Jak správně pečovat o froté ručníky: Kompletní průvodce

25.06.2024

Praní froté ručníků se může zdát jako jednoduchý úkol, ale správné postupy mohou výrazně ovlivnit jejich měkkost, savost a celkovou životnost. Přinášíme vám proto komplexní návod, jak prát ručníky, aby byly stále jako nové.

Praní ručníků je základním krokem k jejich dlouhé životnosti a zachování příjemného pocitu na dotek. Froté ručníky, vyrobené převážně z bavlny, jsou známé svou vysokou savostí a měkkostí. Všichni ale známe ten problém, kdy po delším používání a častém praní, na nás v koupelně čeká zašlý zdrsnělý ručník, který je možná skvělý jako peeling, ale tomu, který jste původně zakoupili, se už příliš nepodobá.

Než vůbec začnete prát froté ručníky, je důležité věnovat pozornost několika základním věcem. Především je nutné správně ručníky třídit. Bílé ručníky perte zvlášť, aby zůstaly zářivě bílé, a barevné rozdělte podle odstínů, abyste předešli nežádoucímu obarvení mezi sebou. Před praním vždy zkontrolujte štítky na ručnících, které vám poskytnou důležité informace o teplotě vody a specifických pokynech pro praní. Pokud jsou na ručnících skvrny, ošetřete je před praním pomocí jádrového mýdla nebo oxidačního přípravku na prádlo.

Pozor na vysoké teploty

Praní ručníků v teplé vodě mezi 40-60 °C je ideální pro odstranění nečistot a bakterií, aniž by došlo k poškození vláken. "Už dávno není třeba ručníky 'vyvařovat', jak jsou občas ještě zvyklé naše maminky a babičky. Vysoké teploty poškozují jemná bavlněná vlákna a froté ztrácí svoje kvality," vysvětluje Jan Rosenkranz, majitel společnosti Kapatex, která je největším prodejcem froté v tuzemsku. Nové ručníky perte odděleně, aby se zabránilo přenosu barvy. Může trvat několik praní, než dosáhnou své maximální savosti. Používejte kvalitní prací prostředek určený na bavlnu, ale vyhněte se nadměrnému množství, protože přebytečný prací prostředek se může usadit ve vláknech a způsobit jejich tuhost. Místo aviváže doporučujeme přidat do pracího cyklu půl šálku bílého octa, který pomůže odstranit zbytky pracího prostředku a vodního kamene a udrží ručníky měkké. Nezapomínejte na to, aby jste pračku nepřetěžovali - prací buben naplňte pouze do tří čtvrtin, aby se ručníky mohly důkladně vyprat a vypláchnout.

Správné sušení je klíčem k zachování měkkosti ručníků. Pro měkčí ručníky použijte sušičku, do které můžete přidat tenisové míčky nebo speciální míčky na sušení, které pomáhají načechrat vlákna. Dbejte však na to, abyste ručníky v sušičce nepřesušovali, protože to může způsobit ztrátu měkkosti. Zvolte střední teplotu a kontrolujte sušičku ke konci cyklu. Sušení na čerstvém vzduchu a slunci je skvělé pouze v některých případech - slunce krásně vybělí a vydezinfikuje bílé ručníky, ale může je také přesušit a způsobit obávané tvrdnutí vláken.

Jak na zápach?

Ručníky je důležité prát pravidelně, každé 3-4 dny, aby zůstaly čisté a svěží. Pokud máte koupelnu, kde se zdržuje vlhkost, po každém použití je dejte prosušit na vhodné místo. Dlouhá četnost používání mezi praním může způsobit hromadění bakterií a nepříjemné zápachy.

Pokud ručníky začnou zapáchat, přidejte do pracího cyklu půl šálku jedlé sody. Jedlá soda neutralizuje pachy a zanechá ručníky svěží. Pro extra svěžest můžete také použít bílý ocet, který nejen eliminuje zápach, ale také pomáhá odstranit zbytky pracího prostředku z vláken. Abyste předešli snížení životnosti ručníků, omezte používání aviváže, která může časem snížit jejich savost. Aviváž používejte střídmě a pouze občas. Pokud chcete, aby i přesto ručníky voněly, vyzkoušejte přidat do praní kapku éterického oleje, doporučujeme například pomerančový květ, levanduli nebo růži.

Správná péče o froté ručníky vám zajistí, že zůstanou měkké, savé tak jako nové. Užívejte si měkkých a čistých ručníků každý den a dopřejte si ten pocit malého luxusu, téměř jako v hotelu.