Hvězda Zlaté labutě píše pro děti

15.04.2023
Foto: Martin Šec
Foto: Martin Šec

S herečkou Martou Dancingerovou, hvězdou seriálu Zlatá labuť nebo také Kukačky, jsme se setkali nad její novou knížkou pro děti, kterou napsala o desetiletém Nikolasovi. Ten se každou noc po usnutí vydává do Snozemě, kde spolu se svým snovým skřítkem plní úkoly a prožívá různá dobrodružství. Kouzelná knížka je ilustrovaná autorskými perokresbami Sáry Arnstein a děti si do ní mohou kreslit i psát. Ale teď už si pojďte přečíst, co o knížce říká autorka Marta.

Jak vás napadl Nikolasův příběh?

Napadl mě na základě toho, že jsem jako dítě nemohla usnout. Dost mě to trápilo a říkala jsem si, že by to usínání bylo mnohem lepší, kdybych věděla, že se v noci ještě něco děje. Že mě čeká ještě něco jiného kromě spaní.

Jak je tedy Nikolas starý?

Nikolasovi je 10 let. A 10 let je vlastně i knize.
Celých 10 let? Proč vám tak dlouho ležel v šuplíku?
Já jsem knihu chtěla vydat už dříve, a dokonce o Nikolase mělo zájem jedno nakladatelství, ale s jinými ilustracemi. A s tím jsem nesouhlasila, protože jsem tam chtěla mít ty Sářiny, takže proto asi ležel v šuplíku tak dlouho…

Kterou část vaší knihy máte nejraději?

Já mám hodně ráda tu část, ve které se Nikolas objeví na místě, kde jsou všechny ztracené věci.

Ztrácíte vy sama hodně věcí?

Já ztrácím strašně moc věcí. Moc ráda bych se tam objevila a všechno našla. Občas mám pocit, že když už si něco kupuju, tak s tím vědomím, že to za týden nebudu mít. (smích)

Co by si měly děti z příběhu odnést?

Já bych byla moc ráda, kdyby si děti, co knížku budou číst, odnesly pocit, že se jim můžou splnit všechna životní přání.

Čtete svému synovi na dobrou noc?

Ano, čtu mu každý den, když to zrovna jde. Teď jsme třeba dočetli Mauglího. Toho měl hrozně rád, a dokonce jsme ho museli číst dvakrát po sobě, protože když jsme se blížili ke konci, tak už natahoval. No a teď mu čtu Nikolase.

Jaké knížky jste jako malá měla nejraději vy?

Jako úplně první jsem přečetla Děti z Bullerbynu a Žofku. A Děti z Bullerbynu vlastně miluju doteď, hlavně jako audioknihu namluvenou Libuškou Šafránkovou, ta je geniální.

Kniha se odehrává ve Snozemi, tedy říši snů. Jaký nejšílenější sen jste v životě měla?

Ten, co se zdá v noci? To je těžké… Mně se v noci zdají takové zmatené sny, jedno přes druhé. Úplné abstrakce.

A ten reálný?

Jedním z mých reálných snů bylo vydat tuto knížku, takže se mi zrovna teď splnil a jsem za to moc ráda. Děkuju!