Barvy ovlivňují výkonost

06.09.2021

Je to tak, dokonce existují studiemi podložené důkazy prokazující, že vhodně zvolená barva může výrazně ovlivnit nejenom naši náladu, ale i kvalitu práce a samozřejmě i produktivitu.
V dnešní době, kdy jsme si své domovy částečně proměnili na kanceláře máme skvělou příležitost optimálně si nastavit pracovní prostředí. Víme ale, jak která barva funguje pro lepší soustředění či vyšší produktivitu?

Psychologie barev

Dávno již víme, že některé odstíny dokážou zvýšit krevní tlak či zrychlit metabolismus. Proto se například restaurace malují žlutou či oranžovou, jelikož tato barva prokazatelně podporuje chuť k jídlu. A například v prostorách učeben vymalovaných výraznými a živými barvami dosahují studenti jasně lepší výsledky, než v prostorách pastelových. A například červená barva prokazatelně zvyšuje srdeční frekvence, a kde se proto hojně používá, o tom jsme už všichni jistě někdy slyšeli... Naopak ledové odstíny modré a zelené podněcují ke klidu a relaxaci.

Nejlepší barva pro pracovnu

Výběr barev je velice komplexní téma s velkým přesahem a ovlivňuje jej řada faktorů. Od individuálních potřeb každého z nás, přes světelné podmínky v místnosti až po módní trendy.
Avšak existují neměnná pravidla, která bychom vždy měli mít na paměti.

Uklidňující modrá

Podle řeči barev modrá představuje důvěru, logiku, komunikaci a efektivitu. Proto je vhodné ji jako primární barvu použít v místech, která vyžadují vysokou koncentraci a mentální napětí. Zároveň však tato barva podporuje pocit bezpečí a zlepšuje komunikaci. Doporučuje se proto do konferenčních místností.

Červená je plná energie

Červená symbolizuje odvahu, sílu a vzrušení. Proto je vhodná pro pracoviště, kde je třeba vysoký výkon a spousta dobrých nápadů a často se pracuje dlouho do noci. To jsou například vývojová centra, návrhářské dílny a podobně. Zároveň je to skvělá barva pro použití v oblastech, které vyžadují značnou fyzickou námahu.

Žlutá rozjasní den

Žlutá představuje nejenom kreativitu a optimismus, ale také důvěru. Žlutou proto použijeme všude tam, kde chceme vytvořit pozitivní a tvůrčí náladu či pocit štěstí. Příliš mnoho žluté však může vést k úzkosti. Podobně působí také oranžová.

Vyrovnaná zelená

Zelená představuje především soulad s přírodou a celkovou harmonii. Je skvělou barvou do kancelářích, které vyžadují, dlouhodobé soustředění a výkon, protože je nejpříjemnější pro oči. Je také skvělým prostředníkem pro zklidňování emocí, proto se často vyskytuje v ordinacích.

Nejen elegantní šedá

Šedou nalezneme tam, kde se majitelé snaží působit elegantně a moderně. Pokud je však používána nesprávně, může vyzařovat i nedůvěru a přispívat k depresivní náladě.

Text: Jana Šulcová

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení