Domov pod hvězdami

21.04.2022

Zpočátku jara možná stačí jen vyjít ze dveří, nasát ten úžasný svěží vzduch a nechat se polechtat nesmělými slunečními paprsky. S prodlužujícími se dny si ale budeme chtít tento zážitek užívat co nejvíce a pěkně v pohodlí.

Máte-li k dispozici zahradu anebo alespoň terasu či balkón, není co řešit. Oáza pro lenošení během jarních a letních měsíců je na světě. Jak ji dovést k dokonalosti?

Méně je rozhodně více

Pokud jste zatím nedošla tak daleko, že byste cíleně pracovala na domácím venkovním posezení, začněte tím, že daný prostor zbavíte všeho, co do něj nepatří. Slouží-li váš balkón jako skladiště pro nepotřebný nábytek, staré květináče a jízdní kola, udělejte nekompromisní očistu a vše, co chcete zachovat, zamkněte raději ve sklepě. Totéž udělejte v případě, že chcete kout s venkovním sezením zřídit ve své zahradě. Mít zahradní hadici vždy po ruce nebo nechodit daleko pro sekačku je praktická věc. Určitě to ale není zrovna pastva pro oči.

Zapomeňte na provizoria

Výběr správného venkovního nábytku je základem pohodí a možností, jak si ho dopřát, je opravdu bezpočet. Proto s nákupem nespěchejte a vybírejte pečlivě. Sestava zahradního nábytku by vás při venkovním odpočinku měla provázet mnoho následujících let, proto je důležité ohlídat si nejen kvalitu zpracování, ale také design, který bude vypadat moderně i s větším odstupem času.

Pohodlí je základ

Současný trend otevřených prostorů stírá rozdíly v nábytku nejen v interiéru, ale i exteriéru. Klasickým sestavám tvořeným pouze stolem a čtyřmi židlemi už dávno odzvonilo. Moderní venkovní sezení stále více připomíná stylově zařízený obývací pokoj, do něhož perfektně zapadají například lounge sestavy. Jejich měkké polštáře a masivní područky přímo vybízejí k pohodlnému rozvalení s knížkou a šálkem kávy. Křesla, sedačku a stůl doplňují další kousky drobnějšího nábytku v podobě pufů, stoliček nebo servírovacího stolku.

Nové trendy

Dřevěný venkovní nábytek stále platí za nadčasovou klasiku, která snad nikdy nevyjde z módy. O slovo se však hlásí i další materiály. V poslední době je to například plast, který se zbavuje pověsti oblíbeného materiálu používaného zejména na teráskách letních bister. Designéři mu vtiskávají nejrůznější tvary, stylizují je do klasických sofa i do křesílek jako ze světa science fiction. Oblíbené jsou také plastové imitace přírodních materiálů, jako je ratan, vodní traviny nebo kokosová vlákna. Plast má ale bez pochyby i praktické výhody. Snadno se udržuje, nevadí mu déšť a díky moderním technologiím zpracování také perfektně odolává slunečnímu záření.

Oblíbeným materiálem venkovního nábytku je také kov. Obáváte-li se, že chladná krása hliníku není nic pro váš útulný koutek, musíme vás uklidnit. V dnešní době už se málokdy setkáte s nábytkem z jednoho materiálu. Designéři kombinují kov se dřevem a textiliemi. I hliníkový nábytek si tak zachovává svou lehkost a vzdušnost a zároveň neubírá zákoutí s posezením jeho příjemnou zabydlenou atmosféru.

Nezapomeňte na doplňky

Určitě není třeba postavit na každý centimetr volné plochy sádrového trpaslíka. Detaily jako zajímavé polštářky, nástěnné poličky nebo dekorace na stůl v ladění příjemného venkovního posezení určitě také hrají roli a dotvářejí iluzi obývacího pokoje v lůně přírody. Při jeho došperkování se také nemusíte striktně držet pravidla, že to, co je venku, musí být nezbytně omyvatelné. Polštářky a přehozy se mohou vyprat anebo přes noc uchovávat ve velké uzavíratelné truhle. V obchodech můžete také narazit na designové venkovní koberce, které v případě potřeby stačí opláchnout hadicí a nechat vyschnout.

Rozkvetlá oáza

Pohled do zeleně a na pilně se rozvíjející pestrobarevné květy je balzám na duši. Dřív než se ale necháte strhnout barevnými obrázky z katalogů a pustíte se do zběsilého nákupu sazenic, dopřejte si trochu času na malou rozvahu. Důležité je uvědomit si, jak velkou plochu máte k dispozici a kolik prostoru můžete věnovat svým zeleným přátelům, na jakou světovou stranu váš balkón či terasa míří a kolik času a energie můžete péči o své výpěstky věnovat.

Pokud ráda vaříte, přijde vhod i jedlá zahrádka s pořádnou zásobou čerstvých bylinek. Za krásnou vůni, kterou dodají vaší terase či balkónu, a úžasnou chuť, kterou propůjčí vašim domácím delikatesám, toho překvapivě moc nechtějí. Často pocházejí z teplých krajin, a tak se většině z nich bude dařit zejména na sluníčku. Dostatečný přísun slunečních paprsků ocení například mateřídouška, šalvěj, oregano, levandule, rozmarýn a majoránka. V polostínu se bude dařit libečku, mátě, medvědímu česneku a kerblíku.

Stejnou péči jako výběru vhodných rostlin věnujte i nákupu květináčů. Krásné a stylové jsou například terakotové květníky zdobené plastickými ornamenty. Jelikož do sebe natahují vlhkost ze substrátu, oříškem u nich bývá zalévání, kterému je třeba věnovat větší péči. Praktičtější jsou v tomto ohledu samozavlažovací květináče, které zajistí květinám přísun vody třeba i během vaší dovolené.

Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení