Babí léto plné slunce

06.09.2022

Prázdniny jsou prázdniny. Vyrazit na dovolenou na podzim má ale také své kouzlo a výhody. Hlavní turistická sezóna opadá, pláže se vylidňují a slunce stále hřeje na plné obrátky. Kam vyrazit?

Do země terangy

Růžové jezero s vodou zbarvenou mikroorganismy produkujícími růžový pigment, pohled takřka z očí do očí zvířatům, jako jsou zebry, žirafy, antilopy, lvi, opice nebo nosorožci, která se volně pohybují v přírodní rezervaci Bandia, vzácné prastaré baobaby, historický ostrov Gorée zapsaný na seznamu UNESCO s nechvalně proslulým Domem otroků nebo koloniální město Saint Luis tepající v rytmu jazzu... Potřebujete ještě nějaký argument, proč navštívit Senegal? Pak vězte, že se v tomto nádherném koutu černé Afriky setkáte na každém kroku s tzv. terangou, tedy typickou senegalskou pohostinností, jejíž vliv je patrný nejen v přátelském chování, ale také ve stylu hudby, tance, architektury i kuchyně, která patří v Africe k nejchutnějším.

Ostrov koření

Zanzibar sice patří geograficky k Africe, ale ve chvíli, kdy se proplétáte uličkami jeho hlavního města Zanzibar City se sultánským Palácem zázraků a kamennými domy s dvory a masivními dřevěnými dveřmi bohatě zdobenými ornamenty, mezi nimiž často najdete motivy z koránu, neubráníte se dojmu, že jste spíš někde v Orientu. Směs indických, arabských, perských, afrických a evropských střípků vytvářejí v historickém centru zvaném Stone Town jedinečnou mozaiku. Pokud patříte k těm, kteří milují nákupy a dobré jídlo, udělejte si podvečerní procházku po nábřeží, kde to žije čilým obchodním ruchem. Na zdejším trhu pořídíte koření, ryby, suvenýry a látky, můžete ochutnat čerstvě upečené skopové nebo si dát kousek uzené chobotnice a vše zapít domácím džusem z citronů a cukrové třtiny. Další vůně Zanzibaru objevíte na místních farmách. O Zanzibaru je všeobecně známo, že je největším světovým producentem hřebíčku. Ucítíte ovšem i vůni pepře, vanilky, zázvoru, šafránu nebo skořice. K nezapomenutelným zážitkům pak patří výprava na jih ostrova do zátoky Kizimkazi, kde si můžete zaplavat s delfíny. Na severu se zase pozdravíte s želvami a bylo by také škoda nechat si ujít život pod mořskou hladinou, kde se to hemží pestrobarevnými rybkami a nádhernými korály. Pláže po celém pobřeží Zanzibaru jsou nádherné. Nerezignujte ale ani na cesty do vnitrozemí. Za návštěvu rozhodně stojí přírodní rezervace tropického pralesa Jozani, který představuje původní nedotčenou divokou přírodu.

Tajemná Keňa

Je to paradoxní. Keňa patří mezi ekonomicky nejchudší země světa, a přitom skrývá takové přírodní a kulturní bohatství. Vždyť Keňa se pyšní hned pěti položkami zapsanými na seznamu UNESCO. První z nich jsou posvátné lesy Mijikenda Kaya, které se táhnou v délce asi 200 kilometrů a jsou místními obyvateli považovány za posvátná místa předků. Další střípky z keňské etnografie najdete na ostrově Lamu se stejnojmenným městečkem, které představuje nejstarší a nejlépe zachovanou svahilskou osadu ve východní Africe. Pokud vyhledáváte spíš přírodní krásy, nenechte si uniknout úžasný geografický útvar zvaný Ďáblova kuchyně. Jedná se o fascinující barevnou soustavu pískovcových roklí, která vznikla jako důsledek několik tisíciletí trvající eroze pískovcového hřebene. Odhalená skála vám ukáže obrovské množství barev. Nejkrásnější pohled na ni je při západu slunce. Další poklady skrývají keňské národní parky Mount Kenya, který vás dostane nehostinnou, ale podmanivou přírodou a kde můžete potkat nejdivočejší domorodé kmeny, Lake Turkana National Parks s obrovskými ptačími a krokodýlími koloniemi, nebo propojená jezera Bogoria, Nakuru a Elementaita, kde máte možnost vidět plameňáky, bílé pelikány, lvy, gepardy nebo žirafy Rotshildovy.

Koloniální Mauricius

Luxusní resorty, běloskvoucí pláže, úžasný podmořský svět s korály a barevnými rybkami. Tak by se pár slovy dal vystihnout Mauricius. Nádherný ostrov je ale mnohem víc než jen rájem dokonalé relaxace v tyrkysových vodách Indického oceánu. Mauricius je také křižovatkou kultur a náboženství, a tak zde není žádný problém v jeden den navštívit muslimské mešity, čínské pagody, hinduistické chrámy i křesťanské kostely. Éru koloniálního období vám připomene jedno z nejkrásnějších panství Eureka, na jehož terase si můžete vychutnat nejen šálek čaje, ale také úžasný výhled na pohoří Moka, Domaine des Aubineaux, slavný dům prvního a největšího výrobce čaje na Mauriciu, Boise Cheriho, nebo botanická zahrada v Pamplemousses s největšími lekníny na světě Victoria amazonica. A ke koloniální historii patří neodmyslitelně zdejší výroba čaje, s níž se můžete seznámit na farmě Camphor, i pěstování vanilky, orchidejí, nebo výroba rumu, při níž nechybí možnost degustace.

Pohoda, Havana

Staré americké bouráky, vlnící se Kubánky, Fidel Castro, Che Guevara, voňavé doutníky, rum... Asi vás napadne mnoho dalších asociací, které se vám vybaví v souvislosti s ostrovem Kuba. Žádná z nich sama o sobě jej ale plně nevystihuje. Kuba je totiž především kousek světa, kde lidé vědí, jak si život pořádně užívat. Stačí vyrazit například na korzo na Malecónu, legendární nábřeží, které se táhne podél celé havanské zátoky, navštívit kultovní kabaret Tropicana nebo bar La Bodegita del Medio. Kde jinde si vychutnat skvělé mojito, cuba libre nebo daiquiri, než v místě jejich vzniku! A kam vyrazit z Havany? Určitě byste si neměla nechat ujít jedno z nejstarších kubánských měst Trinidad zapsaného na seznam kulturního dědictví UNESCO a nedaleké Valle de los Ingenios zvané také jako Údolí cukrovarů nebo údolí Viñales s nádhernou krajinou charakteristickou vápencovými horami ve tvaru homolí a tabákovými plantážemi a farmami. A Kuba je samozřejmě i vyhledávaným cílem všech potápěčů a milovníků dalších vodních sportů. Mořské korály a v nich žijící obyvatelé nabízejí úžasnou podívanou. Jen pozor, abyste nezastihla doma také žraloky a rejnoky. V těchto končinách to rozhodně není žádný problém.

Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Perfect Woman