Chcete být na jaře fit a svěží? Vylaďte hospodaření s vodou

27.03.2023

Snad už brzy odložíme zimní výbavu a budeme si užívat příjemné jarní sluníčko. Abyste se cítili dobře i v lehčích botkách a oblečení, které tolik neskryje, zkuste ještě trochu vyrýsovat postavu, zkrotit pot a zbavit se pocitu těžkých nohou. Pomoci vám může správné hospodaření těla s vodou. Jak ho podpořit?

Nepodceňujte pitný režim…

Základem by měla být čistá voda doplněná o minerálky, a to zvlášť u sportovců a lidí, kteří se hodně potí, a přicházejí tak o větší množství vitamínů a minerálů. Chcete-li svůj organismus ochladit, a pocení alespoň částečně držet na uzdě, nesahejte po příliš studeném drinku. Ideální pro zachování stabilní teploty těla je nápoj vychlazený na zhruba 16 °C. Čaje a teplé nápoje konzumujte v teplotě blížící se naší tělesné, tedy kolem 37 °C.

… i jídelníček

Se zadržováním vody v tkáních mimo buňky může souviset sodík. Pro naše tělo je nepostradatelný, a tak není cílem ho vynechat, ale konzumovat "s mírou". Jeho významným zdrojem je kuchyňská sůl, která je častým konzervantem. Vyšší obsah sodíku tak mohou mít i potraviny, u kterých byste to nečekali, například sterilovaná zelenina.

Bojujete-li s potem, zkuste se vyhnout tzv. zahřívacímu koření, k němuž patří čili papričky, zázvor nebo skořice. Pozor dejte na aromatické potraviny, například cibuli. Ta sice neovlivňuje množství potu, může se však postarat o jeho nepříjemný odér.

Vsaďte na bylinky

Ke správnému vylučování vody z organismu přispívají některé bylinky. Patří k nim kopřiva dvoudomá nebo jalovec obecný. Skvělá je také nať petržele zahradní nebo bříza bílá, která přispívá k normální funkci močových cest a vylučování přebytečné vody. Extrakty z nich obsahuje doplněk stravy Liftea Bylinky na odvodnění forte, který je naším jarním tipem.

V boji s potem vyzkoušejte zelený čaj, jemuž jsou připisovány mírně ochlazující účinky. Pokud se potíte bez ohledu na okolní teplotu, třeba v souvislosti se stresem, vyzkoušejte šalvěj lékařskou, která je díky svým účinkům jako stvořená i pro ženy v období menopauzy. Extrakt z ní a yzopu si můžete v praktické formě tobolek dopřát díky doplňku stravy Liftea Šalvěj + yzop.

Více nejen o něm najdete na www.liftea.cz.