Jak opticky zvětšit byt v 7 krocích

24.05.2021

Říká si vaše bydlení o nějakou změnu? Co ho trochu provzdušnit, zbavit zbytečností a doplnit o vhodné úložné prostory? Odměnou vám bude více prostoru k pohodlnému žití.

Méně plochy, méně starostí? Pokud bydlíte v malém bytě nebo garsonce, víte, že to tak rozhodně není. Pohrát si s prostorem tak, aby se do něj všechno vešlo, a přesto působil vzdušně, je výzva. Máme pro vás několik tipů, díky kterým své bydlení opticky přifouknete, a ještě získáte více úložného prostoru.

1. Zbavte se zbytečností

Úklid je základ. Budete koukat, kolik věcí vlastně vůbec nepoužíváte a jen zabírají prostor. Nevhodné dárky, lapače prachu a věci, které roky jen leží ve skříni bez milosti pošlete do světa nebo do kontejneru. Nechte si pouze to, co opravdu používáte a co vám způsobuje radost. Takový úklid je i skvělá terapie.

2. Vyberte multifukční kusy nábytku

Abyste neměli byt obložený nábytkem kolem dokola, vybírejte chytře. Do postele s úložným prostorem se vejde řada sezónního oblečení, které nebude překážet ve skříni. Stejně tak využijte prostor pod i nad umyvadlem - umyvadlová a zrcadlová skříňka pojme vše, co by jinak v koupelně leželo bez ladu a skladu. Praktické je volit i například sklopný nebo rozkládací stůl, který zabírá minimum místa.
TIP: Multifunkční kusy nábytku od skříněk až po postele najdete na Biano.cz, kde si je můžete přehledně filtrovat podle typu produktu, barvy, ceny i třeba úložného prostoru.

3. Využijte prostor až ke stropu

Volné místo u stropu je zbytečně nevyužité. Skříně nebo police proto raději volte co nejvyšší. Nemusíte nutně kupovat nový vyšší nábytek, stačí současný nábytek pořídit úložné boxy, kam schováte například věci na cvičení nebo jiné drobnosti, které nepoužíváte denně.

4. S barvami střídmě

Vhodně vybraná barva stěn dokáže divy. Ideální je světlá výmalba, ale barev se nemusíte vzdávat, jen je potřeba s nimi zacházet citlivě. Volte ideálně studené odstíny, které prostor opticky zvětšují. Kromě bílé barvy se hodí metalické odstíny a samozřejmě nestárnoucí šedá, která je společně se žlutou interiérovou barvou roku 2021. Šedá není vůbec nevýrazná, jak by se mohlo na první pohled zdát - zvlášť když místo barvy pořídíte stěrku a vytvoříte texturu, která imituje beton nebo přírodní kámen. V případě, že byste v interiéru měli rádi výraznější barvu, dejte ji jen na jednu ze stěn - ideálně na kratší stěnu místnosti.

5. S osvětlením naopak nešetřete

Jedno centrální osvětlení moc parády neudělá. Proto ho vhodně doplňte bodovkami, které prosvětlí zbytek prostoru. Volte světla se stmívačem a možností regulace teploty, díky kterým si intenzitu přizpůsobíte podle vlastní potřeby.

6. Nezapomeňte na zrcadla, sklo a průsvitné materiály
Máte malou předsíň, kde většinu prostoru zabírá skříň? Zrcadlové dveře dokáží s prostorem divy. Díky odrazu bude místnost působit větší a také světlejší. Většího zrcadla se nebojte ani v menších koupelnách. Prostor odlehčí sklo - ať už matné ve vestavěných skříních, nebo klasické na ploše stolu. V moderním interiéru krásně vyniknou například transparentní židle, které, upoutají pozornost, ale přesto neukrojí nic z prostoru.

7. Podlahu ideálně jednolitou a bez prahů

Pokud chystáte rekonstrukci, začněte s ní od podlahy. Jednotný dekor podlahové krytiny, který nerozdělují žádné prahy dokáže s prostorem úplné zázraky. Výborně se například hodí dekor světlého dřeva.
Než se pustíte do změn, určitě si všechno nejprve naplánujte na papír, malý byt chyby neodpouští tak velkoryse jako větší prostory.