Jak efektivně využívat fotovoltaiku v zimě? Řešení nabízí integrované systémy Wevolt X-Tile
Největší výzvou pro fungování fotovoltaických panelů v zimě jsou sněhové srážky, které mohou výrazně ovlivnit jejich funkčnost a efektivitu. U běžných nadstřešních panelů může vlivem denního tání a nočního zmrznutí docházet k podsouvání sněhu pod fotovoltaické panely. To má za následek podchlazení panelu zespodu a následnému zasněžení aktivní plochy panelu (vrchní), až k zastavení výroby energie. Tímto procesem může docházet také k namáhání kabelů umístěných pod panely. Vyhnout se této komplikaci lze s integrovanými fotovoltaickými moduly, které se montují přímo do konstrukce střechy mezi tašky.
"Integrované moduly Wevolt X-Tile jsou umístěny přímo mezi střešní krytinu Tondach, bez jakýchkoliv vyčnívajících částí. Tím je zabráněno vniknutí sněhu pod moduly, zároveň však sníh snadno sklouzne z jejich povrchu, a vrátí tak modulům původní výkon. Zisk solární energie je díky tomu vyšší než u klasických panelů, a to s menším rizikem poruch," vysvětluje Daniel Frejvald.Vliv chladu na fotovoltaické moduly
I přes zimu je tak možné efektivně využívat fotovoltaické moduly/panely a postupně si vytvořit alespoň částečnou energetickou soběstačnost. V kombinaci s tradičními topnými systémy, jako jsou plynové kotle či kamna na dřevo, mohou domácnosti během zimních měsíců dosahovat úspor zajišťovat si stabilní přísun energie. V případě využití technologie Wevolt X-Tile získají investoři fotovoltaické střešní moduly, o které se v zimě prakticky nemusí starat, a navíc nenarušují estetiku střechy.