Hýčkejte si své pánevní dno. Odmění se vám bezbolestnou menstruací i hezčím orgasmem

24.03.2022
Foto: Adam Dvořák
Foto: Adam Dvořák

Pánevní dno je středobodem našeho těla, někteří ho dokonce považují za zdroj ženské síly. I když by si naši péči zasloužilo, nejsme zvyklé se mu aktivně věnovat. Přitom vědomá práce s ním nám přináší jen samé příjemné výhody. Hezčí a stabilnější držení těla, bezbolestnou menstruaci nebo intenzivnější orgasmus.

Co je to pánevní dno?

Pánevní dno je skupina 28 svalů, které se rozpínají mezi kostrčí, stydkou sponou a sedacími kostmi. Kromě toho, že podpírá naše vnitřní orgány, má vliv i na další projevy našeho těla - od obyčejné chůze po naše prožitky při milování. Pro jeho fungování je zásadní především zachování pružnosti svalů a také schopnost je vědomě aktivovat a uvolnit.

Jakákoliv nerovnováha v oblasti pánevního dna může vést k různým poruchám, jako je třeba diastáza, inkontinence, potíže s otěhotněním či dosažením orgasmu. S jejich řešením může velmi účinně pomoci fyzioterapie či speciální intimní pomůcky.

Když nevíte, tak dýchejte

Zejména pro ženy, které se svým tělem nepracují pomocí jógy či jiného cvičení, je často náročné si své pánevní dno vůbec uvědomit. Ideálním začátkem je lehnout si na podložku, na bříško si položit dlaně či nahřátý polštářek a pomocí hlubokého dechu celou oblast probudit. Po chvíli ucítíte, jak se při výdechu svaly zvedají a při nádechu naopak klesají. Gratulujeme, právě jste objevila své pánevní dno!

Aktivovat, uvolnit a tak pořád dokola

Práci s pánevním dnem můžete zapojit do každodenního fungování. Svaly můžete zatínat a povolovat před spaním v posteli nebo klidně i ve frontě v obchodě. Jen pozor - cílem rozhodně není trénovat zadržované či přerušované močení. To by vám způsobilo akorát zánět močových cest. Při správné aktivaci pánevního dna se zapojují mnohem hlubší svalové struktury včetně břišní stěny.

Intimní pomůcky plné něhy

S vědomým objevováním vašeho pánevního dna vám mohou pomoci také intimní pomůcky, zejména pak venušiny kuličky. Jejich nošení pomáhá ženám aktivovat jeho svaly, aniž by se na to musely vědomě zaměřit. S kuličkami je možné dělat běžné činnosti, tančit či jinak sportovat. Čím více pohybu, tím intenzivnější posílení. Již po měsíci můžete pocítit první rozdíly, kterých si během intimního styku brzy všimne i váš partner.

Při výběru venušiných kuliček se soustřeďte na materiál, s lékařským silikonem nešlápnete vedle. Hygienickou nezávadnost zaručí minimalistický design bez zbytečných výčnělků, které akorát komplikují péči o pomůcku. Vaší pozornosti by rozhodně neměla ujít edice venušiných kuliček Whoop·de·doo, kterou ženám na míru navrhla designérka Anna Marešová.

"Návrh a vývoj jsem konzultovala se ženskou lékařkou, která mi radila ohledně velikosti kuliček či jejich hmotnosti. Souhra designu, funkčnosti i potěšení, a to jak pro tělo, tak i pro oko, je podle mne u intimních pomůcek zásadní," říká designérka Anna Marešová. Venušiny kuličky Whoop·de·doo jsou k dostání ve třech váhových variantách, z nichž každá se hodí pro jinou úroveň posílení. Se zavedením pomůže kapka lubrikačního gelu.

Téměř nikdy není pozdě na péči o své pánevní dno

Nejčastěji se ženy s existencí pánevního dna setkají v souvislosti s těhotenstvím nebo až tehdy, kdy s ním něco není v pořádku. Na potíže související s dysfunkcí pánevního dna mají lékaři často celý seznam invazivních "řešení" - od léků na bolest po operaci.

Přitom ošetření zkušeným gynekologickým fyzioterapeutem a cvičení v kombinaci se správnou pomůckou by mohly situaci vyřešit jemně a velmi efektivně. A především - jsou skvělou prevencí k tomu, abyste se podobným situacím mohla zcela vyhnout.

Venušiny kuličky Whoop·de·doo koupíte přímo u designérky na www.whoopdedoo.me.