Doteky, které léčí

17.12.2021

Zima je ideálním obdobím, které můžeme zasvětit regeneraci mysli i těla. Staletími osvědčenou metodou jsou masáže, které provází lidstvo od úsvitu civilizace. K čemu je jaký typ dobrý a jaké problémy lze s jejich pomocí řešit?

Vybavte si situaci, kdy se ohlásí migréna, bolest zad nebo podbřišku při menstruaci. Co uděláte jako první? Zcela instinktivně si sáhnete na bolavé místo. A ejhle, i naprosto banální dotek neškolených rukou pomáhá a bolest se zmírňuje. Doteky profesionálních masérů jsou pak schopné nejen odstranit bolesti unavených svalů a napravit škody, které pácháme na svém pohybovém aparátu, ale také dokážou rozproudit krevní oběh, lymfu, podpořit látkovou výměnu a vyplavit škodlivé látky. Kromě fyzické i psychické relaxace nám tak masáže pomáhají udržovat i krásu pokožky a pevnost křivek našeho těla. Dokonce nám odhalují novou dimenzi ve vnímání vlastní intimity. Jinými slovy masáže mohou být významnými pomocníky při řešení problémů od hlavy až k patě.

Proti vráskám a pro zdraví orgánů

Za touto masáží nemusíte chodit do profesionálních salónů. Příjemné reflexní doteky svých prstů si můžete užít například při večerním rituálu péče o pleť. Stačí se důkladně odlíčit, umýt si pořádně ruce, abyste pleť nezanášela zbytečnými nečistoty, a začít silnými, avšak nikoliv bolestivými tlaky v sériích po třech v energetických bodech. Začněte pěkně od brady, přes koutky úst, které jsou spojeny s plícemi, oblast mezi pusou a nosem, která se váže na funkci sleziny, a špičku nosu, oblastí pod lícními kostmi, která je spojena s lymfatickým systémem. Pokud vás trápí černé kruhy a otoky pod očima, vsaďte na velepříjemné poklepávání od kořene nosu směrem k tvářím. To můžete opět završit jemnými tlaky v jamce u vnitřní strany oka a na lícních kostech. Na čele sídlí nervové centrum, centrum mentální bdělosti a tzv. třetí oko. Pro jejich stimulaci opět zatlačte ve třech sériích na bod mezi obočím, na oblast v "koutech" čela a na nejvrchnější bod ve středu čela.

Blahodárné teplo

Masáže spojené s působením tepla nejsou jen příjemnou podzimní relaxací pro všechny zimomřivky, ale také účinnou metodou, jak se zbavit kancelářských neduhů, jako je strnutí šíje, bolest zad, hlavy nebo křeče. Nejznámější je masáž lávovými kameny, polynéská masáž Toriki - hnětení horkými mořskými mušlemi nebo v poslední době oblíbená masáž teplými měšci naplněnými rýží nebo směsí bylinek. Méně známá je tzv. Candella masáž, při níž se využívá teplý olej z hořící aromatické svíčky Guergi.

Hebká jako samet

Dá se říci, že všechny typy masáží přispívají ke krásné a zdravé pleti díky tomu, že vytvářejí mechanický peeling, prokrvují periferní krevní oběh a umožňují pokožce lépe dýchat. Některé z nich jsou však na péči o pokožku přímo specializované. Mezi ně patří peelingové masáže, které nejčastěji využívají solí z Mrtvého moře nebo surový cukr. K solím se pak přidávají další pečující ingredience jako například bambus, zelený čaj nebo čokoláda, které pokožku zvláčňují a hydratují.

Bez ďolíčků

Některé masáže mají tu zvláštní schopnost, že dokážou zatočit s celulitidou, na kterou ani nejusilovnější cvičení neplatí. Nejznámější je manuální lymfodrenáž, která podporuje proudění lymfy a díky tomu odplavuje nejen škodlivé toxiny, ale i přebytečné tekutiny z tkání a mezibuněčných prostor. Výborné jsou ovšem i zábaly z mořských řas, které snižují hladinu cholesterolu, rozrušují přebytečné tukové buňky a podporují správnou funkci látkové výměny. Podobné účinky mají také ozónové nebo bambusové masáže, jejichž příjemným bonusem navíc je, že dokážou pokožku zbavit nedokonalostí, jakými jsou například strie.

Objevte svou intimitu

Kromě známých tantra masáží existuje také tzv. vaginální mapování (vaginal mapping), které je součástí metod Sexuological Bodywork, tedy sexuologické práce s tělem, a které ženám otevírá nebo znovu ukazuje cestu k potěšení z milování. Jak to funguje? Základem je myšlenka, že naše tělo funguje jako jakási databanka, která v sobě uchovává všechny své zkušenosti a prožitky. A ty pak ovlivňují způsob našeho chování v ložnici nevyjímaje. Problém nastává ve chvíli, kdy negativní zážitky vytvářejí bariéry v našem sexuálním životě. Příčinou nemusí být jen ty nejhorší případy, kdy dojde například ke znásilnění, ale i situace po porodu či další zdroje hormonálních výkyvů, díky nimž nemáte na sex ani pomyšlení. V praxi probíhá tak, že se terapeut velmi jemně dotýká různých míst na vaginální stěně a na vás je identifikovat s nimi spojené pocity. Aby měla terapie ještě lepší efekt, je dobré ji absolvovat spolu s partnerem. S touto metodou se můžete seznámit v profesionálních studiích nebo se ji naučit sama, například v kurzech Denisy Palečkové.

Text: Sára Kleinová
Zdroj: Časopis Estetika