VIVA MAGENTA: barva roku 2023

28.12.2022
Konec dohadům. Barvou nadcházejícího roku byla oficiálně vyhlášena Viva Magenta. Exkluzivní odstín oscilující mezi červenou, vínovou a růžovou rozhodně nehodlá sedět v koutě, vám i vašemu interiéru dodá optimistickou náladu a sebevědomí.


A vítězkou se stává...

Pomyslné žezlo přebírá Viva Magenta od fialové Very Peri, která v estetice vládla uplynulý rok. Výběr není náhodný. Celosvětově uznávaná americká organizace Pantone Color Institute, zaměřená na výzkum a aplikaci barev, každoročně vyhlašuje vítězný odstín na základě mnoha kritérií včetně aktuálního naladění a fenoménů ve společnosti. Barva roku postupně ovládá módní mola a další uměním políbené obory včetně interiérového návrhářství, promítne se do kadeřnických a kosmetických trendů i do designu užitkových předmětů.


Je asertivní, nikoli agresivní

"Žijeme v dost netradiční době. Jediná věc, která se stala konvenční, je její nekonvenčnost," komentuje společné rozhodnutí Laurie Pressman, viceprezidentka institutu, a dodává: "Viva Magenta je asertivní, ale je méně agresivní než červená, jako pěst v sametové rukavici." Jak si vítěznou barvu nejlépe představit? Je příbuznou purpurové, nachové, karmínové, lze ji popsat jako zářivou, narůžovělou červenou s nádechem fialové. Není ani studená, ani teplá, zato je odvážná, dynamická, bezprostřední, rebelská, pulzující, hravá, přívětivá, inspirativní, exotická, přináší vzpruhu a vybízí ke kreativnímu experimentování, které bylo v době pandemie poněkud utlumeno.


Sílu čerpá z přírody

Původ tohoto tónu magenty najdeme v živočišné říši - konkrétně v sytém barvivu vyráběném z vysušených těl červce nopálového. Tento hmyz pochází z oblasti kolem Mexika a Arizony a barvivo jej chrání před predátory. Právě z přírody čerpá Viva Magenta podle odborníků z Pantone institutu svoji jedinečnost a sílu. Není výsledkem žádných algoritmů, vznikla zcela přirozeně, má hluboké kořeny a pyšní se jí například květy tropických rostlin.


Fascinující kdekoli a kdykoli

Zatímco nový kousek do šatníku v nejstylovější barvě roku jistě potěší každou ženu, interiérový doplněk nadchne celou rodinu i návštěvy. Na gauči se budou vyjímat červenorůžové polštářky, atraktivní magenta prospěje křeslům, taburetům, pohovkám i komodám. Nechte ji vyzařovat optimismus do okolí z širmu lampy, koberce, obrazu, vázy, nebo dokonce z vymalované stěny. Svoje místo si najde v předsíni, na kuchyňské lince, v jídelně, obýváku i v koupelně, klidný spánek nebude rušit ani v dětském pokoji, ani v ložnici. Interiér pozvedne mj. v podobě prostírání, sošky, porcelánu, závěsů, ručníků nebo povlečení.
Magenta krásně vynikne ve spektru neutrálních barev, jako je šedá, béžová nebo černá. Příjemně ladí s dekorem dřeva, strukturou lnu či jiných přírodnin. Můžete ji propojit se sladce růžovou, fialovou, oranžovou, s bílou působí možná až příliš kontrastně. Rádi šokujete? Tak směle do kombinací se zelenou, khaki, modrou či modrozelenou.


Autor: Bára Štenglová

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení