovat s motodlahou?

Používání přístroje je velmi snadné. Před úplně prvním cvičením je potřeba přístroj nastavit pro vaši velikost končetiny. Poté již není nutné dalších úprav. Končetinu po TEP vložíte do motodlahy, nastavíte a dálkovém ovládání požadovaný typ cvičení, respektive rehabilitace, a přístroj cvičí správně a efektivně za vás. Cvičení můžete kdykoli přerušit stiskem tlačítka na dálkovém ovládání. Rehabilitace není nepříjemná, zmírňuje možné komplikace. Velkou výhodou je, že můžete přístroj používat kdykoli během dne z pohodlí domova.

4 důvody, proč využít k rehabilitaci motodlahu

1. Do formy, ve které jste byli před operací, se vrátíte rychleji. Pacient se dříve vertikalizuje.
2. Eliminují se možné komplikace spojené s dlouhodobým znehybněním končetiny.
3. Otoky se vstřebají rychleji, stejně jako se zlepší lymfatická cirkulace měkkých tkání.
4. Můžete rehabilitovat pohodlně doma. Nemusíte za deštivého počasí chodit ven.

THERA Trainer tigo a TT mobi

K rehabilitaci můžete využít také léčebné pohybové přístroje THERA Trainer tigo a TT mobi. Tyto speciální rehabilitační přístroje, které na první pohled vypadají jako rotoped, umí vyhodnotit stav vašich svalů a dle něj jsou schopné navolit správný model cvičení. Na přístrojích je možné cvičit aktivně, pasivně i asistivně (některé fáze cvičí pacient, jiné přístroj táhne svým motorem).

Pronájem motodlahy

Motodlahu si můžete vypůjčit v půjčovně motodlah. Postup je velmi snadný. Vyberete si motodlahu na koleno a kyčel Artromot K1 Klasik, vyplníte poptávkový formulář a odešlete jej stisknutím barevného tlačítka. Svůj požadavek můžete také napsat na e-mail info@proormedent.cz. Nejlepší je, když rovnou zavoláte na telefonní číslo +420 241 403 520, mobil +420 774 728 722, a domluvíte se v půjčovně motodlahy vypůjčení přístroje. V některých měsících v roce je o motodlahy velký zájem a pacienti na přístroj musí čekat.

Cena vypůjčení motodlahy

Půjčovné na jeden den stojí 250 Kč i s DPH. Od 31. dne zaplatíte za jeden den pouze 220 Kč i s DPH. Pokud si motodlahu půjčíte na jeden týden, máte dopravu zdarma po Praze. Přístroj vám z půjčovny dovezou až domů a zaškolí vás na jeho obsluhu. Při vypůjčení motodlahy na dva týdny vám přístroj dovezou až domů i se zaškolením také ve středních Čechách.