Čtyři tipy odborníka pro správné praní prádla

11.06.2021

Kdo by si nepřál, aby oblečení vypadalo stejně skvěle po vyprání, jako když viselo na ramínku v obchodě? Máme pro Vás čtyři odborné rady, které stojí za to dodržovat. Zaručí vám, že si prádlo sami neobratným zacházením nezničíte.


Prádlo roztřiďte

Prádlo, určené k praní si rozdělte na hromádky - v první řadě podle barev na bílé či světlé a tmavé. Tmavé barvy totiž hlavně na bavlněných tkaninách hůře "drží", a světlé prádlo by mohly nevratně zabarvit, nebo způsobit nevzhledné "zašednutí". Dalším hlediskem je povolená teplota praní. Choulostivé textilie, které se musejí prát na 30 nebo 40 stupňů, nejde prát dohromady s těmi, které budete prát při vyšší teplotě. Nezapomeňte zkontrolovat všechny kapsy a vyjměte kapesníky, mince a jakékoliv jiné poklady, které se v kapsách nacházejí.

Perte na ruby, zapněte knoflíky a zipy

"Doporučuji prát oblečení naruby. Na lícové straně se zpravidla nacházejí knoflíky, lemy, flitry apod., které by se třením při praní mohly poškodit, nebo by mohly poškodit ostatní prádlo. Větrovky a bundy se zipem je vhodné zapnout - zip by mohl poškodit ostatní oděvy. Ložní povlečení je také dobré zapnout - často se stane, že se v průběhu praní více textilií "naskládá" do jednoho většího povlaku a pračka posléze nemůže prádlo správně rozložit v bubnu kvůli rovnováze a má potíže s odstřeďováním; z důvodu bezpečnosti totiž pak pračka nemusí prádlo odstředit při nejvyšších požadovaných otáčkách," doporučuje Darina Papáčová, odbornice společnosti Whirlpool.

Pračku nepřeplňujte

"Přeplněná pračka neumožní prádlo dokonale vyprat, protože se prací prostředek a voda nemusejí absorbovat do všech vláken. Doporučuji pračku plnit podle pokynů výrobců. Při praní bavlny můžeme využít plnou náplň, při praní syntetiky, vlny a dalších speciálních programech je vhodné se řídit tabulkami s kapacitou pro daný program, která je vždy nižší, než je maximální kapacita pračky. Maximální kapacita se stanovuje podle referenčního programu, jímž je právě bavlna - plná náplň," upozorňuje Darina Papáčová.

Pračky Whirlpool s inteligentní technologií 6. SMYSL jsou osazené senzory, jejich pomocí rozpoznají množství vloženého špinavého prádla a s ohledem na zvolený typ tkaniny samy upraví prací cyklus tak, aby byl výsledek dokonalý s minimální spotřebou vody, energie i času. A to i tehdy, když není pračka úplně naplněná. Vyplatí se proto zvolit tu největší pračku, kterou vám prostor dovolí - pohodlně doma vyperete i objemné textilie jako například prošívané deky nebo i textilní pelíšky pro mazlíčky.

Pokud zapomínáte prádlo vyjmout, pořiďte si pračku s funkcí FreshCare+

Jestli na vás vyprané prádlo čeká hodiny v bubnu, připravte se na to, že bude plné nevzhledných, odolných záhybů, hrubé a určitě nebude zrovna vonět. "Vlhké prostředí bez přístupu vzduchu je totiž doslova živnou půdou pro bakterie, škodlivé plísně a další patogeny, provázející hnilobný proces. Ten začíná už po pár hodinách, kdy prádlo leží nečinně v bubnu," vysvětluje Darina Papáčová. Aby se to nestávalo, provzdušňují pračky Whirlpool s jedinečnou inovativní funkcí FreshCare+ vyprané prádlo jemnou párou a v pravidelných intervalech otáčejí bubnem na obě strany. Takže prádlo zůstane svěží, měkké a nezmuchlané, dokud jej nevyjmete z pračky, nepověsíte nebo nevložíte do sušičky. A to až šest hodin po skončení pracího cyklu.

Pára navíc vyrovná vlákna, takže se pak prádlo snáze žehlí. Funkci FreshCare+ můžete aktivovat na začátku praní nebo kdykoliv v jeho průběhu, když víte, že nestihnete vyprané prádlo hned vyjmout, protože třeba máte naplánovaný hovor nebo jdete na chvíli ven. A také ji můžete kdykoliv zrušit. Tuto skvělou funkci najdete u předem plněných praček, a to jak velkokapacitních s hloubkou 60 a více cm, tak dokonce i úzkých, které potřebují na hloubku jen 43,5 cm. Vyberete si tak, ať už máte doma místa dost, nebo úplně málo.