Grilování nezná omezení

10.07.2021

Jednou z nejoblíbenějších letních činností je grilování. Pochoutky z grilu si můžete užít nejenom na zahradě, terase či balkóně, ale také třeba na výletě.

Přehlídka grilů je opravdu široká. Než se rozhodnete pro konkrétní model, měli byste si ujasnit pár základních bodů: kde plánujete grilovat a také jakým chutím a vůním dáváte při grilování přednost.

Variabilní elektrické grily

Skutečnost, že máte jenom balkon nebo terasu, vás nezbavuje možnosti vychutnat si frilování. Při grilování na "elektřině" totiž nevzniká kouř, jímž byste obtěžovali sousedy. Pokrmy budete připravovat na teflonovém povrchu, který se rozehřívá pomocí elektrických spirál zabudovaných pod ním. Jeho výhodou je, že se dá nastavit na přesnou teplotu, snadno se obsluhuje a dobře čistí. Nevýhodou pak závislost na přívodu elektrické energie.

Grily na dřevěné uhlí

Pokud milujete maso s charakteristickou vůní a chutí kouře, je pro vás jednoznačnou volbou gril na dřevěné uhlí. Vyrábí se z plechu nebo litiny a může mít kruhový nebo obdélníkový tvar. V kulatém grilu se suroviny upravují plynuleji, do obdélníkového se vejde víc porcí. Cena těchto grilů začíná na pár stokorunách, což je spolu s nezaměnitelnou chutí jejich zásadní plus. Problém představuje fakt, že vyžadují delší přípravu k rozhoření. Navíc se u nich nedá regulovat teplota, takže grilované potraviny musíte hlídat a o žhavé uhlíky stále pečovat.

Pohodlně s plynem

Dlouhé roztápění grilu není nic pro vás? Pak vám určitě bude vyhovovat plynový gril, napojený na propanbutanovou bombu. Stačí stisknout tlačítko, otočit knoflíkem a můžete grilovat. Oceníte krásně propečené maso, jelikož i v tomto případě se dá regulovat teplota. Do kategorie plynových patří také grily s lávovými kameny. Kameny jsou porézní, takže nasávají za tuk z připravovaných pochoutek, a ten se tak nepřepaluje.

Další variantou jsou takzvané RBS grily. Ty mají po stranách připevněné hořáky, které rozehřívají grilovací plochu. Boční umístění zdroje tepla rovněž zamezuje přepalování odkapávajícího tuku. Jedná se tedy o zdravější způsob grilování. Poměrně nepříjemná je manipulace s plynovými bombami. Kvalitní plynové grily také nepatří k nejlacinějším.

Grilování na cestách

Pokud se chystáte na delší výlet či dovolenou spojenými s jídlem v přírodě, poohlédněte se po přenosných grilech, které se dají připojit na malou plynovou kartuši a nemusíte se svých oblíbených pochoutek vzdávat ani pod stanem.

Text: Zuzana Langová

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení