Čas na sluneční brýle

16.07.2022

Zatímco při pobytu na sluníčku chráníme pokožku opalovacím krémem, vlasy pokrývkou hlavy, naše oči se neobejdou bez kvalitních slunečních brýlí. A protože zrak je jedním z nejdůležitějších smyslových orgánů, zaslouží si opravdu důkladnou péči. Jak si tedy vybrat brýle, které váš pohled skutečně ochrání, nám prozradil Martin Slaný, odborný oční garant optik Fokus.

Na obchodní řetězce s módou rovnou zapomeňte! Sluneční brýle vybírejte ve specializované prodejně, tedy v oční optice. Jedině tam máte záruku kvalitních skel i UV filtru. Intenzivní sluneční záření, ať už na pláži, na horách nebo ve městě, může totiž způsobit bolestivé a nepříjemné poškození oční spojivky nebo rohovky. Působením UV záření se ke všemu zvyšuje riziko šedého zákalu.

Jak vybrat kvalitní sluneční brýle?

Sluneční brýle by měly pohltit alespoň 98 % UVA a UVB záření až do vlnové délky 400 nanometrů. Proto vždy pátrejte po kategorii a typu ochranného filtru. Kategorie je označena stupnicí 0 až 4 a ukazuje propustnost světla. Čím nižší číslo, tím menší ochrana před světlem. Zatímco brýle s 0 a 1 slouží spíše jako designové doplňky, stupeň 3 představuje vysokou ochranou, která má propustnost kolem 8 %, a tak dostatečně ochrání váš zrak. Pozor však na nejvyšší stupeň 4, který se hodí například pro lyžování, nikoliv však na řízení auta. Pokud navíc sáhnete po zrcadlových nebo polarizovaných modelech, oči se budou méně namáhat.

I když jsou dnes velmi populární brýle se světlými skly, oční lékaři i optometristé před jejich dlouhodobým nošením varují. Nejenže nedokážou poskytnout stejnou ochranu jako skla tmavá, ale navíc zkreslují barvy v okolí, takže nejsou vhodná ani pro řízení auta. Tyto brýle slouží spíše jako stylový doplněk, a tak je doporučujeme nosit jen v interiéru.

Neméně důležitý je také tvar

Anatomicky tvarované brýle vás ochrání před slunečními paprsky nejen zepředu, ale také ze stran. To znamená, že čím větší skla a širší stranice, tím méně prostoru pro škodlivé záření. Pozor si dejte i na škrábance na povrchu skel. Ty totiž mohou funkčnost brýlí výrazně snížit. Brýle proto nenechávejte na drsném nebo hrubém povrchu a snažte se je pokaždé odložit do pouzdra, ať se vám v kabelce či tašce nepodřou.

Zpátky se vracejí hranaté tvary, lenonky i cat eye pohled

Letos se vrací na scénu hranatý tvar slunečních brýlí. Každoročními stálicemi zůstávají také klasické pilotky, které se k nám vrátily z druhé poloviny osmdesátých let. Vedle nešlápnete ani v případě, kdy dáte přednost kulatým tvarům, takzvaným lenonkám, a pokud chcete podtrhnout svou ženskost, vsaďte na kočičí tvar brýlí. Takzvaný cat eye look ocení zejména majitelky srdcového typu obličeje, vedle ale ani nešlápnou ženy s oválným tvarem.

Text: Soňa Pařížská

Zdroj: Časopis Perfect Woman