Jak přežít firemní večírek bez ostudy

14.12.2021

Blíží se Vánoce a Silvestr a to je kromě pečení, uklízení a shánění dárků také čas firemních večírků. Nad sklenkou vína nebo při jízdě na bobu můžete s kolegy probrat i ožehavá témata, na která se při běžném pracovním provozu nedostane čas. I na večírku musíte ale neustále pamatovat na svoji image a nedopustit se žádného faux-pas Přinášíme večírkové desatero, kterým je dobré se během večírkové sezóny řídit.

1) Pokud jste nedostala písemnou pozvánku, na které je uveden dress code, zeptejte se svého hostitele před odchodem na večírek, jaký dress code je pro danou akci vyžadován. Vyhnete se tak situaci, kdy všichni budou ve společenských šatech a vy pouze v džínách nebo naopak.

2) V případě firemních večírků neplatí, že správná "hvězda" přijde později. Většina akcí totiž začíná projevem někoho z vedoucích představitelů společnosti a přijít až v jeho průběhu, nebo dokonce po něm rozhodně plusové body nepřinese.

3) Nečekejte s jídlem na raut. Najezte se alespoň trochu předem! Nebudete za největšího jedlíka, a navíc pomůžete štíhlé linii. Ochutnávejte vše podle libosti, nezapomeňte to ale prokládat společenskou konverzací.

4) Nepočítejte s tím, že když jste na rautu snědla pět úžasně mastných řízků, žádná opice vám nehrozí! Ano, je dobré mít v žaludku pověstný "základ", ale před opilostí vás nezachrání! A kdo by pak chtěl poslouchat od ostatních v práci, jak řádil?

5) Prokládejte alkohol nealkoholickými nápoji, nejlépe vodou. Předejdete tak opilosti a trapasům, ale i nevolnosti způsobené překyselením žaludku. Nezapomeňte, že pokud si dáte alkohol, nesmíte pak usednout za volant. Předem si objednejte z večírku odvoz.

6) Pokud jste hvězda večírků či lev salónů, na firemní akci se držte raději na uzdě. O celém večeru se ještě povedou dlouhé debaty další dny v práci. Jistě nestojíte o pověst nejhlučnějšího zaměstnance.

7) Upřímnost je sice fajn, i u ní je však třeba hlídat tu správnou míru. Alkohol velmi snižuje schopnost úsudku. Pokud vás tedy napadne o půlnoci v podnapilém stavu říkat šéfovi, co dělá špatně, i když třeba s dobrým úmyslem, může vás ráno kromě bolehlavu čekat i další nemilé překvapení ve formě výpovědi.

8) Pečlivě zvažte také nabídky k tykání. To, že vás šéf pozval na večírek, ještě neznamená, že se s vámi chce blíže přátelit a poslouchat vaše tlachání o ostatních kolezích. Nabídky na tykání je lepší nechat na vhodnou příležitost za střízliva.

9) Líbí se vám už dlouho nějaký kolega či kolegyně? Firemní večírek je určitě dobrá příležitost na to se blíže poznat. Pamatujte ale na to, že jste určitě pod drobnohledem svých kolegů, kteří vaši aktivitu řádně zhodnotí další den v práci. Zkoušet se sblížit se šéfem je jasná cesta k problémům.

10) I přestože se musíte stále hlídat, večírek s kolegy si užijte. Je to dobrý relax, který vám dodá sílu zase se pustit do práce.

Text:Jana Páleníková

Zdroj: Časopis Perfect Woman