Jak se zbavit tuku na břiše

09.01.2023

Nehezká pneumatika na břiše trápí spoustu žen, a dokonce i těch, které jsou jinak štíhlé jako proutek. Jak se ale břišního tuku zbavit? Bude to chtít změnit životní styl a hlavně nespěchat.

Tukové vrstvy na břiše nejsou jen neestetické, ale mohou být dokonce i nebezpečné. Tuk v podkoží tvoří asi 80 % celkových tukových zásob v těle. I když se nám to nelíbí, tuk je pro naše tělo důležitý, chrání před chladem, při pádu a slouží i jako zásobárna energie. Tuk v podkoží, který trápí ženy v oblastech stehen, zadečku nebo paží, je tedy hlavně estetickým problémem, který ale příliš neovlivňuje naše zdraví. Naopak pneumatika, která sedí na břiše, je mnohem větším problémem, doslova totiž prorůstá dovnitř a obklopuje vnitřní orgány. Ty jsou následně utlačovány, špatně se prokrvují a vyživují a to může neblaze ovlivnit jejich funkčnost. Navíc takové tukové buňky produkují škodlivé látky přispívající ke vzniku trombózy a ke zhoršení metabolismu těla. A to je důvod, proč byste se měla pustit do jeho odstranění. A hned.

Špíčku, který lehce přetéká přes okraj kalhot, toho se ještě zbavíte snadno, jestli jste ale nechala svou pneumatiku dorůst tak daleko, že si kvůli ní nezavážete tkaničky, bude cesta k plochému bříšku opravdu dlouhá a bude vyžadovat disciplínu.

Začněte jídelníčkem

Hlavní zásadou hubnutí je spálit více tuků, než přijímáme, a tak bude zapotřebí pustit se nejen do cvičení, ale upravit také svůj jídelníček a co si budeme povídat, celý životní styl. Pravidla zdravého stravování známe všichni až notoricky, ale kdo ví, proč se jimi neřídíme. Přitom je vlastně docela jednoduché. Hlavní zásadou je snížit přísun tuků, vyřadit rychlé cukry a nepřehánět to s cukry složenými, které se objevují v obilovinách, luštěninách nebo rýži a bramborách. Tabu by pro ploché bříško měly být uzeniny a paštiky, sladkosti a sladké limonády, pečivo z bílé mouky nebo alkohol.

Vsaďte na tři jídla denně. Je sice zarytým pravidlem jíst pět porcí denně, ale podle nových výzkumů je lepší jíst jídla pouze tři a malých svačinek se vyvarovat. Právě ony totiž zřejmě mohou za zvýšené ukládání tuku v oblasti břicha. Jak se ale tak najednou ze dne na den zbavit svých dosavadních návyků a chutí? Zkuste pár tipů, které vám to alespoň trochu usnadní.

1. Nenakupujte potraviny hladová. Jedině pokud vás nebude honit mlsná, udržíte svůj jídelníček na uzdě.
2. Nejezte po osmé hodině večer. Jestli pocítíte chuť dát si něco dobrého, raději si uvařte hrnek čaje.
3. Honí-li vás mlsná, zkuste ořechy. Mají sice velké množství tuků, ale naštěstí těch nenasycených, které podle výzkumů dokonce aktivují geny snižující ukládání tuků a zlepšující metabolismus.
4. Vše, co za den sníte, si pečlivě zapisujte, abyste měla přehled o tom, jak si vedete.

Sestavit si jídelníček můžete sama, ale pokud si nevíte rady nebo vám hubnutí nejde, obraťte se na výživovou poradkyni. Ta sestaví jídelníček s ohledem na váš zdravotní stav, chutě i možnosti.
K hubnutí pomohou i probiotika

Je lékařskými výzkumy prokázáno, že střevní mikroflóra se u lidí s nadváhou liší od té, jakou mají hubení lidé. Konzumace probiotik může toto střevní prostředí ovlivnit ve prospěch bakterií podporujících proces hubnutí.

Bez pohybu to nepůjde

Také si toužíte večer přát ploché bříško a ráno se s ním probudit? Něco takového funguje jen ve snech, v reálném životě to bez potu a dřiny nepůjde. Tukové zásoby se účinně spalují až po 20 minutách cvičení a poté by mělo trvat asi půl hodiny. Skvělým pohybem je například svižná chůze, běh, jízda na rotopedu nebo plavání. Teď v zimě pak jízda na běžkách. Důležité je také posilování šikmých a příčných břišních svalů, které se tam někde pod tukovou zásobou skrývají. Hýbejte se každý den, ale nepřehánějte to. Tukových zásob se nemůžete zbavit během týdne, a dokonce ani během měsíce, ostatně vám na bříšku také přibývaly postupně. Navíc vysoká intenzita intervalového tréninku nemá na břicho velký vliv a vám by se mohlo stát, že byste se nemusela hnout. Optimální je ztratit měsíčně 1-2 kila a i ta budou vidět, nebojte.

Něco na doma
Cvik 1
Sedněte si, pokrčte nohy, nechte je ve vzduchu nad podložkou a snažte se udržet rovnováhu po dobu jedné minuty. Uvolněte nohy a znovu opakujte. Postupně byste se měla dopracovat až k 20 opakováním.
Cvik 2
Opět se posaďte s nohama pokrčenýma nad podložkou. Postupně nohy natahujte a zároveň pokládejte záda k podložce, ale zůstaňte těsně nad ní a držte rovnováhu. Opakujte zase 20x.
Cvik 3
Lehněte si na břicho, ale nepokládejte ho na podložku, držte se pouze předloktím a opírejte se o prsty na nohou. Zpevněte se a vydržte v tomto stavu minutu. Povolte a opět opakujte.

Dýchejte a hubněte

Téměř každá z nás špatně dýchá. Některá pouze do břicha, což vede k povolení břišních svalů a přetížení bederní páteře. Jiné ženy dýchají tak, že nezapojují bránici ani mezižeberní svaly, ale pouze ty pomocné. Vypadají pak, jako by se chtěly co nejvíce vyprsit. Toto nesprávné dýchání vede ke špatnému držení těla, což může vést k ochabnutí břicha a tím k jeho optickému zvětšení. Jakmile se tedy naučíte dýchat správně, docílíte štíhlejší postavy, protože během správného dýchání je zapojen příčný břišní sval. Díky tomu, že bude tento sval posílen, bude působit jako takový vnitřní opasek a pas se přirozeně vyrýsuje.

V rukou odborníků

Je mnoho metod, které vám pomohou zbavit se špeku na břiše. Jen si musíte vybrat, která bude zrovna vám vyhovovat. Je na vás, zda se bude jednat o metodu neinvazivní, po které je možné ihned odejít domů, nebo metodu invazivní, která je větším zásahem do organismu, ale často slibuje trvalý výsledek.

Laserová liposukce

Laserová liposukce je jednou z nejmodernějších metod, jak se neinvazivní technikou zbavit tuku na břiše. Zákrok, při němž je možné během jednoho sezení odstranit jakékoli množství tuku, se provádí bez nutnosti narkózy a není při něm nutná hospitalizace. Zároveň dochází k ošetření, vypnutí a stáhnutí kůže, která znovu přilne a netvoří nerovnosti a kožní převisy. Výsledek laserové liposukce je trvalý, a co víc, okamžitě viditelný. Není nutná žádná rekonvalescence, což zejména aktivní ženy velice ocení. Samotný zákrok trvá 1-2 hodiny, podle toho, kolik tuku je nutné odstranit, a provádí se v lokálním umrtvení, takže je bezbolestný. Cena zákroku začíná na 29 tisících korun.

Kryolipolíza

Liposukce zmražením tukových buněk je skvělou a bezbolestnou metodou, jež se provádí speciálním přístrojem. Díky zmrazení přes pokožku na břiše je v těle spuštěn přirozený proces přirozeného odumírání tukových buněk. Bílé krvinky pak tyto odumřelé buňky odstraní ze systému. Po jednom ošetření můžete pozorovat úbytek minimálně o 25 % , který je viditelný asi po měsíci, a tento úbytek je již trvalý. Pečlivě ale vybírejte, kde si zákrok necháte udělat. Příliš nízká cena by vám měla být podezřelá. Cena zákroku začíná cca na 8 500 korunách.

Liposukce Vanquish

Výhodou této metody je, že je určena speciálně pro partii břicha. Využívá elektromagnetických vlastností tkání, ve kterých se během aplikace nakumuluje velké množství energie, která doslova vystrnadí tuk z buněk. Současně s tím zpevňuje kolagenová vlákna v pokožce a vytváří novou pojivovou síť, ve které jsou buňky uchyceny. Zákrok je bezbolestný a prováděný ambulantně. Připravit si na něj musíte zhruba 10 000 korun.

Radiofrekvenční liposukce

Během radiofrekvenční liposukce jsou do kůže zavedeny malé 5milimetrové kanyly, jimiž dochází k odsátí tuku. Na tuk působí elektrody, mezi kterými prochází radiofrekvenční proud způsobující lipolýzu, tedy rozklad tukových buněk. Ty jsou pak odsáty. Po operaci je nutná jednodenní hospitalizace a po dobu 6 týdnů je nutné nosit speciální stahovací prádlo. Po této době je možné vrátit se k běžnému životu. Cena radiofrekvenční liposukce je kolem 27 tisíc korun.

Text: Michaela Čentešová

Zdroj: Časopis Estetika