Dobrý skutek a profesionální zdravotní péče zároveň. Co obnáší darování krevní plazmy a jak je to s darováním po dovolené?

14.06.2021

Plazma zachraňuje životy stejně jako darování krve. Pacienti s vážným onemocněním nebo po akutním úrazu se bez léků vyrobených z krevní plazmy neobejdou. Její darování, kromě dobrého pocitu, přináší i řadu hmotných výhod. MUDr. Simona Hohlová z odběrového centra Cara Plasma objasňuje proces darování.

Proč darovat krevní plazmu?

Darování plazmy je stejně důležité jako darování krve. "Krevní plazma je důležitou složkou krve a nenahraditelnou surovinou pro výrobu léků. Darování plazmy tak umožňuje léčbu pacientů s poruchami srážlivosti krve, sníženou imunitou, po akutních úrazech, popáleninách nebo s onkologickými onemocněními," říká MUDr. Simona Hohlová, lékařka centra pro odběr krevní plazmy Cara Plasma. Darování plazmy je v první řadě dobrým skutkem.

Co od odběru očekávat a jak probíhá?

Samotný odběr trvá 40 až 60 minut. Napíchnutí může být mírně nepříjemné, ale to trvá jen pár sekund. Zbytek procedury je úplně bezbolestný a dá se při něm dokonce relaxovat. Darování plazmy je pro dárce mnohem menší zátěží než při darování krve. "Málo se ví, že krevní plazma se v těle sama do 48 hodin znovu obnoví a lze ji darovat každých 14 dní," popisuje doktorka Hohlová. Prvodárci podstupují vstupní lékařské vyšetření a součástí každé další návštěvy je kontrola krevního obrazu a roční zdravotní prohlídka. Výhodou opakovaného dárcovství je tak pravidelný přehled o svém zdraví.

Pravidelní dárci si zaslouží odměnu, čeká na ně řada výhod

Kromě finanční náhrady nabízí Cara Plasma pro své pravidelné dárce i řadu zajímavých odměn. V rámci věrnostního programu lze získávat za každý odběr body, za které je možné vybrat z mnoha dárků. Přidanou hodnotou je pak příjemné a profesionální prostředí na každé z poboček Cara Plasma. V průběhu odběru mají dárci nárok na občerstvení, něco ke čtení nebo soutěže na pobavení, aby byl odběr co možná nejpříjemnější.

Darování po dovolené

A jak je to s darováním plazmy po návratu ze zahraničí? Protipandemická opatření se postupně rozvolňují a dárci mohou nyní bezodkladně darovat plazmu po návratu ze zemí Evropské unie. U ostatních destinací platí odklad 28 dnů po svém návratu.