Jak nejlépe zastínit pergolu? 5 osvědčených tipů z praxe

08.06.2022

Střecha pergoly vás ochrání před deštěm i poledním sluncem, ale příjemný stín po celý den nikdy neudělá. Pokud v létě chcete grilovat jen maso a ne sami sebe, zvažte boční stínění na pergolu. Na výběr máte z několika variant - látkové závěsy a rolety, bambusové, dřevěné nebo hliníkové rolety nebo hliníkové žaluzie. Poradíme vám, podle čeho se při výběru řídit.Pokud máte na pozemku dost prostoru, vysaďte si do okolí pergoly stromy, které vytvoří příjemné klima. Volte listnaté s košatou korunou. Předtím než je nasadíte, si jejich pozici dobře rozmyslete a pohyb stínu v průběhu dne si pečlivě vysledujte. Klasické stínění bude ale vždycky účinnější.

1. Světové strany: pergola na sever nepotřebuje stínění

Pokud máte pergolu směřující na jih, slunce tam bude svítit skoro celý den. A intenzivně. Oceníte stínění, které vytvoří opravdovou bariéru a odrazí maximum tepla. Na pergolu se vám v tomto případě budou hodit venkovní žaluzie. Zatažené lamely vytvoří kompaktnější stín než třeba látka nebo bambus. Na výběr máte z dřevěných nebo hliníkových žaluzií, u dřeva počítejte s náročnější údržbou. U hliníkových žaluzií vybíráte z několika barev, aby ladily k okolí domu i konstrukci pergoly.

Za podobně efektivní stínění budete rádi i na západní straně, kam slunce praží dlouho do večera. Naopak terasu směřující na sever stínit vůbec nemusíte. Na východní straně si sluníčka užijete zejména ráno, ale při odpoledním nebo večerním grilování už budete ve stínu.

2. Řešení za pár stovek: bambusové rolety

Pokud je pro vás prioritou nízká cena, sáhněte po bambusových roletách. Poměr cena-výkon je velice slušný. Jen počítejte s nižší životností. Pokud bambus zmokne, musíte ho nechat uschnout rozložený, jinak zplesniví. Bambusové rolety, narozdíl od žaluzií nebo rolet, nejsou pevně uchyceny do konstrukce pergoly, takže se budou ve větru víc houpat a šustit.

3. Máte pergolu hned u oken domu? Stínění volte tak, aby nedělalo tmu v zimě

Tato rada se týká zastřešení i zastínění pergoly. Pokud máte pergolu u francouzského okna, které je hlavním zdrojem světla pro obývací pokoj, ložnici nebo kuchyni, dejte si pozor, aby vám napevno instalované zastřešení nebo stínění neudělalo doma nechtěnou tmu. V létě budete za extra stín rádi, ale v zimě jsou sluneční paprsky cenné, a tak jim dejte možnost se ukázat.

K tomuto účelu je vhodná prosklená střecha se stahovacími baldachýny. Pro boční stínění zvolte screenové rolety nebo boční markýzu z látky, která sice stíní, ale část světla propouští. I když budou stažené dolů, uvidíte přes ně ven, takže budete ve stínu, ale neztratíte kontakt se zahradou. A když večer pod pergolou rozsvítíte, přes venkovní látkové rolety natažené ve vodicích profilech neproletí hmyz. Pro ještě větší pohodlí pořiďte stínění s motorem na dálkové ovládání.

4. Útulná boho pergola - nebojte se látkových závěsů

Pokud se chcete na pergole cítit především dobře a je pro vás druhým obývákem, seženete spoustu venkovních látkových závěsů, které obvykle bývají potaženy vodotěsnou vrstvou PVC. Závěsy připevníte k posuvné liště podobně jako to znáte u interiérových závěsů. U většiny výrobců se nemusíte bát blednutí nebo třepení - PVC vrstva závěs ochrání.

5. Pro větší soukromí při večerních akcích zvolte hliníkové žaluzie

Pokud nechcete, aby do pergoly šlo večer vidět, ideální jsou venkovní žaluzie s pevnými (dřevěnými nebo hliníkovými) lamelami. Pokud se rozhodnete pro látkové rolety, boční markýzy nebo závěsy, na výběr máte i z tzv. blackout látek, přes které není vidět.