Dermatoložka radí, jak docílit projasněné pleti bez nechtěného zbarvení

11.09.2021

Barva naší pleti je závislá na hustotě a rozmístění melaninu. Za tento pigment jsou zodpovědné buňky melanocyty, které se nachází mezi dvěma vrstvami kůže. Na jedné straně je zbarvení kůže jednou ze známek stárnutí, ale způsobeno může být i jinými faktory. "Mezi ty nejčastější patří vliv UV paprsků, věk, hormonální nerovnováha či poranění a zánětlivá onemocnění kůže. Svůj podíl na zhoršení projevů má však i celkový životní styl, životospráva nebo nevhodně zvolená kosmetická péče," říká dermatoložka MUDr. Jana Housková, se kterou spolupracuje společnost Oriflame.

Na vině není jen slunce

Nevzhledné skvrnky se vyskytují převážně po letních měsících, kdy jsme pleť chtě nechtě vystavovali ve větší míře slunečním paprskům. Ačkoliv nedostatečná UV ochrana hraje velkou roli, hyperpigmentace se nejčastěji objevuje s přibývajícím věkem. "Vlivem věku dochází k ubývání pigmentu melaninu i samotných buněk melanocytů, nicméně zároveň se zvyšuje jejich množství právě v místech, která vystavujeme slunečním paprskům," říká dermatoložka Housková. Dalšími nejčastějšími důvody jsou hormonální nerovnováha a stopy po akné či jiném zánětlivém procesu. "Vlivem zánětu v kůži se uvolní více melaninu, který způsobí v místě prodělaného zánětu červeno-růžové nebo hnědé skvrny," říká dermatoložka Housková.

Na prevenci není nikdy pozdě

Pokud řešíte odstraňování pigmentových skvrn, je důležité si uvědomit, že je to následek nedostatečné ochrany pleti. Alfou a Omegou je proto používání ochranných krémů s SPF, v zimních měsících alespoň SPF30 a v letních SPF50, ideální je však používat SPF50 po celý rok. "Pamatujte, že UV paprsky pronikají i oknem. Používání SPF ochrany tedy nevynechávejte ani když sedíte doma nebo v kanceláři," doporučuje dermatoložka. Nadměrné tvorbě melaninu zabraňuje technologie Skin Tone Regulator aplikovaná v sadě NovAge Brilliance od Oriflame, která navíc rozzařuje pleť a sjednocuje její tón.

Dodržujte rituály a pitný režim

Nezapomínejte, že zářivé a krásné pleti docílíte jen dostatečnou péčí, jejímž základem je důkladné dvoufázové čistění ráno a večer. Extrémně důležitá je také hydratace, která je v souvislosti se skincare velmi často podceňována. Přitom právě dehydratace pleti může za projevy nejednotného, mdlého až šedavého tónu. V rámci pleťové rutiny proto věnujte pozornost dostatečnému pitnému režimu a používání sér a pleťových masek, které pokožce dodají extra porci hydratace. "Jako doplňující kroky v denní péči o pleť dále můžete použít přípravky s obsahem aktivních látek jako jsou například AHA kyseliny, vitamín C, niacinamid nebo skupina retinoidů," uzavírá Housková.

Produktový tip

Novinka NovAge Brilliance k projasnění a sjednocení všech typů pleti
"Správná péče o pleť a důsledná UV ochrana je zároveň tou nejlepší prevencí vzniku nejednotného tónu pleti a vzniku nechtěných hyperpigmentací," říká dermatoložka MUDr. Jana Housková. Trápí-li vás mdlá pleť s nerovnoměrným tónem, vyzkoušejte řadu NovAge Brilliance, která projasňuje a vyrovnává tón pokožky, redukuje pigmentové skvrny a vyhlazuje vrásky. Podle spotřebitelského testu redukuje výraznější nedokonalosti v tónu pleti a pigmentové skvrny již za 2 týdny. V sadě NovAge Brilliance najdete čisticí gel, oční krém, sérum a denní a noční krém.

Cena: 3 294 Kč
K dostání na e-shopu oriflame.cz