Jak si udržet opálení

06.09.2022

Nachytala jste během letní dovolené bronz a ráda byste si ho udržela co nejdéle? S pár jednoduchými triky vám opálení vydrží až do zimních měsíců.

V minulosti bývala světlá pleť znakem urozenosti. V současnosti představuje trend, který soupeří s opálenou pokožkou a prohrává. Divíte se? My ani ne. Krásně a hlavně zdravě opálený člověk působí příjemnějším, sebevědomějším a také zdravějším dojmem.

Nic není na věčné časy

Za to, že vám letní opálení vydrží sotva pár týdnů, může pravidelná obnova kožních buněk. Ty v horní vrstvě postupně odumírají a odspodu jsou nahrazovány buňkami novými. S odlupujícími se kožními šupinkami tak mizí i bronzové opálení. Toto mezidobí se ale dá prodloužit a případně vylepšit samoopalovací kosmetikou.

Hydratace

Kůže po opalování je jako vysušená treska, proto je třeba dodat jí pořádnou dávku hydratace. Ať už se sprchujete nebo koupete, zapomeňte na horkou vodu, která kůži ještě více vysušuje, a dejte přednost vlažné. Koneckonců, je to dobrá šance začít s postupným otužováním. Sprchové gely, oleje, mýdla a další koupelové přípravky by v sobě měly obsahovat hydratující látky. Nebojte se peelingu, který odstraní nepěkné šupinky a nechá vyniknout opálení. V opačném případě se pokožka začne loupat a vám se na těle objeví ošklivé barevné skvrny. Peeling je vhodné aplikovat zhruba jednou týdně. A pozor, na obličej a dekolt byste měla používat peeling mnohem jemnější než na tělo. Po koupeli namažte opálenou pokožku kvalitním krémem či olejem k tomu určeným. Zkuste třeba rakytníkový, který vaši pokožku po slunění správně ošetří a dodá jí potřebné živiny.

Tónování

Podpořit opálení a navodit broznový efekt můžete i tónovacími krémy a mléky. Řada z nich nabízí také hydratační složky, takže kromě toho, že vám na kůži vytvoří atraktivní odstín, o pokožku vzorně pečují. Nemusíte je používat výhradně v poopalovací fázi, ale klidně i během celého roku. Tónovací krémy nemají takovou intenzitu jako krémy samoopalovací, takže jsou vhodné pro ty, které by rády docílily letně zabarvené pokožky, ale mají obavy z toho, že jim na kůži zůstanou nepěkné skvrny, protože to se samoopalovákem neumí. Tónovací krém vybírejte podle toho, zda máte světlejší nebo tmavší pleť. Existují varianty na tělo a na obličej. Právě díky tomu, že tolik nebarví, je můžete používat denně.

Samoopalovací přípravky

Aplikace samooopalovacích přípravků je o trochu pracnější, pokud se ale nanesou správně, výsledný efekt stojí za to. Věnujte jim dostatečnou pozornost, protože jedině tak se vyhnete nepěkným mapám na kůži, kterými umí samoopalováky leckdy potrápit.

Základ tvoří peeling celého těla, kterým odstraníte šupinatou kůži. Po omytí se lehce osušte a mírně zvlhčenou pokožku natřete hydratačním samoopalovacím mlékem. Přípravek nanášejte od nohou, a to včetně nártů, prstů a kotníků, směrem nahoru k břichu a dál až k obličeji. Nezačínejte odshora, protože při ohýbání k nohám se barva na břiše často ráda ,,slije" do nepěkných map. Je lepší nanést dvě tenčí vrstvy, než si na tělo vyklopit celou tubu na první dobrou. Důvod je jednoduchý, spoustu krému nestačíte rychle a rovnoměrně rozetřít. A jelikož se většinou rychle vpíjí, mohly by vám pokožku zdobit hlavně skvrny a nikoli pěkně tónovaná kůže. Pokud se vám podaří se se samoopalovákem skamarádit, zkuste si s ním trochu pohrá, dokáže totiž potlačit některé tělesné disproporce, což se obzvlášť v létě může hodit.

Nákupy na jedničku

I když máte při nákupu pocit, že vybraná barva samoopalovacího krému je ta pravá, počítejte s tím, že se na kůži může projevit jinak. To samozřejmě záleží na tom, jak světlou pokožku máte. Je proto vhodné barvu na nějakém skrytém místě na těle vyzkoušet. Dbejte na to, abyste ve výsledku nekonkurovala barvou původním obyvatelům Karibiku. Takové ,,rádoby" opálení není Evropanům přirozené a tudíž může nadělat víc škody než užitku. Nechcete přece působit jako karikatura!

Jak už bylo řečeno výše, krémy je třeba rovnoměrně rozetřít a věnovat pozornost různým záhybům. Často se zapomíná na prostor mezi nosem a obličejem, oční oblouky a rovněž je nutné krém pečlivě rozetřít kolem vlasů, abyste docílila přirozeného přechodu do vlasové pokožky. Dalším problémem jsou nedostatky, kterých máme na kůži s přibývajícími roky a kily víc než dost. Zde tvoří společného jmenovatele většiny žen strie, které nevznikají pouze na stehnech, takže je můžete zakrýt delšími kraťasy, ale bohužel i v dekoltu. Jelikož se dá předpokládat, že v létě ani v začínajícím podzimu nebudete chodit v roláku, před použitím samoopalovacího krému naneste na místa postižená jizvičkami vazelínu. Ta zabrání tomu, aby se barva krému vpila do světlé popraskané kůže více než do okolní plochy, takže bude zabarvení rovnoměrné a strie navíc "zmizí".

Abyste krém rozetřela opravdu pečlivě, zkuste si vypomoci ručníkem, který stáhne z kůže přebytečné množství přípravku a zanechá vaši pokožku jemně a hlavně přirozeně opálenou. Po aplikaci nechte krém chvilku zaschnout, jinak si obarvíte oblečení a zničíte nátěr. Barva krémů ráda zůstává tam, kde nemá co dělat. Nezapomeňte si proto umýt dlaně a vydrbat nehtovou kůžičku.

Speciality pro náročné

Kromě krémů existují i další typy samolopalovacích přípravků či takových, které prodlouží stávající opálení. Na trhu jsou k dostání samoopalovací pěny nebo samoopalovací kapky, které se aplikují tak, že do svého oblíbeného krému kápnete daný počet kapek dle návodu, rozetřete a můžete aplikovat jako běžný krém. Praktické jsou i samoopalovací ubrousky, kterými si otřete obličej, například před večírkem, takže ve společnosti budete doslova zářit. Přírodní opálení také senzačně zvýrazní pěsticí oleje se třpytkami, které vaší pokožce dodají až pohádkový nádech.

Nezanedbávejte výživu

Sice to není nic nového pod sluncem, ale opakování je matka moudrosti: dbejte i na vhodnou výživu a dostatek tekutin. Do jídelníčku zařaďte větší podíl zeleniny, a to především barevné, např. mrkev, červenou řepu, rajčata. Hydratovat pokožku je vhodné nejenom zvenku, ale i zevnitř. Vhodným nápojem, který by měl tvořit základ pitného režimu, je čistá pramenitá voda doplněná minerálkami či ovocnými šťávami atd. Pozor na kávu, alkohol (především destiláty) a cigarety. Tahle kombinace se totiž podepíše na pleti i navzdory tomu, že budete opálená jako z čítanky.

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopis Perfect Woman