Dejte šanci Kasselu

10.08.2023

Když člověk přemýšlí o výletu do Německa, zpravidla mu na mysli vytanou nejznámější lokality: Berlín, Mnichov, Drážďany, Norimberk. Ale slyšeli jste o jiných místech? V téhle zemi je toho tolik k vidění. Přibližně uprostřed leží v severním Hesensku na břehu řeky Fuldy město Kassel, staré sídlo místních vládců, které rozhodně stojí za návštěvu.

Park a město, dva různé světy

V letošním roce slaví Bergpark Wilhelmshöhe desáté výročí svého zápisu na Světový seznam památek UNESCO. Park je naprosto unikátní ukázkou lidského umu. Zakladatel díla hesenský landkrabě Karl chtěl dokázat, že příroda může být hračkou v rukách člověka. Obrovský barokně-romantický celek zahrad, staveb a především vodního díla přetrval dodnes a člověk při pohledu na něj nestačí zírat. Na vrcholu kopce nad městem stojí obrovský Oktogon se sochou Herkula balancující na špičce střechy. Z nádrží u této stavby je několikrát do týdne napájen komplexní systém peřejí, vodopádů a fontán. Uvolněná voda během hodinky a čtvrt urazí 350 výškových metrů a potěší diváky nespočtem dramatických scenérií. Celé představení končí výtryskem více než 10 metrů vysoké fontány v zahradě zámku. Vstup do parku i na vodní show je zdarma. Záměry tvůrců byly nezměrné, plány stavby se při příležitosti 10. výročí zápisu do seznamu UNESCO vystavují v zámku. V hlavní budově panského sídla lze mimo to obdivovat rozsáhlou obrazovou galerii čítající umění od antiky přes holandské mistry až po německé malíře 19. století.

Z historického centra po druhé světové válce mnoho nezbylo. Nicméně i tak je na co se dívat. Krásný (a opět vodní) park vybudovali šlechtičtí majitelé na březích u řeky Fuldy. Barokní oranžérie je výchozím místem pro procházky v parku Karlsaue. Za návštěvu stojí také bohatá botanická zahrada, nebo muzeum železnice. Na hlavním náměstí je možné navštívit rekonstruovaná muzea s rozsáhlými sbírkami. Můžeme doporučit velké zážitkové muzeum sběratelů pohádek bratrů Grimmových pod názvem Grimmswelt. Zajímavé, i když trochu morbidní je Muzeum pohřebnictví. Rozhodně nesmíte minout ICH Denkmal – pomník sami sebe – postavte se na prázdný postavec se zlaceným nápisem ICH a nechte se kolemjdoucím vyfotit. Takovou památku si nepřivezete odkudkoli.

Jak do Kasselu? Nejlepší spojení nabízí FlixBus

FlixBus návštěvníky z Čech doveze i do Kasselu, město leží na dvou linkách – buď můžete využít denní spojení z Prahy do Bonnu, nebo noční z Prahy do Amsterdamu. V prvním případě přijede do Kasselu přibližně ve čtyři odpoledne, v druhém v šest ráno. A ranní procházka úplně prázdným parkem Wilhelmshöhe je rozhodně ten nejlepší start pobytu v tomto městě. 

Ceny startují od 599 Korun.