Jak mít i v létě zažívání v pohodě

12.06.2023

Léto je plné sluníčka, vody, cestování, zábavy. A právě se zábavou je většinou spojené dobré jídlo a pití. I když si v teplých dnech dopřáváme více ovoce a zeleniny, večer se s přáteli sejdeme u grilu a rádi si pochutnáme na šťavnatém steaku, klobáskách a zapijeme to pár sklenkami vína nebo něčím ostřejším. Chuťové pohárky jsou sice na vrcholu blaha, žaludek, střeva a často i žlučník už však mají jiný názor. A dají vám ho patřičně na vědomí. Naštěstí můžete dopady letních grilovaček zmírnit kombinací těch správných bylinek.

Bylinkami k bezproblémovému trávení

V létě číhá na náš trávicí trakt spousta nástrah. Nejsou to pouze pochoutky z grilu, sladké nápoje a alkohol, ale také rychleji se kazící potraviny, které dokáží v žaludku a střevech napáchat pořádnou neplechu. V takových případech vám pomohou běžné bylinky, které přes léto zdobí zahradu či parapety oken. Meduňka, máta, šalvěj, tymián, oregano nebo měsíček.

Můžete také vyrazit na sběr heřmánku, zeměžluče, popence, třezalky, řebříčku, pelyňku či kozlíku. Spojíte tak příjemné s užitečným, protože čerstvý vzduch a jemný pohyb vám jenom prospěje. Z těchto bylinek si pak připravte čaj, který během dne popíjejte.
K normálnímu trávení pomáhá také koření, které běžně používáte v kuchyni – kmín, koriandr, kurkuma, zázvor a také semínka hořčice.

Cestování – potrava pro duši, zátěž pro tělo

Letní prázdniny jsou obdobím cestování. A i když se na dovolenou těšíme, pro tělo je to většinou velká zátěž. Musí se vyrovnat se změnou prostředí, někdy i časovým posunem, přísunem pro něj netradičního, neznámého jídla (ve kterém se příliš neomezujeme) a samostatnou kapitolou je voda (v zahraničí pijte vždy balenou vodu). S cestováním je spojený i stres, který také tělo výrazně oslabuje.

Ať už se tedy chystáte na dovolenou v Česku, po Evropě, nebo vyrážíte do exotických zemí, doporučujeme mít dobře vybavenou cestovní lékárničku. Měla by obsahovat nejen základní vybavení k ošetření drobných poranění (náplasti, obvaz, nůžtičky, pinzetu), ale také doporučujeme přibalit několik doplňků stravy.

Podpořte očistu trávicího traktu

Jak je vidět, léto není pro naše trávení zrovna procházka růžovým sadem. Proto je na místě jemná očista trávicího traktu. Doporučujeme zvýšit pitný režim, vyřadit z jídelníčku těžká smažená jídla, polotovary, kávu, alkohol, omezit cukr. Naopak přidat více zeleniny a pohybu.

Dle tradiční čínské medicíny se taková jemná očista příznivě projeví i na vaší pleti, která se také vyčistí. A to v létě určitě přivítáte. Dále má očista příznivý vliv i na močový měchýř a prostatu.

V očistě trávicího traktu vám pomůže také doplněk stravy Gastrydyl PM, který obsahuje výtažky z kominíčku (krvavec toten), kůru Lapacho a výtažek z papáji, který podporuje normální trávení a má schopnost odbourávat tuk.

Užijte si léto se vším všudy. S dobrým jídlem, zábavou, přáteli. Jen přitom myslete i na své tělo, které si zaslouží v tomto poměrně náročném období péči. Za to vás pak podrží i ve vypjatých situacích, které mohou nastat právě při cestování.