Jak neztrácet vlasy

07.09.2021

Vlasy jsou jednou z největších ozdob ženy, a je jedno, jestli jsou střiženy na krátké pixie nebo dlouhé až do pasu. A když najednou začnou vypadávat, slábnout a lámat se, je možné přirovnat to k malé tragédii.
V průměru máme na hlavě asi 100 tisíc vlasů, které procházejí různými stadii, vypadávají a rostou nové. Denně tak přijdeme zhruba o 50-100 vlasů, ale jakmile se chomáče v hřebenu začínají zvětšovat, není radno nic podcenit.

Proč vlasy padají

Za nadměrným vypadáváním vlasů může stát mnoho věcí. Pomineme-li některá onemocnění, ať už je to štítná žláza, alopecie nebo závažnější choroby, to, co našim vlasům nejvíc škodí, jsme my sami a to, jak se k sobě chováme.

Špatná životospráva: Padání vlasů je často reakcí na nevhodnou dietu, dlouhodobý nedostatek vitaminů nebo časté střídání způsobu stravování. Co by tedy ve vašem jídelníčku nemělo chybět? Nesmíte zapomínat na bílkoviny a proteiny, dostatek zinku, železa, ale i vitaminy A, B, C a D. Na talíř si tak dejte brambory, jahody, lososa nebo třeba slunečnicová semínka.

Stres: Nervy na dranc máme v dnešní době všichni, a tak není divu, že plešatíme. Stres v těle produkuje množství kortizolu, který způsobuje zúžení cév, a tím dochází k nedokrvení kořínků a vlasy vypadávají. Pro svou bujnou kštici tak nemůžete udělat nic lepšího než zůstat v klidu.

Léto: Za nadměrným vypadáváním vlasů může stát také roční období. V létě jsou vlasy kvůli častému máčení, chlóru, soli a extrémním teplotám namáhány a vysoušeny natolik, že mohou vypadávat víc, než je zdrávo.

Špatná péče: Možná, že děláte všechno dobře, jíte správně, odpočíváte, a přesto to s vašimi vlasy není na dobré cestě. Může za tím stát nevhodná péče, která vlasy zatěžuje a příliš odmašťuje pokožku hlavy. Také domácí barvení, používání stylingových přípravků a žehlení nebo kulmování nejsou to pravé ořechové. Vlasy jsou pak slabé, hodně se mastí, vypadávají a ty, co zůstanou, se třepí. V lékárně samozřejmě najdete doplňky stravy posilující vlasy, které mohou zafungovat, ale hlavní pro vás bude změnit způsob toho, jak se o své vlasy staráte. Vsadit můžete i na low poo metodu, což znamená, že budete používat přírodní šampony s obsahem rostlinných olejů namísto silikonů a sulfátů. Anebo můžete zkusit metodu no poo, tedy metodu, kdy k mytí vlasů používáte buď speciální mýdla, marocký jíl nebo takové věci jako žitnou mouku, jedlou sodu či jablečný ocet. Důležité také je nemýt si vlasy příliš horkou vodou, která nedělá pokožce hlavy dobře.

Velmi příjemnou metodou, jak probudit svoje vlasy k životu, je pravidelná masáž hlavy, která prokrví pokožku. Provádět ji můžete jenom tak anebo použít rozmarýnový olej, který navíc odbourává bolest hlavy a stres. Stačí věnovat se své hlavě tři minuty dvakrát denně a výsledky se dostaví.

Text: Michaela Čentešová

Zdroj: Časopis Estetika