Darujte krev, darujete život!

01.10.2022

Asi sotva bychom našli přiléhavější vyjádření k problematice dárcovství krve, než je uvedeno v nadpisu tohoto článku. Mnohdy si ani neuvědomujeme fakt, že krev je nejvzácnější tekutinou a její význam podceňujeme, ovšem jen do té chvíle, než ji potřebujeme my sami nebo někdo z našich blízkých.

Bezpříspěvkové dárcovství krve je vizitkou každé vyspělé společnosti. Pocit, že někomu mohu pomoci, je pro mnohé z nás poděkováním za naše zdraví i život. Darovat krev stojí jenom trochu času, na jehož konci jsou lidé, které jsme pomohli zachránit. A to je pořádný důvod, proč do toho jít.

Kdo může darovat krev

Rozhodnutí k tomuto kroku je nepochybně ušlechtilé, přesto se ale dárcem může stát pouze člověk, který splňuje následující podmínky:

- je ve věku 18-65 let (u lidí starších 60 let se první odběr nedoporučuje, s výjimkou autotransfuze),
- dlouhodobě žije v České republice a má platné zdravotní pojištění

- je dostupný na stálé adrese

- neprodělal ani netrpí závažným onemocněním, kdy by odběr znamenal riziko pro samotného dárce
- nepatří mezi osoby s vyšším rizikem výskytu infekčních chorob, jako je AIDS, žloutenka apod., a ani tyto choroby neprodělal

Jak se na odběr připravit

Příprava na odběr krve není nic složitéh. Začíná se den před odběrem, kdy je vhodné pít dostatečné množství nealkoholických nápojů a vyhnout se těm alkoholickým. Večeře by měla být lehká, s nízkým obsahem tuků. V tento den rovněž nevykonávejte fyzicky náročnou činnost. V den odběru pak lehce posnídejte (pečivo, nízkotučné mléčné výrobky, pozor na potraviny způsobující alergie). Zvyšte příjem tekutin na alespoň půl litru před odběrem.

Kde se odběry provádějí?

Odběry se provádějí v nemocnicích, které mají transfuzní oddělení. Po příchodu předložíte průkaz dárce krve a bude vám odebrán kontrolní vzorek 50 ml. Poté vám lékař změří tlak, probere s vámi příslušný dotazník a aktuální zdravotní stav. Jakmile vás zavolá sestřička, umyjete si důkladně předloktí ruky, z níž bude krev odebírána, a položíte se na lůžko. Odběr trvá 5-15 minut a odebírá se 450 ml krve. Během odběru máte zajištěn pitný režim. Po odběru pomalu vstanete z lůžka. Energii dobijete u připraveného občerstvení - káva, ovocná šťáva, snídaně. Je také vhodné minimálně 15 minut sedět v klidu, zvláště chystáte-li se po odběru řídit auto. Ženy mohou krev darovat 4x ročně a muži 5x ročně.

Proč darovat krev?

Darování krve je nezištná pomoc druhým, která nás nic nestojí. Navíc máte zajištěno pravidelné sledování zdravotního stavu - krevní tlak, zachycení poruch srdečního rytmu apod. Některé zdravotní pojišťovny poskytují dárcům vitaminy, minerální látky a jiné doplňky. Červený kříž oceňuje bezpříspěvkové dárce medailemi prof. MUDr. Jana Janského.

Text: Lucie Pilátová

Zdroj: Časopis ESTETIKA