Doteky, které léčí

25.09.2022

Podzim je ideálním obdobím, které můžeme zasvětit regeneraci mysli i těla. Staletími osvědčenou metodou jsou masáže, které provází lidstvo od úsvitu civilizace .

Vybavte si situaci, kdy se ohlásí migréna, bolest zad nebo podbřišku při menstruaci. Co uděláte jako první? Zcela instinktivně si sáhnete na bolavé místo. A ejhle, i naprosto banální dotek neškolených rukou pomáhá a bolest se zmírňuje. Doteky profesionálních masérů jsou pak schopné nejen odstranit bolesti unavených svalů a napravit škody, které pácháme na svém pohybovém aparátu, ale také dokážou rozproudit krevní oběh, lymfu, podpořit látkovou výměnu a vyplavit škodlivé látky. Kromě fyzické i psychické relaxace nám tak masáže pomáhají udržovat i krásu pokožky a pevnost křivek našeho těla.

Proti vráskám a pro zdraví orgánů

Příjemné reflexní doteky svých prstů si můžete užít například při večerním rituálu péče o pleť. Stačí se důkladně odlíčit, umýt si ruce, abychom pleť nezanášely zbytečnými nečistoty a začít silnými, avšak nikoliv bolestivými tlaky v sériích po třech v energetických bodech. Začněte pěkně od brady, přes koutky úst, které jsou spojeny s plícemi, oblast mezi pusou a nosem, která se váže na funkci sleziny a špičku nosu, oblasti pod lícními kostmi, který je spojen s lymfatickým systémem. Pokud vás trápí černé kruhy a otoky pod očima, vsaďte na velepříjemné poklepávání od kořene nosu směrem k tvářím. To můžete opět završit jemnými tlaky v jamce u vnitřní strany oka a na lícních kostech. Na čele sídlí nervové centrum, centrum mentální bdělosti a tzv. třetí oko. Pro jejich stimulaci opět zatlačte ve třech sériích na bod mezi obočím, na oblast v "koutech" čela a na nejvrchnější bod ve středu čela.

Blahodárné teplo

Masáže spojené s působením tepla jsou účinnou metodou, jak se zbavit kancelářských neduhů, jako je strnutí šíje, bolest zad, hlavy nebo křeče. Nejznámější je masáž lávovými kameny, polynéská masáž Toriki - hnětení horkými mořskými mušlemi nebo v poslední době oblíbená masáž teplými měšci naplněnými rýží nebo směsí bylinek. Méně známá je tzv. Candella masáž, při níž se využívá teplý olej z hořící aromatické svíčky Guergi.

Objevte svou intimitu

Existuje také tzv. vaginální mapování, které ženám otevírá nebo znovu ukazuje cestu k potěšení z milování. Základem je myšlenka, že naše tělo funguje jako jakási databanka, která v sobě uchovává všechny své zkušenosti a prožitky. Problém nastává ve chvíli, kdy negativní zážitky vytvářejí bariéry v našem sexuálním životě. V praxi to probíhá tak, že se terapeut velmi jemně dotýká různých míst na vaginální stěně a na vás je identifikovat s nimi spojené pocity. Aby měla terapie ještě lepší efekt, je dobré ji absolvovat spolu s partnerem.

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopis ESTETIKA