FN Ostrava jako první v ČR představila „porodnický gauč“ pro maximální podporu přirozených porodů

16.11.2023

Jeden z porodních pokojů Gynekologicko- porodnické kliniky LF OU a FN Ostrava je nově vybavený variabilním porodnickým gaučem, který nahradil klasické porodní lůžko, tzv. "kozu". Pomůcka maximálně podporuje přirozené porody. Klinice jí daroval Nadační fond Propolis 33.

O existenci variabilního porodnického gauče ví přednosta Gynekologicko – porodnické kliniky LF OU a FNO doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA už přes dva roky. "Inspirovali jsme se v Anglii, kde se "gauč" běžně užívá v porodních domech a centrech, navázali s nimi kontakt a nechali si popsat jejich zkušenosti. Vycházel jsem i ze své dlouhodobé zahraniční zkušenosti. V Česku je toto první kousek," řekl krátce poté, kdy porodní postel osobně, s asistencí dárkyně Lilie Khousnoutdinové, do porodního pokoje nainstaloval.

Šimetka dále doplňuje: "Porodnický gauč je skvělý v tom, že maximálně podporuje zaujímání přirozených poloh v průběhu porodu, umožňuje se ženě více uvolnit a celkově tak zvyšuje šanci na nekomplikovaný porod. Přispívá taky k větší pohodě rodící ženy a umožňuje větší blízkost partnera či jiné doprovodné osoby. Koza, jak se klasickému porodnickému lůžku říká, toto neumožnuje, ta má spíše jiné užití" popsal Šimetka.
Jeho slova potvrzuje Lilia Khousnoutdinova, zakladatelka Nadačního fondu Propolis 33, a dodává. "Když mě v srpnu za NF Propolis33 oslovil docent Šimetka, netušila jsem, jak rychlého spádu naberou pozitivní inovace, které plánoval. Mezi nimi bylo i vybavení porodního pokoje porodním gaučem. Slovo dalo slovo a mě bylo ctí gauč pořídit a osobně přivézt z Anglie až do Ostravy. Mám radost, že se tato změna děje na jednom z největších perinatologických pracovišť v ČR".

Při příležitosti slavnostního předání daru proběhla i přednáška Lilie Khnousnoutdinové o "Aktivním vertikálním porodu", tématu, kterému se dlouhodobě věnuje a studovala jej mimo jiné u Michela Odenta nebo Janet Balaskas v Anglii.

"Držím FN Ostrava pěsti a věřím, že jejich zkušenosti budou dobrou referencí pro další pracoviště, která se vydají cestou podpory fyziologických porodů i skrze přizpůsobení porodních pokojů potřebám a komfortu rodící ženy" uzavřela zakladatelka NF Propolis33, který se zaměřuje na podporu různých ženských témat.
Docent Šimetka neskrýval z pořízení nové pomůcky obrovskou radost. "Je to pro mě slavnostní okamžik a já věřím, že i příklad pro ostatní". Gynekologicko-porodnická klinika FN Ostrava podporuje přirozené porody, včetně porodů do vody.