Darujte k Vánocům analýzu DNA

16.12.2022

Odhalí nejen genetický původ, ale také rizika nemocí či predispozice ke sportu

Hledáte promyšlený dárek, který překvapí a radost z něj přetrvá i po Vánocích? Nadělte letost stále populárnější test DNA. Díky unikátní testovací sadě darujete nejen informace o rodinném původu, ale i zdravotních a fyzických predispozicích. Obdarovaný se dozví, jak metabolizuje kofein a spoustu dalších látek, zda má předpoklady k potravinovým intolerancím a alergiím nebo jaký typ fyzického tréninku je pro jeho tělo nejvhodnější.

Sada pro testování DNA je vhodným dárkem pro všechny věkové skupiny. Informace, které z ní obdarovaný získá, může totiž využívat po zbytek života, protože genetická výbava člověka se nikdy nemění a všechny údaje budou platné i po mnoha letech. Pomocí testů DNA lze ovšem zjistit mnohem více než jen to, kdo byli vaši předci.

Velmi přínosné mohou být zejména informace týkající se zdraví. Po nasekvenování DNA se totiž uživatel dozví, zda má predispozice k široké škále onemocnění, jakými jsou například celiakie, astma, vysoký cholesterol, ledvinové kameny, Crohnova choroba, migrény, obezita, šedý zákal nebo Alzheimrova choroba. Vedle predikce ale získá i konkrétní preventivní doporučení, která mohou tyto negativní předpoklady snížit a projevení onemocnění oddálit. Aplikace odkrýva i data o vstřebávání různých vitamínů a živin jako kofein, antioxidanty, železo nebo vitamíny A, B, C, D, E. V neposlední řadě se uživatel dozví, jaký má sportovní potenciál nebo jaká strava či léky jsou pro něj vhodné. Tyto informace pak mohou být klíčové pro nastavení vhodného životního stylu.

Jak tedy fungují? Testy DNA se prodávají v krabičce obsahující sadu pro domácí odběr slin. Právě tu můžete zabalit svým blízkým pod stromeček a až ji rozbalí, mohou si ihned odebrat vzorek slin. Ten se pak odešle do určené laboratoře, odkud dotyčný po vyhodnocení obdrží zjištěné informace.

V posledních letech vznikla řada firem, které analýzu DNA nabízejí. Ne všechny jsou však stejné, je proto třeba být při výběru opatrný, protože z některých lze zjistit pouze zeměpisný původ předků. Unikátní je v tomto ohledu česká firma Macromo, která kromě údajů o předcích nabízí i podrobnou analýzu týkající se zmiňovaných informací o zdraví. Součásti jejího produktu je navíc speciální aplikace, která propojuje genetické informace s anamnézou a životním stylem uživatele. Zájemci tak získají doporučení přímo na míru, jak pečovat o vlastní tělo a zdraví.

"V blízké budoucnosti rozšíříme možnosti naší aplikace o data z chytré elektroniky nebo přímo z aplikace Apple Health. V této kombinaci pak bude možné sledovat fyzickou aktivitu, spánek, srdeční tep a další faktory, které ovlivňují míru rizika onemocnění, a předpoklady získané z analýzy DNA," vysvětluje Adam Sládek, spoluzakladatel bioinformatického start-upu Macromo.

Tyto údaje tak mohou být pro mnohé rovněž impulsem k úpravě životního stylu a zdravějšímu životu a podpořit je například v jejich novoročních předsevzetích. Mimo jiné je ocení také příznivci biohackingu, kteří se snaží systematicky naplňovat potenciál svého těla. S testem Macromo DNA totiž lze získat až 94 údajů s popisem rizik onemocnění, konkrétními návrhy na úpravu životního stylu včetně například informací o tom, jak tělo vstřebává konkrétní vitaminy či živiny z potravy.