Dlažba umí divy

18.07.2022
Stříbrnošedá betonová dlažba Lusso Tivoli připomíná kámen travertin, www.wienerberger.cz.
Stříbrnošedá betonová dlažba Lusso Tivoli připomíná kámen travertin, www.wienerberger.cz.

Kolem domu potřebujete zpevnit příjezdovou cestu, vytvořit chodník, orámovat bazén nebo vybudovat terasu. Kvalitní mrazuvzdorná dlažba z pozvedne úroveň celého domu a svými vlastnostmi v mnohém trumfne kámen i dřevo.Co se designu týče, nejširší paletu barev, dekorů a struktur najdete u keramické dlažby. Oblíbené jsou zejména imitace přírodního kamene, dřeva nebo betonu.

Dlažba je vystavena zatížení kvůli změnám počasí, je tedy nutné ji pokládat do speciálních lepicích tmelů. Měla by být označena symbolem R11, který udává odolnost proti skluzu. Dalším parametrem, který berte v úvahu, je povolené zatížení.

Dlažbu s tloušťkou 20 mm lze místo lepení položit na výškově nastavitelné terče, s jejichž pomocí vyřešíte nerovnost podkladu a vytvoříte i bezbariérový přístup. Mezi terčovou dlažbou a podkladem vzniká vzduchová kapsa, která slouží jako protihluková izolace, můžete tudy vést také elektrickou kabeláž. Betonová dlažba má dlouhou životnost, skvělé izolační vlastnosti, je odolná vůči mrazu, vysokým teplotám i vodě. Vyrábí se ve tvaru kamenných dlaždic, cihel, zvládne napodobit i dřevo. Beton nejlépe odpovídá minimalistickému stylu.

Text: Lenka Albrechtová
Foto: Archiv firem

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení