Bezpečná vizitka domu

20.08.2021

Vstupní dveře tvoří bariéru mezi vnějším světem a domovem. Musí být proto dostatečně pevné, aby odolaly rozmarům počasí či potenciálním vetřelcům, a zároveň dostatečně pěkné na to, aby vytvořily dobrý první dojem.

U vchodových dveří do domu můžete vybírat z hliníkových, plastových či dřevěných typů a kombinací. Hliníkové vchodové dveře se vyznačují vysokou pevností, odolností i životností. A to je hlavní důvod, proč jsou často navrhovány do bytových domů, případně komerčních objektů s vysokou frekvencí průchodů. Hliník je sice finančně náročnější, ale je velmi odolný a dokáže vydržet i extrémní počasí.

Plastové vchodové dveře

Jsou svou konstrukcí vhodnější spíše do rodinných domů a malých bytových domů. Pro plastové dveře hovoří zaprvé uspokojivé tepelně izolační vlastnosti a za druhé nižší cena oproti hliníkovým. Při výběru plastových dveří ale pamatujte, že jejich bezpečnost úzce souvisí s kvalitou provedení. Pokud hledáte bezpečné plastové dveře, určitě na nich nešetřete.

Dřevěné dveře

Nestárnoucí klasikou jsou dveře masivní dřevěné. K jejich výrobě se používá například smrk, modřín, borovice, dub a z vnější strany mohou být pro větší bezpečnost chráněny dalším materiálem, například hliníkem. Avšak dřevo jako každý přírodní materiál neustále pracuje. Proto je nezbytná pravidelná péče. Tyto dveře jsou sice náchylnější na poškrábání ostrými předměty nebo psími drápy, druhé straně je ale dřevo příjemné na dotek a dodá pocit tepla domova.

Bezpečně do domu i bytu

Při nákupu nových vchodových dveří byste se neměli řídit pouze tím, jak vypadají. Nezapomínejte, že dveře musí být zejména bezpečné, ale rozhodně není pravidlem, že bezpečné dveře jsou jednoduché a strohé. V dnešní době je možné vybírat z nepřeberného množství dekorů, prosklení a barevných variant.
Mýtem, který se nezakládá na pravdě, je například názor, že jenom dveře s kovovým jádrem jsou dostatečně bezpečné. Současné dveře jsou v potřebné bezpečnostní třídě k dispozici i s jádrem dřevěným. Dalším takovým mýtem je, že čím více jistících čepů tím vyšší bezpečnost. Mnohem důležitější je certifikace dveří, kterou uděluje nezávislá zkušebna.

Důležitým požadavkem, jenž by měly vstupní dveře splňovat je protihluková ochrana. Zvukový útlum by se měl pohybovat kolem 37 dB.

Prosklené vstupní dveře

Moderní vstup do domu často tvoří kombinace dveřního kompletu a horních či bočních světlíků. Ty jsou nejen designovým, ale i praktickým doplňkem. Zádveří bývá velice často místo, kam nevede žádné okno, a proto jsou často prosklené nejen vlastní vchodové dveře, ale v hojné míře se přidávají světlíky, které jsou zárukou přívodu přirozeného denního světla.

Další možností, jak do prostoru vnést světlo jsou dveře celoskleněné nebo se skleněnou dveřní výplní. Celoskleněné dveře z tvrzeného materiálu nemají sice tak dobré tepelně-izolační vlastnosti jako například sklo-hliníkové, které mají uprostřed izolační jádro, ale jinak se jedná o kvalitní a bezpečný materiál.
Jedním ze základních požadavků, které musí vchodové dveře splňovat, je dostatečná tepelná izolace, jež u skleněných výplní platí dvojnásob. Tepelná izolace dveří se skleněnou výplní je závislá na konkrétním použitém profilovém systému, izolační výplni, typu zasklení, ale také na formě řešení izolace spodního prahu. Právě ten je totiž nejslabším místem dveří z pohledu tepelných ztrát.

Text: Jana Šulcová

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení