Alergie na slunce

05.08.2021

Léto dorazilo v plné polní. Chcete-li se ubránit nepříjemným spáleninám nebo alergii, pečlivě se vyzbrojte. Byla by škoda zkazit si hezké dny plné slunce nepříjemnými kožními problémy.Podle statistik se sluneční alergie týká každého pátého člověka. Problém je, že přichází znenadání a objevuje se i u lidí, kteří dříve neměli žádný problém. Je proto lepší se na dovolenou pečlivě přichystat, aby vás tahle svědivá potvora nezaskočila.

Poznávací znamení

Od drobných teček připomínajících štípnutí hmyzem přes červené, poměrně velké pupínky až po mokvající puchýřky, které se často slévají do větších map, přibližně tak vypadá nežádoucí reakce na první sluneční paprsky. Nejčastěji se objevuje v místech, která celoročně nechráníme před sluncem, tedy v dekoltu, na krku a na rukou, a to do několika hodin po slunění. Někoho přepadne hned s prvními jarními paprsky, na jiného si počká pěkně do léta, nejlépe na dovolené. Kromě toho, že nevypadá vábně, svědí a navíc máte až do úplného vymizení konec se sluněním. Jestliže se ho přece jenom nehodláte vzdát, pozor na opalovací přípravky s chemickými filtry. Na sluneční alergii nejsou vhodné, lepší volbou bude varianta s filtry minerálními.

Připravená pokožka

Aby vás sluneční alergie nepřepadla u moře, měla byste pokožku postupně zvykat na sluce. Přibližně šest týdnů před odjezdem se začněte opalovat, nejdříve pár minut a postupně dobu prodlužujte. Někdo užívá také beta-karoten, vhodný je i selen.

Stabilní první místo v ochraně před slunečním zářením a současně i v prevenci před UV paprsky mají opalovací krémy s vysokým faktorem, nejlépe č. 30 a vyšším. Pokud si vyberete ty, které jsou vhodné i pro alergickou pokožku, ještě lépe. Přípravek aplikujte alespoň půl hodiny předtím, než se půjdete opalovat nebo k vodě. Pokud se i přes to objeví sluneční kopřivka (zlidovělý název pro sluneční alergii), je vhodné mít po ruce antihistaminika, která zmírní svědění a zarudnutí pokožky, a krém např. s panthenolem. V případě, že jste již v minulosti sluneční alergii prodělala, doporučuje se začít užívat antihistaminika alespoň 5 dnů před dovolenou a následně během ní.

Kdy se raději vyhýbat slunci

Ať už trpíte sluneční alergii či nikoli, rozhodně byste se měla vyhýbat slunci v době od 11 do 15 hodin, kdy je nejintenzivnější. Rovněž je vhodné si na léto, a nejenom u vody, pořídit kvalitní sluneční brýle a pokrývku hlavy. Samozřejmostí je pitný režim a kvalitní oblečení. V současnosti existují už oděvy, které nepropouští sluneční záření a můžete se v nich dokonce i koupat.

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopis Perfect Woman