Do formy! Tři, dva, jedna, start!

24.01.2022

Problematické partie žen jsou různé - některá z nás řeší větší a povolené bříško, jiná povadlé pozadí, další ochablé paže. Pokud však máte aspoň trochu pevné vůle a odhodlání vytrvat, pravidelné cvičení vám pomůže vytvarovat křivky, o kterých sníte.

1. Pevnější bříško

Přiznávám se, že jednodílné plavky nosím jen z toho důvodu, že dokážou skrýt právě povolené bříško. A díky za to, že existují rafinované jednodílné elegantní plavky bez květinového potisku. Stejně se v nich letních dnech ale necítím úplně příjemně. Tenhle "handicap" se sice dá řešit i dvojdílnými plavkami s vysokým pasem, ale lepší je "upravit" své tělo tak, abyste si mohla dovolit plavky, jaké chcete.

Jasně, za povolené bříško může genetika, nezdravý životní styl, nedostatečný pitný režim, nedostatek pohybu a nebo třeba také lékařské zákroky. Jizvy po operacích, císařském řezu a genetiku asi nedokážete ošálit, zbytek upravit lze. Ale hlavně je důležité cvičit, a tím zpevňovat břišní svaly a bříško hezky tvarovat.

Cviky, které zabírají

Ruský twist: Posaďte se, pokrčte nohy a mírně se zakloňte. S výdechem se otáčejte do stran, při návratu do základní pozice se nadechujte.

V-zkracovačky: Lehněte si na záda, zpevněte bříško a s výdechem zvedejte trup a nohy k sobě taka, aby tělo vytvořilo tvar písmene V. Nohy mějte prohnuté.

Prkno: Lehněte si na břicho, zapřete se o špičky nohou a o lokty. Nezvedejte zadek, nepovolujte bříško, držte vodorovnou polohu.

Zvedání pánve: Lehněte si na záda, pokrčte nohy a s výdechem nadzvedávejte zadeček. Spodní bříško je přitom neustále zatnuté. 

2. Zpevněný zadek

Je jedno, jestli máte pozadí rozměrů jako Kim Kardashian nebo jako Kate Moss, velikost nehraje roli. Pěkný zadek musí být hlavně pevný. Takže cíl je zbavit se přebytečného tuku a celou tuto partii zpevnit. Velmi žádaným vedlejším efektem těchto cviků je zmírnění celulitidy:

Cviky, které zabírají

Dřepy: Na povislý zadek není nic účinnějšího než pořádné dřepování. Postavte se rovně, zatněte zadeček a pomalu jděte do hlubokého dřepu. Při pohybu dolů se nadechujeme, při pohybu nahoru vydechujeme. Chodidla zůstávají po celou dobu na zemi, kolena nejdou před špičku.

Výpady ve dřepu: Pěkně kulatý zadeček vám zaručí i tento cvik. Zaujměte pozici v širokém dřepu a s nádechem udělejte výpad dozadu, přední nohu držte stále rovně. S výdechem přitáhněte nohu zpět do širokého dřepu. Opakujte na druhou nohu.

Výpady do strany: Postavte se rovně, zatáhněte bříško a nádechem ukročte stranou tak, abyste se dostala téměř do širokého dřepu. S výdechem se vraťte zpět do rovného postoje. Při úkroku držte rovná záda, koleno by nemělo jít před špičku.

Zanožování v kleku: Klekněte si na všechny čtyři, zapřete se o lokty. Zatněte bříško a s výdechem zanožte nohu, co nejvíce to jde. S nádechem vraťte nohu zpět, ale koleno nepokládejte na zem. Cvik opakujte.

3. Pevné poprsí

Plavkové podprsenky dokážou být velmi rafinované a nabízejí různé střihy, které dokážou poprsí vhodně vyzdvihnout. Ale i pro pevnější dekolt stačí pár cviků, která při pravidelném opakování přinesou kýžený efekt. A spolu s poprsím můžete budete cvičit i povolené paže.

Dlaně proti sobě: Tenhle cvik je velmi jednoduchý - prostě přiložte dlaně proti sobě před hrudníkem a tlačte jimi proti sobě, jak vám to jen půjde.

Protažení prsních svalů: Klekněte si na všechny čtyři, zatněte prsní svaly a pravou ruku zvedněte nahoru. Pomalu otáčejte celý trup tak, abyste se mohla podívat směrem nahoru, kam míří vaše ruka. V pozici vydržte asi deset vteřin a poté vraťte ruku zpět na podložku.

Kliky: Klik je jedním z nejvíce praktikovaných cviků na světě, to proto, že je jeden z nejúčinnějších cviků. Dlaně mějte položené na zemi pod pravým úhlem, prsty by měly směrovat vodorovně před nebo lehce šikmo od sebe. Při spouštění se dolů se nezalamujte v pase, při vytahování se směrem vzhůru se nehrbte, držte tělo ve vodorovné poloze. Ani hlavu neklopte, snažte se ji také mít v souměrné poloze.

Tricepsové kliky o židli: Vezměte si k sobě třeba kuchyňskou židli, položte na ni dlaně, zadeček dejte dolů a pokrčte nohy tak, abyste mezi lýtkem a stehnem vytvořila pravý úhel. S nádechem pokrčte lokty a jděte se zadečkem dolů, s výdechem se vracejte nahoru, až do napnutých loktů. 

Text: Johana Šlajchrtová

Zdroj: Časopis Estetika