Fitness trendy

30.06.2021

Už vás počasí dohnalo k revizi vaší postavy a zjistila jste, že v určitých partiích byste mohla maličko ubrat? Zjistěte, jaké jsou aktuální fitness trendy.

Rok 2021 přinesl pozitivní zprávu: Češi už se tolik neženou za perfektně vyrýsovanými svaly a pekáčem buchet na břiše. Zajímá je podstatnější benefit cvičení, kterým je přínos pro jejich zdraví, takže vyhledávají programy zaměřené na úlevu od bolesti zad, hlavy či na boj s civilizačními chorobami. Tahle křivka pomaličku stoupá a očekává se ještě větší nárůst, vždyť podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR jsou nejčastějšími příčinami nemocnosti zaměstnanců onemocnění dýchacích cest a nemoci svalové a kosterní soustavy.

Cvičíme pro zdraví

"Pro fitness sektor to skýtá zcela jasné místo ve zdravotních preventivních programech. Pro řadu zdravých lidí je mnohem efektivnější pravidelně se hýbat a rozumně jíst než konzumovat řadu doplňků stravy. Pro ty, kteří už nějaké zdravotní potíže mají, to platí také, ale z hlediska jejich životního stylu je pohyb dlouhodobým řešením, nikoliv jednorázovou léčbou," vysvětluje Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Pokud je tohle trend, který chytil i vás, vyberete si některý z druhů jógy: klasickou hathajógu, kde se cvičí asány, pránájámy a meditace ke zklidnění dechu, náročnější powerjógu pro ještě lepší protažení svalů, hot bikram jógu,při které se pořádně zpotíte a vyčistíte tak svoje tělo do toxinů, plynulou ashtanga jógu, flow jógu, aerojógu, při níž visíte zavěšení do houpací sítě, akrojógu, která spojuje prvky jógy s akrobacií, či kundalini jógu.

Ve světě jógy se objevuje ještě jeden trend - tzv. yoga retreats, což jsou speciální jógové pobyty na odlehlých ostrovech v Řecku, na Bali či v Thajsku. Pokud se ale nehodláte vypravit do dálek, určitě uvítáte, že mnoho lektorů jógy s jarem pořádá své lekce nikoli v tělocvičně, ale na čerstvém vzduchu.

Trendy pro pokročilé

Dalším trendem, který k nám s mírným zpožděním dorazil ze zahraničí, je posílení intenzivního tréninku. "Hlavním trendem i tento rok zřejmě zůstane cvičení ve stylu HIIT, a hned druhou příčku nejspíš obsadí skupinové lekce," říká Karel Jarušek, výkonný ředitel České komory fitness. Skupinové lekce podle něj obecně zažívají trvalý růst. "Už to dávno není jen o poskakování do rytmu hudby, na své si přijdou také pánové, ať už ve formě HIIT či TRX, funkčních tréninků, Deep Worku, Nike Trainingu či dalších," doplňuje Karel Jarušek.
Nevíte, co je HIIT? Jedná se o zkratku pro High Intensity Interval Training, vysoce intenzivní intervalový trénink a je určen pro ty, kteří se výzvy. Ovšem pozor, je také náročnější na srdce a klouby. Probíhá ve třech fázích: 5-10minutová rozcvička, hlavní fáze, po níž následuje snižování intenzity dané aktivity. Důraz je samozřejmě kladen na hlavní fázi, kdy se střídá maximální a nízká intenzita cvičení. Je to skvělá podpora kardiovaskulárního systému a taky skvělý způsob, jak se zbavit kil navíc, a přitom si zachovat stávající množství svalové hmoty.

Ve světě už se začaly pro méně pokročilé objevovat i lekce LIIT, tedy nízkointenzivího intervalového tréninku, kdy je intenzivní část méně náročná a čas na odpočinek je delší.

A co je TRX? Cvičení, ke kterému nepotřebujete vůbec nic - jako zátěž vám slouží jen vaše tělo. Jedete kliky, dřepy, vzpory, výpady a angličáky, a kdyby vás náhodou přestaly bavit, můžete si cvičení zpestřit třeba balanční podložkou nebo posilovací gumou.

Fitness revoluce

Obrovský pokrok do cvičení vnesly moderní technologie, přičemž nejžhavějším trendem jsou wearables, nositelná elektronická zařízení, která ve spolupráci s chytrým telefonem umožňují svým majitelům sledovat výsledky jejich cvičení.

"Mluvíme-li o technologiích, nesmíme zapomenout ani na virtuální skupinové lekce, které konečně se zpožděním v řádu let pronikly i do ČR, v Praze je také první možnost si je vyzkoušet a je o ně velký zájem," upozorňuje Karel Jarušek, výkonný ředitel České komory fitness.

My k tomu dodáváme, že díky chytrým telefonům můžete efektivně trénovat i sama doma. Stačí vám na to pár minut, vědět, co chcete, a třeba aplikace Freeletics Bodyweight, která vám nabíde 900 variací cviků a programy v délce od 5 do 30 minut.

Co cvičí modelky

Ať chceme, nebo ne, jsou to modelky, které udávají trendy. Platí to o účesech, make-upu a samozřejmě o módě, kterou dokážou kombinovat jako nikdo jiný. A protože na jejich těle záleží, udávají tóninu i ve fitness trendech, a tím, který zatím letos vítězí na plné čáře, je box. Tréninky jsou velkou výzvou: hodně se při nich maká, protože se od modelek očekává, že budou trénovat se stejnou intenzitou jako profesionální boxeři. Na svém těle ale velmi rychle vidí výsledky, takže jim tohle nasazení většinou vyhovuje. Zkuste to taky a vyrýsované tělo máte do léta zaručené.

Text: Johana Šlajchrtová

Zdroj: Časopis ESTETIKA