Dětský svět fantazie

02.01.2023

Fantazie našich nejmenších nezná mezí a v předškolním věku sílí jejich touha napodobovat rodiče a jiné dospěláky. Svým dětem uděláte největší radost tím, že jim pokojíčky vybavíte ve stylu malých hospodyněk a kutilů, námořníků nebo třeba prodavačů.

Význam pro rozvoj schopností

Hra nepřináší jenom zábavu a radost. Fáze napodobování vzorů z řad dospělých hraje nesmírně důležitou roli v pohybovém, sociálním i psychickém vývoji dítěte. Pokud se právě rozhodujete, jak koncipovat dětský pokojíček, a zároveň hledáte inspiraci na vánoční překvapení, pak se zaměřte na profesi nebo roli, které jsou vašemu dítku blízké nebo se kterými byste je rádi seznámili. Hraje si rádo na doktora, záchranáře, policistu, učitele, námořníka, kadeřnici? "Léčí" plyšová zvířátka jako malý veterinář? Pečuje o panenku jako správná maminka? Pokukuje po tatínkově nářadí a s nadšením mu asistuje v dílně u ponku, případně mamince u vaření? Fascinuje ho frmol u prodejního stánku na náměstí nebo atmosféra cukrárny? Kreativita návrhářů hraček napodobujících běžné vybavení domácnosti nebo imitujících nejrůznější profese pronikla do většiny oblastí lidské činnosti a stejně nápadití jsou i tvůrci nábytku a doplňků do dětských interiérů - obojí vám pomůže vytvořit doma vysněný dětský svět fantazie.

Hračka a dekorace zároveň

Vděčným a také ekologickým materiálem pro kvalitní dětské kuchyňky a další kousky mininábytku je dřevo - dřevěné vybavení vydrží dlouhé roky a může se dědit nejen mezi sourozenci, ale i přes generace. Navíc kontakt se dřevem u dětí rozvíjí vztah k přírodě. Plastové imitace jsou sice na oko líbivé, jejich životnost je však diskutabilní. U renomovaných značek máte jistotu, že všechny použité suroviny i povrchové úpravy jsou zdravotně nezávadné. Při výběru berte v úvahu vedle funkčnosti rovněž design, hračka k procvičování budoucích rolí se totiž stane zároveň originální bytovou dekorací.

Výsledný herní koutek dovedete k dokonalosti tím, že zvolený námět rozehrajete i pomocí tapet, nálepek na stěnu, tematických svítidel, koberců, hodin a textilií. K tomu zapojte vlastní invenci, námořník ocení pořádný lodní kufr, který poslouží zároveň jako úložný prostor, nebo závěs přes postel ve tvaru lodní plachty.

Věrohodné detaily

K základnímu kusu interaktivního nábytku přikupte doplňky a příslušenství. Ke kuchyňce například kávovar s nádobíčkem, příbory, zmenšeninu mrazáku včetně potravin, v domácnosti pro panenky by neměla chybět ani pračka, žehlička s žehlicím prknem či vysavač. K pracovnímu ponku bude potřeba sada nářadí, malého šikulu určitě potěší motorová pila. Většina dětských verzí elektrospotřebičů disponuje věrohodnými detaily a funkcemi, mohou svítit nebo vydávat zvuky. Děti si tak nenuceně a hravou formou osvojují řadu dovedností a na vlastní kůži poznávají nové a nové aspekty praktického života.

Text: Lenka Albrechtová

Zdroj Časopis Sofie Bydlení