Jak se nejrychleji zbavit akné

03.05.2022

Akné, jedno z nejčastějších a pravděpodobně i nejnepříjemnějších kožních onemocnění. Tento zánětlivý proces je způsoben tím, že se vývody mazových žláz začnou ucpávat působením hormonů androgenů. Vlivem těchto hormonů začne mazová žláza nadměrně produkovat maz, tím se začne pleť více mastit, buňky vývodného kanálku se začnou nepřiměřeně množit a mazový kanálek se ucpe, čímž se vytvoří zánět, který se projevuje otokem, bolestí a zarudnutím - tedy pupínkem.

Proč se akné tvoří

Nějaký ten pupínek jsme měli snad všichni, obzvláště za puberty, tedy v hormonálních výkyvech. Akné je totiž hormonálně podmíněné onemocnění, je tedy časté v pubertě, nebo u žen před menstruací, po vysazení antikoncepce, v těhotenství nebo před menopauzou. Dalšími spouštěči mohou být faktory jako genetika, některé léky, kouření, stres, nevhodná péče o pleť, sluneční záření, mechanické dráždění, nevyvážený jídelníček a tak dále. Je tedy velice důležité mít pestrý jídelníček, ze kterého vyřadíte "problémová" jídla jako jsou ty s vysokým glykemickým indexem, vysokým obsahem cukru a mléčné výrobky. Dostatečně se chránit před sluncem (krémy a make-upy s minimálně 15 SPF), pravidelně čistit štětce na make-up, nedotýkat se obličeje špinavýma rukama a celkově se snažit o zdravý životní styl (dostatečný spánek, zdravý pohyb, vyvážený jídelníček a minimum stresu).

Mačkání akné

Základem je ale pupínek NIKDY nemačkat! Tím si akorát zatlačíte bakterie hlouběji a roznesete po zbytku pokožky, zaděláte na nové pupínky, vytvoříte si jizvy a skvrny. Dejte si raději na pupínek kostku ledu, tím se póry stáhnou, omezí se začervenání a otok. Poté je dobré pupínek potřít Tea tree olejem, který má skvělé antibakteriální a antivirové účinky.

Babské rady na akné

I doma v kuchyni najdete pár věcí, které v léčbě mohou pomoci. Můžete si například pupínek potřít jablečným octem, nebo si udělejte domácí masky z vaječných bílků, skořice a medu, jahody a medu, jedlé sody a i ovesných vloček.

Kosmetika na akné

Jak už bylo řečeno, pupínek jsme měli snad všichni, avšak těžší formy akné mohou zanechat trvalé, někdy velmi zohyzďující jizvy. Proto je dobré s léčbou začít co nejdříve. Základem je správná kosmetika na akné, ať už jde o krémy, mycí gely či odličovací tonika. To vše nabízí česká značka bioaktivní dermokosmetika Epiderma. Díky přírodní a protizánětlivé kompozici Betuldiol, kosmetika Epiderma uklidňuje postiženou kůži, likviduje nežádoucí bakterie a hloubkově regeneruje pokožku. Tato přírodní bioaktivní kosmetika napomůže postupnému ubývání projevů akné, zarazí výskyt nových pupínků v krátké době a zamezí tvorbě jizev. Všechny produkty značky Epiderma naleznete na našem e-shopu či v každé dobré lékárně.