Jak správně pečovat o pleť v zimě

02.01.2023

Naučili jsme se věnovat zvýšenou pozornost péči o pokožku v létě, ale v zimě na ni často zapomínáme. Přitom v období mrazu, sněhu a přetopených místností trpí pokožka nejvíc z celého roku.
Během zimy se zejména pokožka na obličeji dostává denně do velmi nepříznivých situací, které jí ubližují a poškozují ji. Není tedy divu, že je suchá, citlivá, a dokonce bolestivá, začervenalá a šupinatá a doslova volá po pohlazení tou správnou péčí.

Hydratace je základ

Už jste to jistě slyšeli mnohokrát, ale opakování je matka moudrosti. Už dávno odborníci prokázali, že hydratační krémy je dobré používat i zimě a že při správném používání nedochází k namrzání kůže, jak se dříve tvrdilo. Ostatně pokožka sama po vláze volá velmi hlasitě, protože je podrážděná, vysušená a napjatá. Dostatečně hydratovaná pleť pak dokáže lépe odolávat nepříznivému počasí i suchému vzduchu v přetopených místnostech. Hydratační krém použijte ráno na očištěnou pokožku, a než vyjdete ven, nechte alespoň 20 minut působit. Máte-li pokožku hodně vysušenou, vyměňte lehký krém, na který jste zvyklá, za hutnější variantu s přírodními másly a oleji s větším promašťujícím účinkem. Ženy s mastnější pokožkou a rozšířenými póry by naopak měly sáhnout po speciálním krému pro svůj typ pleti. Jinak si zaděláváte na pořádné pupínky. Hydratační krém aplikujte také večer a během dne, když ucítíte, že se pleť nepříjemně stahuje a vysouší se. Pokud máte make-up, místo krému během dne používejte hydratační sprej, který nerozmaže líčení, ale dostane se do pokožky. Zabráníte tak začervenání a pocitům horkosti v obličeji.
Hydratace ale není jen o promazávání pokožky, to už snad víte. K pečujícím přípravkům budete muset přidat také několik litrů vody, bylinkových čajů a také polévek, aby byla pokožka v pohodě. Ideální je také používat v místnosti zvlhčovač vzduchu, bude se tak lépe dýchat vám i pokožce. Do vody v nádržce můžete navíc přidat éterický olej na uklidnění, povzbuzení nebo jen svou oblíbenou vůni.

Nezapomínejte na UV faktor

Možná že na hory si krém s ochranným faktorem berete, ale používáte ho i v běžném životě? V zimě se přirozeně snižuje tvorba melaninu v kůži a sluneční paprsky mají díky tomu, že se odrážejí od sněhové pokrývky, větší sílu, než si myslíte. Hrozí tak větší riziko, že si pokožku spálíte. Navíc nemusí být zrovna slunečno, UVA a UVB záření pronikne až z 80 % i přes mraky, a tak je potřeba chránit se i ve dnech, kdy je zataženo. Speciální péči věnujte nosu a uším, které z obličeje vyčnívají a jsou tak více náchylné ke spálení.

Pozor na horkou vodu

V zimě je pokožka citlivá a může jí ublížit ledasco, například časté mytí a sprchování horkou vodou. Ta pokožku vysouší a odstraňuje přirozený mastný film z jejího povrchu. Horká voda prokrvuje kůži, a navíc rozšiřuje póry, což ji činí ještě zranitelnější a náchylnější k chladnému počasí. Proto pokud si chcete dát teplou sprchu, udělejte to raději večer nebo minimálně dvě hodiny před tím, než půjdete ven, aby se kůže stačila vrátit do normálu.

Peeling a maska

Během roku je ideální provádět peeling jednou maximálně dvakrát týdně, v zimě bychom ale měli trochu ubrat. Citlivá pokožka je náchylnější k mechanickému poškození, a proto s ní zacházejte jako v rukavičkách. Peeling si dopřávejte dvakrát do měsíce, zato výživnou masku s ovocnými kyselinami si dejte líbit jednou týdně. Zašedlá a mdlá kůže díky ovocným kyselinám dostane nový jas a bude nadupaná vitaminy, které ji nejen zkrášlí, ale i chrání.

TIP: Avokádová maska na obličej

Avokádo je takovým zeleným zázrakem a je dobré nejen k jídlu, ale i na pokožku. Vyrobte si z něj masku na obličej. Budete potřebovat avokádo, které rozmačkejte na jemnou hladkou kaši, a přidejte lžíci olivového oleje. Naneste na pleť a dvacet minut odpočívejte. Nakonec masku smyjte vlažnou vodou a namažte obličej hydratačním krémem.

Zvláštní péče pro rty

Rty v sobě nemají tuk, velmi rychle se proto vysouší, praskají a olupují se. Krém, kterým si mažete obličej, jim ale nepostačí, proto nezapomínejte na zvláštní péči o ně. Neustále při sobě noste hydratační balzám na rty a mažte se kdykoli jen chcete a potřebujete. Lepší je si pusu promazávat než olizovat. Naopak rtěnky a lesky nejsou to nejvhodnější, zvláště ty matné, protože rty naopak vysouší.

Text: Michaela Čentešová

Zdroj: Časopis Perfect Woman