Inspirujte se v novém čísle časopisu Estetika

21.06.2024

Editorial - Úhel pohledu

Setkala jsem se, je to pár týdnů nazpět, s jedním moudrým člověkem. Odborníkem na ženskou krásu. Byl pátek večer, měl za sebou náročný den na klinice, skoro deset hodin strávil na operačním sále. A když už se pomalu krokem i myšlenkami ubíral vstříc víkendu, přistál mu na stole neplánovaný případ. Pacientka vyléčená ze zhoubné nemoci, která si nedokázala představit, že by svoje trápení svěřila do rukou někoho jiného. Byla neoblomná.

A měla štěstí. Pan doktor ani po 50 letech praxe neumí být k pohnutým lidským příběhům
netečný, každého pacienta vnímá přísně individuálně, a jak sám říká: "Co je v životě smysluplnější, než činit druhého šťastným?"

V ten páteční večer naši pracovní schůzku posunul, protože potřeboval dořešit ten nečekaný případ. Předesílám, že do té doby jsem ho znala pouze z médií, kde porotcoval soutěžím miss a byl hojně citován v souvislosti s celebritami, kterým díky svému operatérskému umu a estetickému cítění nedal šanci zestárnout... Nebudu zastírat, byla jsem trochu nervózní.

Nakonec jsme si povídali přes dvě hodiny. Hlavně o zkrášlovacích a rekonstrukčních operacích a o vzhledu, jak jinak – já šéfredaktorka Estetiky, on známý plastický chirurg. Jenže jeho pohled na ženské půvaby se ukázal být na hony vzdálený mému očekávání. "Krása ženy není v její postavě, v jejím účesu, v jejím oblečení, ale v jejích očích, které jsou cestou do její duše a cestou k srdci, kde sídlí láska. Ty oči jsou nejdůležitější," zněl nesmlouvavě. Vyprávěl mi o tom, jak důležitou roli v jeho profesi sehrává psychika – více se dočtete v článku na straně 26. Postupně mi bylo jasné, že historky o tom, jak celou řadu klientek dokázal přesvědčit o jejich výjimečnosti a kráse, aniž by je nakonec odoperoval, jsou pravdivé.

Asi už tušíte. Toho pátečního večera jsem měla tu čest dělat rozhovor s Janem Měšťákem,
špičkou v oboru plastické a estetické chirurgie.

Pane docente, moc vám fandím v tom, co děláte. Vracíte ženám sebevědomí, učíte je sebelásce, jejich krásu vidíte nikoli povrchně, ale v harmonii s psychikou, a pacientům měníte život k lepšímu. Časopis Estetika se vydává přesně tímto směrem a já vám děkuji za spoustu inspirace. A také za nádherné růže :-) K blížícímu se životnímu jubileu přeji hodně radosti a šťastných lidí kolem.

A pro vás, milé čtenářky a čtenáři, tu mám novou Estetiku se speciální letní přílohou.
Tak ať se vám líbí!

šéfredaktorka
Barbora Štenglová
barbora.stenglova@estetika.cz