Deset (méně tradičních) důvodů k pořízení nového vozu

08.07.2023

Nový vůz si nejčastěji pořizujeme z toho důvodu, že ten dosavadní už nevyhovuje rozšiřující se rodině nebo má svá nejlepší léta již za sebou. Pro koupi pěkného nového auta se ale ve skutečnosti najde důvod vždy. Přesvědčit se o tom můžete například u modelu Kia Niro, který na trh vstoupil loni ve své již druhé generaci. Konkrétně se nabízí minimálně deset důvodů, proč se rozhodnout právě pro tento kompaktní crossover.

1. Ekologické pohonné jednotky
Budoucnost automobilů spočívá v elektromobilitě. Konec spalovacích motorů je sice ještě relativně daleko, ale už dnes dává stále více motoristů přednost vozům s elektrifikovaným pohonem. U nového Nira si přitom můžete jako u jediného modelu na trhu vybírat jak mezi čistě elektrickým bateriovým elektromobilem (BEV), tak mezi variantami kombinujícími elektrický a spalovací motor, tedy plug-in hybridem (PHEV) i hybridem (HEV).

2. Kabina plná udržitelných materiálů
Ekologický nemusí být pouze pohon. Kia totiž použila v kabině Nira mnoho udržitelných materiálů. Čalounění stropu je vyrobeno z recyklovaných tapet, na výplních dveří byl použitý lak bez obsahu těkavých organických látek, v potahu sedadel byste našli vlákna z eukalyptu a například i přepážku zavazadelníků tvoří ze 75 % recyklovaný materiál.

3. Design v duchu nové filozofie
Niro druhé generace se na první pohled od svého předchůdce výrazně liší. Při jeho navrhování Kia vyšla z nové designové filozofie 'Spojené protiklady'. Vedle ikonické tygří masky zaujmou ostře řezaná světla denního svícení ve tvaru křivky srdečního rytmu a jednoduchá silueta s charakteristickými liniemi, která zlepšuje aerodynamické vlastnosti vozu. Výsledkem je atraktivní automobil, který přímo inspiruje k pohybu.

4. Na zelené zóny nemusíte myslet
Stále více měst zavádí ve svých centrech, rezidenčních čtvrtích nebo kolem škol či nemocnic takzvané zelené zóny, kam mají povolený vjezd pouze vozidla s nízkými nebo dokonce nulovými emisemi. Ačkoli jde o trend, jenž se v současnosti rozvíjí zejména na západ od našich hranic, dříve či později bezpochyby dorazí i do České republiky. Kia Niro v hybridních verzích nabízí inteligentní režim Green Zone, který v těchto lokacích automaticky přepne do režimu čistě elektrické jízdy. Navíc pokud naplánovaná trasa vede přes bezemisní zónu, vůz si sám, například vyšší rekuperací nebo omezením využití elektromotoru při akceleraci, šetří elektřinu pro její přejetí.

5. Speciální sedadlo pro relaxaci i šlofíka
Všichni se shodneme na tom, že zvláště dlouhé cesty autem mohou být i s pohodlnými sedadly někdy únavné. U nového Nira to neplatí. Spolujezdec na předním sedadle má totiž k dispozici takzvané relaxační sedadlo. Po zastavení stačí stisknout tlačítko a sedadlo se přizvedne a nakloní, aby poskytlo maximální pohodlí a oporu těla. Pak už nic nebrání si v pohodlí zdřímnout.

6. Dálkový parkovací asistent nepotřebuje řidiče
Parkování je noční můrou mnoha řidičů i řidiček. S novým Nirem však i parkování v úzkých stáních podzemních garáží přestává být stresujícím zážitkem. Stačí vše nechat na inteligentním parkovacím asistentovi RSPA a vy přitom dokonce ani nemusíte sedět za volantem. Jednoduše stisknete tlačítko na klíči a auto samo zaparkuje pomocí kamer a ultrazvukových senzorů.

7. Důležité informace přímo na čelním skle
Nejen bezpečnost, ale i pohodlí na cestách vylepšuje u nového Nira rozměrný 10" head-up displej (HUD), který promítá na čelní sklo klíčové jízdní informace, jako například rychlost, nebo pokyny navigace. Protože máte jako řidič všechny informace přímo před sebou, nemusíte odvracet zrak od vozovky a můžete se tak plně soustředit na bezpečnou jízdu.

8. Bezpečnost především, a to i ve slepém úhlu
Především ve městech a v silném provozu může vést k nehodě třeba jen chvilková nepozornost. Proto je nové Niro vybaveno množstvím bezpečnostních systémů, jež pomáhají potencionálně rizikovým situacím předejít. Patří sem i asistent pro odvrácení kolize s vozem ve slepém úhlu (BCA), který vás při přejíždění z pruhu do pruhu přímo ve zpětném zrcátku upozorní na zezadu jedoucí auto nacházející se ve slepém úhlu.

9. Praktické prvky v kabině
Zpříjemnit cestování někdy dokážou i úplné maličkosti nebo praktické vychytávky v kabině. A těch má nové Niro skutečně na rozdávání od věšáku na bundu až po bezdrátové dobíjení telefonu. Cestující vzadu pak zcela jistě ocení rychlé dobíjecí porty USB-C přímo v sedadlech. Nehrozí tak hádky například mezi dětmi, kdo si bude dobíjet jako první a komu naopak skončí oblíbený film v polovině.

10. Nejlepší auto pro ženy
Nové Kia Niro si svým vzhledem, kompaktními rozměry a praktickou výbavou získává srdce mnoha žen. Svědčí o tom i jeho letošní absolutní vítězství v anketě Světové ženské auto roku 2023. Jedná se o automobilovou anketu, ve které volí výhradně automobilové novinářky z celého světa.