Jak na udržitelnější svatbu? Stačí se držet jen několika principů

03.05.2021

Svatba je krásný den v životě každého člověka a zároveň, to může být malá oslava pro budoucnost nejen současné rodiny, ale i pro budoucí potomky. Ve svém způsobu života dává mnoho lidí čím dál častěji důraz na šetrné zacházení s přírodou a udržitelnost. Ani při organizaci svatby nemusí tak ze svých nároků slevovat.
Na každém drobném kroku, který uděláte pro lepší zdraví planety záleží. V každé části svatebních příprav můžete zachovat styl, ale zároveň dodržet udržitelné hodnoty a ze svatby tak pro všechny udělat nevšední zážitek. Představte si atmosféru, prostředí a vytvořte si váš jedinečný koncept. Svatba je vždy o zážitku, který chcete vytvořit pro sebe, rodinu i přátelé. Udržitelná svatba nemusí být jen ta minimalistická, bohémská, rustikální nebo romantická. Může být jakákoliv, kterou si přejete, jen je dobré držet se několika principů.

Kombinujte a přemýšlejte o detailech

Uvažujte nad tím, jak vrátit do oběhu vše, aby se zbytečně neplýtvalo a vše se bezezbytku využilo. Dekorace pořizujte tak, aby mohli být zároveň dárkem pro svatebčany nebo je můžete darovat do dětských domovů nebo domovů seniorů. Z tradičního oběda můžete udělat zážitkovou degustaci a pokud ho budete servírovat v malých porcích, můžete ho využít jako součást výslužky. Svatební dress code vybírejte takový, aby mohl zůstat ve vašem slavnostnějším šatníku. Kreativně se tak vyhnete jedno rázovosti a rozdáte spoustu radosti.

Květiny

Přemýšlejte a využijte řezané květiny z malých českých květinových farem. Nabídnou vám krásné květiny, skleníkové i ty luční nebo z lesa. Hodí se na dekorace, tak na svatební kytici a věneček pro nevěstu, ale i jako milá připomínka vašeho velkého dne. "Pokud milujete včely nebo motýly přemýšlejte, jak je podpořit, nechte si předpěstovat bylinky v květináčích a využijte je na dekoraci stolu a zároveň jako dárek pro svatebčany. Mateřídouška, tymián nebo dobromysl, jsou nejen krásné květiny, ale přinesou i lepší zdraví těm, které máte rádi a kdykoliv si dochutí polévku nebo salát si na vás vzpomenou," doplňuje Martina Kafková z agentury M-Ocean, která již leta organizuje udržitelné dílny a eventy - www.tvorimeudalosti.cz.

Jídlo a občerstvení

Vybírejte lokální a sezónní suroviny, dejte větší prostor rostlinné stravě. Cukroví si nechte připravit třeba v sociálním podniku ve svém okolí. Z hlediska bezpečí a zdraví účastníků se vyhněte "otevřenému rautu". Nápaditý a lahodný raut můžete servírovat ve stylových zavařovacích sklenicích s víčkem, které se nejen krásně dekorují na svatební tabuli. Navíc všechno jídlo, které zbude, lze pohodlně a krásně uložit do ledničky a poté luxusně na dekorovat do výslužky. Pokud máte rádi tradiční jídla, nechte si je připravit také v rostlinné variantě.

Prostírání a ubrousky

Můžete samozřejmě použít ty jednorázové, ideálně z recyklovaného papíru, nebo si můžete pořídit například lněné či bavlněné. Po svatbě se tak stanou každodenní vzpomínkou a součástí vašeho domácího nebo chalupářského stolování.

Pozvánky

Pozvánky můžete vytisknout na rostoucím papíru, plném semínek bylinek nebo lučního kvítí. Je možné tisknout také na recyklovaný papír nebo pozvánku či svatební oznámení poslat jenom elektronicky a doplnit ho třeba videem.

Doprava

Podívejte se do seznamu vašich hostů, jak na vaši svatbu pojedou. Vybírejte lokalitu, která má vlakovou nebo autobusovou zastávku a pokud nemá vypravte třeba zážitkový autobus. Na palubu dopravního prostředku naloďte kapelu a vaši hosté přijedou na událost pozitivně naladění. Navíc budou mít zajištěný bezpečný odvoz domů a mohou si váš den D užít plnými doušky. Vymyslete pro hosty i zábavnou spolujízdu formou jednoduché sdílené tabulky a přidejte k nim pár úkolů ať je v autě legrace. Popište jim cestu vlakem či autobusem a ubezpečte je, že zastávky jsou v blízkosti místa pořádané svatby.