Děti, prázdniny a online hry: Jak neztratit kontrolu?

15.07.2022

Hraní počítačových her je mezi rodiči velké téma, a to především v otázkách výchovy. Zvláště během letních prázdnin mohou děti trávit na počítači nebo mobilu více volného času, než je v průběhu roku obvyklé. Téměř polovina rodičů se přitom podle průzkumu Sazky nezajímá, co děti na počítači dělají, část z nich pak netuší, jaké hry děti hrají. Necelá pětina tak raději dětem instaluje kontrolní aplikace a 30 % hlídá čas, který děti nad hraním stráví.

 Jak ale k výchově přistupovat?

Podle průzkumu společnosti Sazka hraje online hry 66 % dětí, pětina dokonce více než dvě hodiny denně. Rodiče se ale v téměř polovině případů nezajímají, co děti na internetu dělají. "To, že děti v dnešní době tráví více času hraním her, ať už na počítači, telefonu nebo tabletu, přináší otázky, jak moc je to pro děti bezpečné a kdy by měli rodiče zpozornět. I zde je potřeba dodržovat pravidla, která pomohou mít hraní pod kontrolou. A to je našim cílem v rámci projektu zodpovědného hraní, HRAJ S ROZUMEM, ve kterém se nově zaměříme na edukaci rodičů v otázkách gamingu a esportu. Zkušenosti s touto problematikou získáváme i díky pořádání největší esportové ligy SAZKA eLEAGUE." říká Veronika Diamantová, tisková mluvčí společnosti Sazka.

Důvěra jako jedno z hlavních témat

Online svět přináší nekonečné pole zábavy, ale i nástrah. Průzkum společnosti Sazka přinesl zjištění, že téměř polovina rodičů v chování na internetu svým dětem věří, ale 30 % z nich využívá rodičovskou kontrolu, kdy dětem stanoví konkrétní časový rámec. Až 17 % dětem raději instaluje kontrolní aplikace, které znemožňují zobrazení zvolených stránek nebo obsahu. Ať už svým dětem důvěřujete nebo ne, vždy je důležité být v tomto ohledu upřímní. Pakliže se rozhodnete pro kontrolu, nejlepší cestou bude otevřená a upřímná diskuse o tom, proč to děláte.

Mluvte s dětmi o nástrahách

Nezbytné je s dětmi mluvit i o rizicích spojených s hraním. Stejně jako v případě jiných koníčků i zde je třeba myslet na to, že nic se nemá přehánět. To potvrzují i profesionální esportovci, kteří dodržují pravidelný režim i aktivně sportují, a tím mohou jít dětem příkladem. "Přestože se může zdát, že profesionální hráči stráví u počítače celé dny, opak je pravdou. Ani profesionálové netrénují od rána do noci, a naopak se soustředí na to, aby dodržovali správnou životosprávu. Kombinace mentální pohody a fyzické aktivity je pro jakýkoliv profesionální sport i esport nezbytná, a to by si měli uvědomit i běžní hráči," komentuje Ondřej Kvarda, esport specialista Sazky.

Zajímejte se a ptejte se

Her existuje nepřeberné množství. Zatímco některé mohou dětem pomoci a zdokonalí si třeba strategické myšlení nebo angličtinu, jiné mohou uškodit a negativně jejich chování ovlivnit. Důležité je mít přehled a předem si zjistit, od kolika let je například daná hra přístupná a co je jejím obsahem. Překvapivá je především informace, že téměř čtvrtina rodičů neví, jaké hry děti hrají.

Jak ale mít přehled a nebýt nepřiměřeně přísný rodič?

Ptejte se a zajímejte. Uvidíte, že děti váš zájem o hry, které hrají, překvapí. Nejen, že navážete přátelštější vztah, díky konverzaci a zájmu pak dětem pomůžete odlišit hru od reality. Můžete s nimi mluvit například o tom, co se ve hře stalo nebo jak se při hraní hry cítí. Naučí se tak aktivněji vyjadřovat to, co momentálně prožívají a být k vám otevřenější.

Hraní pod kontrolou

Podle průzkumu v rodičích převládá mylná představa o hráčích, jako introvertech bez sociálního kontaktu a bez dostatečného pohybu, a proto svým dětem hry zakazují. To ale není úplně správné tvrzení, neboť většina profesionálních hráčů online her jsou aktivní sportovci s velkým sociálním vyžitím, kteří ale dodržují jasná pravidla a mají i pravidelný režim stejně jako třeba vrcholoví sportovci. "Jak ukazují výsledky našeho průzkumu, většina rodičů si představí typického hráče jako kluka, introverta bez sociálních kontaktů a zavřeného celé dny v pokoji u počítače, tahle představa je ale od reality na míle vzdálená," doplňuje Veronika Diamantová. To potvrzuje i esport specialista Ondřej Kvarda: "Profesionální hráč si dnes stejně jako klasický sportovec musí všímat všech možných detailů. Konkurence ve světě esportu je totiž opravdu obrovská. I proto každý esportovec dbá na pravidelný režim, aktivně sportuje a dodržuje zdravý jídelníček. Jsou to totiž právě tyto rozdíly, které ve finále dělí profi hráče na vítěze a poražené."

Čas i finance jako limit

Mezi důležité faktory, které je třeba sledovat, patří čas a utracené kapesné. Podle průzkumu 18 % rodičů vyhrazuje dětem kapesné na hraní her, 61 % jim to zakazuje. Většina dětí pak za hry utratí do 500 korun měsíčně. Důležité je v tomto směru učit děti finanční gramotnosti už od útlého věku, aby si uvědomily, že na zábavu je třeba vyčlenit si pouze volné finance. Jedním ze způsobů, jak děti naučit nakládat s penězi, je právě nastavení limitu útraty.

Domluvte se s dítětem na rozumných časových hranicích, které budou dodržovat. Průzkum ukázal, že 67 % dětí tráví hraním počítačových her alespoň dvě hodiny denně. S narůstajícím věkem se tento čas prodlužuje. Vliv na zvýšení počtu hodin trávených hraním pak mohou mít i prázdniny. Nepodceňujte proto online svět jen proto, že na vyhledávání informací a kontrolu nemáte čas.

O projektu Hraj s rozumem

Hlavními prioritami projektu HRAJ S ROZUMEM je především posilování primární prevence a zodpovědnosti v českém zábavním průmyslu. Sazka tedy chce informovat hráče o tom, jak hrát, aby zábava zůstala bezpečnou, jak předcházet potenciálním problémům, jak správně nastavit své herní limity, aby hra nepůsobila existenční ani sociální problémy. Cílem je především věnovat pozornost tomu, aby hráči her vnímali samotné hraní jako zábavu a nedostávali se do problémových situací spojených s rizikovým chováním.