Balení dárků je zábava

12.12.2021

ak zabalit vánoční dárky, aby pod stromkem vypadaly co nejlépe a udělaly obdarovaným radost? Ideální je zvolit takové barvy a vzory, které budou ladit s ozdobami na stromku.

Balicí papír

K dostání je spousta druhů balicích papírů, od jednoduchých jednobarevných až po nápadité vzory, matné i lesklé. Klasickými a stále oblíbenými vánočními vzory zůstávají kostky, stromky, sněhové vločky, větvičky, andílci či zvonečky. Oblíbený je také severský styl, k němuž patří nejrůznější norské vzory, jako jsou sněhové vločky, sobi, medvídci, sáňky či lyže.

Nebojte se dekorací

Poté, co dárek zabalíte do balicího papíru, ho dozdobte různými stuhami a mašlemi. Použít můžete i drobnější ozdoby, jako jsou klasické baňky, andílci či zvonečky, nebo použijte sprej se třpytkami. Prostor pro kreativitu nabízejí především jednodušší balicí papíry, na kterých budou vypadat dekorace nanejvýš vkusně. Místo stuh a mašlí lze dárek dozdobit zbytky balicího papíru. Můžete z něj vytvořit například malé kornoutky, které poskládáte vedle sebe nebo složit vějíř, který přilepíte na vrchní část balíčku.

Nakonec nezapomeňte na dárek připevnit jmenovku - můžete si ji sami vyrobit nebo si koupit originální varianty s různými obrázky. Pokud použijete jednoduchý balicí papír v přírodních barvách, hodí se na převázání širší mašle z hrubých tkanin nebo lýko.

Šikovné krabičky

Místo balicích papírů můžete na některé dárky použít koupené krabice, krabičky a dárkové tašky, které seženete v různých velikostech. Do nich stačí dárek vložit a připevnit jmenovku. Pokud jsou krabice jednobarevné, můžete je polepit samolepkami, dozdobit mašlemi nebo vlastnoručně pomalovat jednoduchými vánočními motivy.

Tipy pro balení:

• Neotřele budou pod stromkem vypadat dárky v sáčcích z organzy, které dozdobíte například pomocí korálků či mašlí. Použít můžete i látkové sáčky s vánočními vzory.

• Převažuje-li ve vaší domácnosti vintage vánoční výzdoba, slaďte do tohoto stylu i dárky. Použijte například režný papír, který potáhnete krajkou nebo lesklými stuhami - pěkně vypadá kombinace stříbrné a starorůžové.

• Kromě mašlí a ozdob můžete dárky dozdobit také větvičkami jehličnanů nebo celým kořením - efektně vypadá skořice či badyán, poslouží i sušené květy či plátky citrusů.

• Dárky můžete dozdobit šiškami či ořechy, které postříkáte zlatým či stříbrným sprejem.

• Při balení dárků vám mohou vypomoct i domácí zásoby - využijte například krabici od bot, kterou s využitím šablon přestříkáte sprejem nebo polepíte balicím papírem. Velmi pěkné efekty lze vytvořit i pomocí novinového papíru.

• Jestliže chcete darovat peníze, zvolte obálku z kvalitnějšího a pevnějšího papíru. V případě jednobarevných obálek (perfektně se k Vánocům hodí červená či zlatá) se vám nabízí řada možností pro dozdobení. Použijte nejen mašle, ale i drobné ozdůbky jako například hvězdy či rolničky. K dostání jsou i obálky s vánočními motivy či drobnými ozdobami.

• Pokud máte děti, které už nevěří na Ježíška, můžete je zapojit do procesu balení dárků. Pořiďte si jednoduchý balicí papír, který děti budou moci pomalovat nebo na něj obtisknout různé vánoční vzory.