Děti a sport: 8 důvodů proč se hýbat a pár tipů, jak začít?

07.09.2021

Od narození je pohyb zcela přirozenou součástí našeho života. Díky tomu, co nám naše tělo dovolí, můžeme objevovat svět. Chodíme, běháme, šplháme, věci zvedáme a zase odhazujeme či odkládáme. Pravidelnou pohybovou aktivitu bezesporu všichni potřebujeme, a děti obzvlášť. A víte proč? Sportováním se (nejen) děti:

1. zabaví,
2. vybijí energii,
3. posílí svaly i mysl,
4. ale také získají disciplínu i návyky prospěšné v běžném životě,
5. naučí se spolupráci a fungování v kolektivu,
6. budou se umět radovat z malých úspěchů,
7. ale i přijmout prohru
8. či zvládnout nějaký ten karambol.
O přínosech sportovních aktivit tedy není pochyb. Víte ale, kdy a jak s nimi začít u našich nejmenších?

Začít včas se vyplatí

I zde platí otřepané "čím dříve, tím lépe". Založit na správné, a především pravidelné pohybové návyky bychom u dětí měli skutečně co nejdříve. Ještě, než začne ratolest chodit do školky, je velkým přínosem a vhodnou příležitostí, jak dítě seznámit s kolektivem vrstevníků, přihlásit se na cvičení pro maminky (rodiče) s dětmi. Dalším krokem jsou pak pohybové aktivity, kdy už děti cvičí sami. "Pokud se bavíme o organizovaném sportu, tak je předpokladem zejména mentální zralost. Aby se dítě cítilo komfortně ve skupině dětí a bylo schopné základní organizační prvky. Konkrétně se můžeme bavit už o předškolním věku," říká trenér z Fyzio gym Cooper Martin Vanko.

Jděte příkladem

Dítě potřebuje podstatně více pohybu, než jsou dvě hodiny tělocviku za týden ve škole. Proto by i rodiče měli se svými potomky pravidelně sportovat. Má to hned několik benefitů. Nejen, že děti k pohybu motivujete, ale také si s nimi užijete společné chvíle, prožijete dobrodružství a uděláte i něco pro své zdraví. "Tělo je závislé na adaptačním mechanismu. Když mu dodáváme zátěž v podobě stresu. Tělo se na něj adaptuje. Když žádné stresory nepřichází, nepřichází ani pozitivní adaptace. Například, když dělám dřepy, dávám signál tkáním, že mají sílit. Když žádný stimul nepřichází, adaptace se vydá opačným směrem a našel svaly nebo kosti začnou ve své pevnosti chudnout," popisuje Martin Vanko, který mimo jiné trénoval například i malé fotbalisty Sparty či Bohemians.

Pro začínající českou tenisovou hvězdu, patnáctiletou Sáru Bejlek, byli rodiče velkou motivací. "Táta hrál aktivně fotbal a maminka sport také miluje. V Hrušovanech pod Jevišovkou, odkud pocházím, založili rodiče tenisový klub. Díky tomu jsem na kurtu v podstatě vyrostla. Raketu jsem měla v ruce poprvé asi ve třech letech a od té doby jsme ji nepustila. Rodiče poznali, že mi tenis půjde hned, já si to uvědomila asi v sedmi letech," říká. Život bez tenisu si prý už nedokáže představit, ačkoli to stojí mnoho dřiny a odříkání. Kvůli turnajům v podstatě nezná letní dovolenou a prázdniny. Skloubit školu s tenis je také náročné, ale díky disciplíně získané díky sportu a možnosti individuálního plánu studia to Sáře jde nejen na kurtu, ale i "před tabulí".

Připravte se, že to něco stojí

Zadarmo není nic a proto, když chceme s dětmi sportovat, je nutné počítat s tím, že to vyžaduje nějaké počáteční, ale i průběžné investice. Pokud chceme dát dítě třeba právě na tenis, nejprve je dobré najít tenisový klub, ideálně v blízkosti bydliště, kvůli případnému dlouhému dojíždění na tréninky. Roční členství v klubu stojí průměrně okolo 1000 Kč, počítat je nutné pak také s poplatkem za trenéra, což je zhruba 300 Kč na hodinu. Dále je nutné koupit kompletní výbavu. Zde může být cena třeba 3000 Kč, ale klidně i několikanásobně více, záleží na vašich preferencích. Základem je samozřejmě tenisová raketa. Ta nejběžnější stojí okolo 600 Kč. Dále pak sada míčků, kvalitní boty, oblečení a sportovní taška.

Podpora malých talentů funguje

Podpora rodičů, ale i pochopení ve škole je pro talentované děti naprosto klíčové. Důležitým faktorem je ale také podpora zvenčí. Například jedna z největších českých bank má uzavřené partnerství s Českým tenisovým svazem. "Naše partnerství spočívá hlavně v podpoře nejmladších hráčů napříč celou Českou republikou," říká ředitelka ESG a komunikace MONETA Money Bank Zuzana Filipová. Právě Český tenisový svaz má v Česku jednak skvělý systém národních turnajů, tak i maximální počet mezinárodních turnajů Tennis Europe a ITF (Mezinárodní tenisová federace) ve všech kategoriích. Pokud jsou děti šikovné, dostane se jim v ČTS maximální podpory.

Neznechuťte jim tréninky

Pozor na přílišné ambice. Vést děti k pohybu je potřeba, ale rozhodně není dobré je do sportu nutit. "U dětí ctižádostivých rodičů je problém s celoživotním vztahem ke sportu a zraněními, které plynou z přetížení určitých partií. Pokud láska ke sportu nevychází zevnitř sportovce, ale je vynucená je to špatně," upozorňuje Martin Vanko. A dodává, že u malých dětí nemusí být zásadním cílem velká výkonnost nebo dovednost, ale budování vztahu se sportem. Dítě by se mělo na každý trénink těšit. Spaní s bruslemi nebo tenisovou raketou a "otravování", kdy už bude další trénink nebo zápas, tak vypadá radost z pohybové aktivity.

Turnaje a zápasy? Není proč se bát

Když si dítě osvojí základní techniku daného sportu, určitě je dobré, když se kromě tréninků postaví i proti skutečnému soupeři na zápasech a turnajích. "Začínala jsem zápasy v rámci klubu, poté jsem hrála turnaje v rámci České republiky a zanedlouho jsem začala jezdit i do zahraničí. Mezinárodní soutěže s sebou ale samozřejmě přinášejí i náklady na cestování, letenky, ubytování," říká Sára Bejlek, která se za sebou mnoho výher jak na českých, tak právě i mezinárodních turnajích a v roce 2020 získala v anketě EMOS Zlatý kanár ocenění Talent roku 2020. "Zahraniční turnaje jsou náročné psychicky, organizačně, ale i finančně. Bez podpory mých rodičů a hlavního sponzora Moneta Money Bank by vše ale bylo ještě náročnější," dodává.