Fenomén doby: Malované kamínky

06.08.2021

Zvířata, oblíbené pohádkové postavičky, známé osobnosti, abstraktní tvary nebo vtipné vzkazy - to vše a spoustu dalšího malujeme na kamínky, ulity a mušle. Z náhodné kratochvíle, se rychle stal oblíbený způsob trávení volného času.

Barevné kamínky či skořápky, které můžeme jen tak pro radost pomalovat anebo je označit a při výletu nebo dovolené odnést a čekat, kdo je najde se staly oblíbenou a kreativní aktivitou. Kromě toho, že malování podporuje fantazii, je i oblíbenou formou společně stráveného času s rodinou.

Vezměte je na výlet

Uložit někam kamínek nebo ulitu může být důvodem navíc, proč vyrazit na výlet a sledovat jejich cesty. Zábava začíná už vlastně samotným hledáním vhodného podkladu, jenž určuje všechno. Tvar vás vede k obrázku nebo dekoru, který by na něm měl vzniknout. "Velká zábava je hledat kamínky a ulity při procházkách po okolí. Právě to tolik baví děti. Musejí nejdříve vypátrat ten správný," poradil Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz. Některé kamínky během krátké chvíle urazí i stovky kilometrů, jejich cestu mohou autoři sledovat na několika stránkách na sociálních sítích.

Čím malovat

Tvůrci většinou řeší základní otázku - čím je pomalovat, aby malba vydržela co nejdéle? Základem je kamínek dobře očistit a pak ho malovat barvami na akrylovém základě, které odolají větru i dešti. K malování je vhodných hned několik technik. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli, před malováním nezapomeňte podklad důkladně umýt a usušit. Po zaschnutí obrázku je dobré kamínek vždy ještě přelakovat bezbarvým lakem, tím se docílí toho, že výtvor bude dobře chráněn před povětrnostními vlivy.

Základ se sprejem

Pro to, aby byl obrázek dobře na kameni vidět, je zásadní barva materiálu. Pro malování se hodí nejvíce bílé křemenné oblázky a světlé ulity, na kterých zdobení krásně vynikne. Zesvětlení podkladu docílíte i barvou ve spreji, kterou můžete nastříkat celou plochu nebo jenom část. Není potřeba se vázat jen na bílou barvu, krásně budou vypadat třeba kamínky s podkladem v pastelových nebo metalických odstínech.

Fixy pro začátečníky

Pro nejmenší jsou vhodné fixy, kterými se tolik nezamažou a práce s nimi je velmi snadná. Zvolit lze akrylové či křídové markery nebo permanentní fixy, všechny nanášejí barvu pomocí hrotu. Ten může mít různou tloušťku, záleží na efektu, kterého chcete docílit. Pokud používáte více barev, vždy nechte tu první zaschnout.

Akrylové barvy pro zručné

Práce s akrylovými barvami už vyžaduje větší zručnost, zejména pokud chcete kamínek vyzdobit konkrétním obrázkem. Malovat se ale dají i abstraktní tvary, které zvládnou i ti nejmenší malíři. Akrylové barvy se nanášejí pomocí štětce či prstů, to, pokud tvoříte s dětmi. Pomocí různých velikostí a tvarů štětců dosáhnete různých efektů. Barvy navíc mezi sebou lze míchat a tvořit tak originální odstíny. Efekty v barvě udělají různé druhy tupovacích houbiček, anebo špejle pro tečkování.

Efektní mramorování

Nejsnadnější technika s překvapivým efektem. Stačí jen nakapat pár kapek několika odstínů do vody, lehce promíchat, ponořit a zase kamínek vytáhnout. Po zaschnutí na něj můžete opět malovat fixami nebo ho nechat tak, jak je - tak snadné je vytvoření mramorového efektu.

Svítí i v noci

Chcete ostatním usnadnit hledání? Díky svítícím barvám můžete dětem připravit třeba na své vlastní zahradě noční bojovku. Barvy svítící ve tmě určené k malování kamínků mají odstíny trochu jiné za světla a za tmy. Fosforeskující efekt je nejvýraznější, pokud je vrstva kompaktní a vyšší.

Text: Zuzana Langová

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení