Hojnost, stabilita i pokrok, vítejte v roce 2024

04.03.2024

Jaký bude nový astrologický rok a jak se na jaro těší a připravuje, nám vyprávěla astroložka, vykladačka Tarotu, návrhářka a tvůrkyně osobních šperků Věra Varády.

Věro, v okamžiku vstupu Slunce do znamení Berana začíná nový rok, jaký bude? Jak to vidíš?

Rok 2024 bude pod vládou Slunce, loňský rok byl pod vládou planety Mars, proto se odehrávalo tolik napětí a bojů. Slunce je nejdůležitější planeta, bez které by nebyl život, a určitě přinese spoustu nových možnosti a z nezvyklých úhlů osvítí věci, které jsou zatím skryté.

Pluto na začátku znamení Vodnáře přináší nové vize a změny v našem nazírání na vyšší smysl života. Mnozí z nás budou více myslet na ochranu přírody a jejich zdrojů. V květnu přechází planeta Jupiter do znamení Blíženců, takže se mohou otevřít mnohé informační zdroje, touha po přátelství, pomoci ostatním a také po poznávání a cestách.

Podle numerologie roku 2024 vládne číslo osm, které nás vede k dosahování rovnováhy, tudíž je potřeba nic nepřehánět, dobře hospodařit nejen s financemi, ale i se svým časem a energii. Podle čínské astrologie je tento rok rokem dřevěného Draka. Element dřeva je spojován s hojností, stabilitou a pokrokem. Celkově nás čeká zajímavý rok, s posunem v mnoha oblastech našeho života, lze předpokládat, že lepší než roky minulé.
Mimo všechny tvé aktivity máš i letitý zájem či lásku k minerálům. Kde jsou počátky tohoto příběhu?
Určitě už v dětství, kdy jsem, jako mnozí, sbírala kamínky a nosila je domů. Jako zemní znamení Býka pod vládou planety Venuše jsem se ráda zdobila různými šperky, až jsem dospěla k tomu, že chci šperky tvořit pro sebe i pro druhé. Chodila jsem do různých kurzů a škol, kde jsem se učila pracovat s cínem, mědí a především se stříbrem, ušlechtilým, jinovým kovem, do kterého se kameny zasazují.

Jaké kameny a barvy tě přitahují v současnosti?

Kameny mám moc ráda, věřím v jejich energii a mám ke sběratelství sklony již mnoho let. Vybírám si různé speciality a rarity. Navštívila jsem vícekrát různé světové výstavy a burzy, také mám své dodavatele, od kterých tyto zajímavé drahokamy kupuji. Na tvojí otázku mohu říci, že určitě zelené, modré a fialové. Již dlouhou dobou se zabývám vibrací různých symbolů, a to napříč různými náboženskými směry i posvátnou geometrií, což zní vznešeně, ale mnohé věci lze přirozeně vnímat. Také je mým velkým koníčkem cestování a návštěva silných, energetických míst, kde jsou samozřejmě kameny – např. jordánská Petra, Srí Lanka, pyramidy v Gíze a také krásná místa na našem území a Slovensku.

Řekni nám pět svých největších oblíbenců a proč?

Univerzální křišťál, krásný kámen, lehce dostupný, tolerantní vůči druhým kamenům, lze s ním kombinovat mnohé další minerály. Mám moc ráda meteority z celého světa, kdy na sobě nosíš "kousky vesmíru", či rubíny, které dodávají ohnivou energii. Nechci zapomenout na opály, které jsou nádherné, ve velké škále své barevnosti, jsou ale finančně náročnější. Splnila jsem si sen a mám prsten s růžovo-oranžovým safírem Padparadža. A nakonec asi můj nejoblíbenější je turmalín. Od jeho černé barvy, přes zelené Verdelity, modré Indigolity, růžové Rubelity nebo nejvzácnější tyrkysový turmalín Paraiba.

Můžeš poradit čtenářům, jaký kámen by nyní v předjaří pomohl na vyladění se?

Určitě je dobrý karneol, mechový achát, granát, je to celá škála kamenů. Protože kameny mluví, a to ke každému, vyberete si sami ten pravý.

Jak se o kameny starat? Potřebují nějakou zvláštní péči?

Je mnoho způsobu, podle typu kamene, ale hlavní je omýt kamínek pod proudem vody a dát nabít na slunce. Kameny lze také čistit okuřováním, vibrací zvuku, např. prostřednictvím tibetské mísy, nebo je můžeme položit na drůzu křišťálu či ametystu.

Pokud kámen pozbyde svojí síly, jak mu pomoci ji dočerpat?

Některé kameny ze sebe vydají svojí energii, pak jim poděkujeme a vracíme je zemi.

Jak vnímáš zalévání kamenů do různých pryskyřic? Jsou pak schopnosti kamene ještě funkční, či slouží pouze jako ozdoba?

Osobně mám nejraději surové, přírodní kameny, ale také broušené, zasazené do kovu a především do stříbra. Je mnoho různých názorů. Pořídila jsem si orgonity s kameny, pyramidy a mám je u počítače a na dalších místech. Jde také o to, kdo a s jakou vibrací orgonity nebo šperky s kameny zalité do pryskyřice vyrábí.

Věro, jaké plány máš na toto jaro?

Chci se věnovat půstu, očistě těla i mysli. Naladit se na nové energie, především v přírodě. Chci trávit čas sama, s partnerem, s lidmi, které mám ráda a v neposlední řadě s naší fenkou Mayou.

Text: Markéta Vostrá, foto: archiv Věry Varády